דיון בוועדת הפנים אודות הנשק הלא חוקי במגזר הערבי

בעקבות הפיגוע בתל אביב, בו נרצחו בני בני אדם, מקיימת הבוקר ועדת הפנים של הכנסת דיון דחוף אודות "טיפול המשטרה בסוגיית הנשק הבלתי חוקי בכלל ובמגזר הערבי בפרט" • ח"כ אבו ערער: "כל השנים האלו שאנחנו הורגים אחד את השני, לאף אחד לא היה אכפת"

ועדת הפנים של הכנסת בדיון
ועדת הפנים של הכנסת בדיון
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בעקבות הפיגוע בתל אביב, בו נרצחו בני בני אדם, מקיימת הבוקר ועדת הפנים של הכנסת דיון דחוף אודות "טיפול המשטרה בסוגיית הנשק הבלתי חוקי בכלל ובמגזר הערבי בפרט". בדיון משתתפים השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה ניצב מני יצחקי, נציגי ארגונים חברתיים ועוד.

השר ארדן טען ש-90% מהנשק הלא חוקי בצפון הארץ מגיע מצה"ל: "על דבר אחד אין מחלוקת: הסוגיה של החברה הערבית תימצא בשנים הקרובות בליבת הפעילות של המשרד לביטחון הפנים ומשטרת ישראל. כשהצטרפתי לממשלה ולמשרד לביטחון הפנים אמרתי שאנחנו מעוניינים לתקן פער של שנים רבות, קודם כול בהיקף שירותי השיטור שניתנים לחברה הערבית.

"מדובר על איסוף מודיעין בהיקפים עצומים באלפי מקומות במגזר הערבי. הנשק הזה לא יושב בבית על המדפים, הוא מוסלק. בשנתיים האחרונות נפתחו כ-5,000 תיקים הקשורים להברחת אמל"ח. מאתמול לפנות בוקר הגיע מבצע די נרחב לאיתור נשק בלתי חוקי. מי שסובל קודם כול מהעבירות האלו אלו אזרחי ישראל הערבים שנפגעים מהשימוש בנשק הזה".

ח"כ אחמד טיבי אמר בדיון: "1,100 קורבנות במגזר הערבי מאז שנת 2000 כתוצאה משימוש בנשק בלתי חוקי. זה מספר גרנדיוזי שאי-אפשר לתפוס. גם אם זה חצי מזה זה נורא. למה הדיון הזה נקבע? כי ראש הממשלה הטיף לנו מוסר על פודיום על איסוף הנשק?".

ארדן ענה: "זו הבעיה: אתם מתעסקים בזה במקום לגבות את המשטרה. אתה מבין את הצביעות? חוק זה לא מה שנוח לכם".

טיבי: "כשהנשק הופנה כלפי ערבים אף אחד לא השמיע פיפס, אבל כשזה הופנה נגד יהודים כל המדינה קמה".

ח"כ טאלב אבו ערער: "הגענו למצב שהתחננו בפני המשטרה כל הזמן. יש אוזלת יד שלה".

יו"ר הוועדה דוד אמסלם קטע אותו ואמר: "אני לא רואה את הדיון כערבים נגד יהודים. אם את רוצים ללכת לשם – אנחנו לא נגיע לשום מקום".

ח"כ אבו ערער: "לפני כמה שנים הייתה פצצה ביישוב בנגב ואז באה המשטרה ועצרה את המנהיגים ואני ביניהם. על מה? על אי מניעת פשע. צריך להתחיל לאסוף את הנשקים אבל לא באמצעים פסולים".

חברי כנסת והשר וארדן צעקו לעברו: "מה זה אמצעים פסולים?".

ח"כ אבו ערער: "כל השנים האלו שאנחנו הורגים אחד את השני, לאף אחד לא היה אכפת. לכן אני רוצה לומר שצריך לנקות את הערבים מהנשקים האלו".

בהמשך התנהל ויכוח בין יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, לבין השר ארדן לגבי המשמעות של התכונית לאיסוף נשק לא חוקי במגזר הערבי.

ח"כ עודה: "כבוד השר, לא הצגת כלום. לא תוכנית, רק סיסמאות".

השר ארדן: "אתה רוצה לדעת את הבתים שאנחנו הולכים לפרוץ אליהם?".

ח"כ עודה: "אם זו פעולה קונקרטית לאיסוף הנשק – אנחנו נברך עליה. אבל אם באים לאסוף נשק כמו שקרה למשפחת מלחם, והורגים בנאדם, אנחנו נצא נגדכם".

השר ארדן צעק לעברו: "אתה רוצה שנצרף חבר כנסת ערבי לכל פשיטה?".

ח"כ דוד ביטן (הליכוד) טען: "אם ההסתה תפעל במגזר הערבי, אז זמינות הנשק יוצרת מצב מאוד בעייתי מבחינה ביטחונית. אז עכשיו אנחנו חייבים (לטפל בזה, ע"א), גם אם זה ידרוש אלפי שוטרים".

השארת תגובה