וול סטריט ז'ורנל: ממשל אובמה ריגל אחרי נתניהו

ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו היה מושא לריגול אמריקני בהוראת הנשיא ברק אובמה – כך מדווח הבוקר העיתון 'וול סטריט ז'ורנל' ● אובמה טען כי יירוט השיחות של נתניהו ובכיריו חשוב משום שיש בו "תכלית בטחונית לאומית מן המעלה הראשונה"

ברק אובמה בנימין נתניהו בארהב צילום משה מילנר לעמ (3)
ברק אובמה בנימין נתניהו בארהב צילום משה מילנר לעמ (3)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ארצות הברית ריגלה אחרי ראש ממשלת ישראל? על פי דיווח ב'וול סטריט ז'ורנל' האמריקני, למרות הודעת נשיא ארה"ב ברק אובמה הודיע מלפני שנתיים לפיה החליט לצמצם את הציתות לראשי מדינות שהן ידידות של האמריקנים – מאחורי הקלעים המצב היה שונה.

העיתון וול-סטריט ג'ורנל מדווח כי מנהיג אחד היה יוצא דופן – ראש הממשלה בנימין נתניהו. על פי הדיווח ארה"ב רצתה לדעת מה עושה נתניהו בכל הקשור לטיפול בתוכנית הגרעין האיראנית, משום שניהל מאבק נחרץ תוך שהוא מסתייע בחבריו בגבעת הקפיטול.

הסוכנות לביטחון לאומי האמריקנית יירטה כך שיחות של מנהיגים ופקידים בכירים בישראל, כולל כאלו שנוהלו עם מחוקקים וראשי קהילות יהודיות.

העיתון מדווח כי הציתות שערכה הסוכנות גילתה ליושבי הבית הלבן איך נתניהו ויועציו קיבלו פרטים על המשא ומתן והדליפו חלקים מהם למדינות המערב.

אובמה טען כי יירוט השיחות של נתניהו ובכיריו חשוב משום שיש בו "תכלית בטחונית לאומית מן המעלה הראשונה".

חשוב לציין כי על פי הדיווח, הזמנתו של נתניהו לנאום בפני הקונגרס, נעשתה בניגוד לטענה האמריקנית על ידי המחוקקים וביוזמתם, ורק לאחר שרקחו תוכנית, פנו אל השגריר הישראלי דרמר. כזכור, בממשל אובמה אמרו כי לא ידעו על ההזמנה, אבל מסתבר שמיירטי הסוכנות ידעו גם ידעו.

כך גם כשישראל ניהלה מסע שתדלנות בקונגרס ובסנאט, צותתו האמריקנים לשיחות הללו, ולטענתם ישראל לחצה על חברי הקונגרס לתמוך בה. פקיד אמריקני בכיר טען כי מטרת הציתותים היתה "לתת תמונה מדוייקת של מה שישראל עשתה בנושא". בישראל סירבו להגיב לפרסומים בנושא כפי שהופיעו בעיתון.

השארת תגובה