לא תאמינו: מי מציע כסף עבור מידע על המחבל

יו"ר ועד סוחרי העיר העתיקה בירושלים, מאזן קאק, מספר על ירידה חדה בעסקים והפסדים של מליונים לסוחרים • הוא מציע "40 אלף שקלים תמורת מידע שיסייע בלכידת המחבל • המפכ"ל: ההנחיות לא השתנו, שגרה ושמירה על עירנות"

פיגוע דקירה סמוך לשער האריות (2)
פיגוע דקירה סמוך לשער האריות (2)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בראיון לynet מספר מאזן קאק, תושב מזרח ירושלים ויו"ר ועד סוחרי העיר העתיקה בירושלים, שמייצג בעלי עסקים רבים בעיר העתיקה בבירה, על ירידה בפעילות העסקית מפרוץ האינתיפאדה, ומבקש לשקם את האמון שנפגע בין היהודים לערבים.

"הפיגועים השפיעו מאוד על העסקים. הפדיון ירד ב 70%, אנחנו מעריכים את ההפסדים של הסוחרים ב-15 מיליון שקלים. אנחנו רוצים להחזיר את המצב למה שהוא היה. אנחנו בני דודים. צריך לעזוב את השטויות של ערבי ויהודי. כולנו בני אדם, לא משנה מה הדת שלך, אנחנו עם אחד. אנחנו נותנים לכם יד, אתם עוזרים

לנו ואנחנו עוזרים לכם. אני מזמין את כולם לבוא ולבקר בירושלים. אנחנו רוצים לחיות בשלום, יד ביד"

יו"ר ועד סוחרי העיר העתיקה בירושלים, מציע פרס כספי למי שימסור מידע שיוביל לתפיסת המחבל נשאת מלחם. לצורך יוזמתו מוכן קאק לשלם 40 אלף שקלים."אם הייתי רואה אותו הייתי תופס אותו בעצמי או עושה את מה שצריך לעשות כדי שיתפסו אותו.

זה בן אדם שפועל נגד אזרחים ישראלים, לא אתן לבן אדם כמוהו להרוס את האמון והביטחון", אמר קאק. לדבריו, הוא רואה את עצמו כערבי-ישראלי ולא כפלסטיני.

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך ערך הבוקר ביקור ניחום אבלים בבית משפחת אלון בקל ז"ל שנרצח ביום שישי אחרון בת"א. המפכ"ל שוחח עם בני המשפחה ועדכן אותם אודות פעילות המשטרה לאיתור החשוד. בסיום הביקור אמר המפכ"ל:

"שלום לכולם, ראשית אני שמח שהייתה לי הזדמנות במסגרת הגעתי לצפון לבקר את המשפחה היקרה הזאת, משפחת בקל שגם שורשיה העמוקים בתוך משטרת ישראל.

אני אנצל את הבמה הזאת ראשית למסור את תנחומיי לשתי המשפחות האחרות רוימי ושעבאן וכמובן לאחל החלמה מלאה לכלל הפצועים של הפיגוע.

אני אנצל את הבמה הזאת להתייחס לחלק מהביקורת על המדיניות של משטרת ישראל, היא המדיניות שלי ביחד עם הספק הארצי של משטרת ישראל בנושא התקשורת ואני רוצה לומר שאנחנו ממוקדים במשימה אחת, שהיא אחת ויחידה, לשים את היד על הרוצח, זה התפקיד שלנו וכל מה שמשרת את זה נעשה וכל מה שמפריע לזה, מעכב את זה ויכול לפגוע בזה או להאריך את המרדף לא נעשה.

ולכן המדיניות שגיבשנו היא מדיניות להפסיק לדברר את החקירה, להפסיק להוציא פרטים מהחקירה מפני שכל פרט כזה יש לו שני נזקים מרכזיים: הנזק הראשון הוא פגיעה ביכולת להביא לתוצאה ולהביא לתוצאה מהירה.

אנחנו עושים מרדף משולב עם השב״כ, עם הרבה מאוד כוחות, עם כוחות ייחודיים של משטרת ישראל והמטרה שלנו שזה יהיה מהר ללא הפרעה. המטרה השנייה היא לא לפגוע בביטחון כוחותינו, ובסופו של דבר אני צריך להביט בעיניים של הנשים, של הילדים, של האחים, של ההורים אם חס וחלילה בגלל יחסי ציבור סיכנתי לוחמים בצורה שאיננה נדרשת,זו משימה שהיא על הכתפיים שלי בסופו של דבר ולכן אני חייב לשקול מה אני אומר ומה אני לא אומר ולפעמים לא כל כך מובן מדוע פרט נראה שולי, למה את זה מפרסמים, לא מפרסמים עצם ההסבר הוא עושה נזק בדיעבד אפשר יהיה לשאול את כל השאלות, ככל שהם לא יעשו נזק נוכל לענות וייתכן שיש דברים שגם אחר כך לא נוכל לפרסם כדי לשמור על הכלים שלנו למבצעים עתידיים, למשימות עתידיות, הכלים שלנו אינם חד פעמיים, לא הכלים שלנו ולא הכלים של שירות הביטחון הכללי ובסופו של דבר אנחנו צריכים איתם לצערנו במצב שנוצר לרדוף אחרי עוד ועוד רוצחים.

לכן לעת הזו מה שאנחנו עושים הוא דבר אחד ויחיד לעדכן את הציבור מה ההנחיות ואת זה עשינו ונעשה. בהזדמנות הזאת אנחנו יכולים לעדכן החל מהבוקר שאפשר להוריד בצורה משמעותית את המתח בגוש דן. אני לא אפרט מעבר לכך כדי לא לעשות נזקים אבל אפשר להוריד באופן משמעותי את המתח בגוש דן.

הנחיותינו לא השתנו, שמירה על שגרה היא חלק מהחוסן, חלק מהעוצמה שלנו וערנות היא חלק מהאחריות שלנו בעידן המורכב הזה, אנחנו ערוכים לעירנות. אני אפילו מעריץ את הציבור על ההתנהגות שלו, התנהגות מאוד אחראית עם גילוי ערנות, אנחנו מתייחסים לכל הצבעה גם אם היא לא מתאימה לתמונת המודל שיש לנו, אנחנו לכל הצבעה נותנים מענה, אולי במקרה הצבעה כזאת תוליד איזה דוקר, תוליד מחבל אחר. היכן שצריך יראו שוטרים היכן שפחות צריך יראו פחות שוטרים, אנחנו צריכים להתנהל על לי הערכת המצב. אני לא אתן תשובות שממקדות מה אנחנו יודעים ומה לא, קבלו את זה בהבנה ותיהיו אחראים כמו הציבור. תודה רבה״.

השארת תגובה