מצלמות און ליין ישיבו למפעל הבשר תעודת כשרות

המשגיח התלונן: המפעל מזייף כשרות, ראש צוות ההשגחה דחה את הטענות • ברבנות האמינו דווקא למשגיח והכשרות הוסרה • האם מצלמות אבטחה שישדרו מהמפעל 24 שעות ביממה יסייעו למפעל לקבל את התעודה בחזרה?

שחיטה. למצולם אין קשר. צילום: ויקיפדיה
שחיטה. למצולם אין קשר. צילום: ויקיפדיה

לראשונה: מפעל בשר ענק בפרגוואי יחוייב להתקין מצלמות שישדרו אונליין למשגיחי הכשרות את הנעשה במפעל ומחוצה לו – כך מדווח אתר וואלה חדשות.

הסאגה סביב הבשר הטרף במפעל, החל בסוף חודש ינואר בשנה שעברה. שני משגיחים במשחטת "קונספסיון" דיווחו לראש הצוות הממונה עליהם כי תפסו את עובדי האריזה במפעל כשהם מטביעים חותמת כשרות על בשר ממקור שאינו ידוע, וזאת בהיעדר אנשי הרבנות. אחד המשגיחים, מרדכי נוואח, טען כי מנהלו הרב דוד רבין, בחר להתעלם מהמקרה על מנת להגן על המפעל, דבר שמנע הפסד כספי לחברת הייבוא "אורכד", המעסיקה אותו.

נאווח פוטר לאלתר לאחר שלא זכה לגיבוי מראש הצוות – והוא בחר להעביר את החומר המפליל למחלקת שחיטת חו"ל ברבנות הראשית. בתגובה לכך, הרבנות הודיעה על הסרת אישור הכשרות לבית המטבחיים, שמשמעותו עצירת משלוחי הבשר לארץ והפסד כספי בהיקף של עשרות מיליוני שקלים ליבואן.

כתוצאה מכך מפעל "עוף ירושלים", אחד ממפעלי המזון שקיבלו את הבשר, עתר לבג"ץ נגד החלטת הרבנות הראשית להפסיק את אישור הכשרות. בעתירה לבית המשפט נטען בין היתר כי הסרטון שתיעד את פסי הייצור של המפעל בוים על ידי המשגיח שפוטר עוד קודם לכן, וכי מדובר בנקמה בממונים עליו. הרבנות כמובן הכחישה את הטענות, ובג"ץ קבע בהחלטתו כי הרבנות לא תעניק כשרות לבשר מהמפעל למשך שנה שלמה.

כעת שנה לאחר האירוע ברבנות הראשית שוקלים להחזיר את הכשרות למפעל בפרגוואי, אך תחת מגבלות מסויימות, כשאחת מהם על פי הדיווח הוא הצבת מצלמות שיעבירו את הנעשה במפעל און ליין. למעשה מדובר בפעם הראשונה שבה הרבנות הראשית מפעילה פיקוח הדוק באמצעות מצלמות על מפעל שמצוי מחוץ לתחומי ישראל.

המצלמות שיותקנו במפעל, יפרסו במספר מוקדים בין היתר, בחדרי פריקה ואריזה, בכניסה למקררים ובסמוך למכונות האריזה. כך על פי גורם בכיר שהשתתף בפגישה. על פי הדיווח המצלמות יתעדו את הפעילות בכל שעות היממה, והסרטים יישמרו על גבי זיכרון חיצוני למשך חודשיים לפחות. במקרים של תקלה במצלמות, ייאלצו עובדי המפעל לרשום את היום, השעה, מספר המצלמה ומשך הזמן שבמהלכו הייתה מושבתת.

ברבנות הראשית לישראל מסרו בתגובה כי "בוחנים את הנהלים יחד עם היבואן לשם החזרת תעודת הכשרות".

השארת תגובה