חיסול קונטאר: נסראללה ינאם היום; יאיים על ישראל?

אחרי חיסולו של סמיר קונטאר, אחד האנשים הכי מזוהים עם ארגון חיזבאללה, יגיב היום מזכ"ל הארגון, חסן נסראללה, בנאום שיועבר בשידור ישיר מרובע הדאחייה ● על פי כל ההערכות, המתקפה המיוחסת לישראל, לא תעבור ללא תגובה לבנונית

חסן נסראללה. צילום: אל מנאר
חסן נסראללה. צילום: אל מנאר
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אחרי חיסולו של הארכי טרוריסט סמיר קונטאר, צפוי היום מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, להתייחס לראשונה להריגתו של המחבל, שהיה כה מזוהה עם ארגונו, בנאום שיישא בשעות הערב.

עד כה, הארגון הלבנוני טרם הגיב באופן רשמי לחיסול בכיר הארגון בפרבר של דמשק שיוחס לחיל האוויר הישראלי. הנאום לא תוכנן מראש ולכן צופים כי הוא יתייחס לתקרית בשידור חי שיתרחש בשעה 20:30 (שעון ישראל) בערוץ הוותיק של הארגון, "אל מנאר".

גורמים נוספים בלבנון, בסוריה ובאיראן התייחסו לחיסול בפרבר ג'רמאנא, לצד בכירים נוספים בחיזבאללה המפקדים על פעילות הלוחמים ברמת הגולן, בחסות איראנית. כך, למשל, דובר משרד החוץ בטהראן חוסיין ג'אבר אנסארי טען כי מדובר בשיטה קבועה של "המשטר הציוני", והוסיף כי זו "השיטה המסוכנת ביותר של טרור מדינתי".

השאלה הגדולה כעת היא כיצד יגיב הארגון שהביא לשחרורו בעסקת השבויים בשנת 2008. מצד אחד, חסן נסראללה עמוק בבוץ הסורי אחרי שהצטרף ללחימה במדינה המדממת של אסד, מהצד האחר, הוא לא ירצה להצטייר כמי שלא יגיב על חיסולו של אחד מסמליו המובהקים של הארגון. כך או כך, בניגוד לפעם הקודמת שבה חוסל בכיר אחד, גי'האד מורנייה, מיהר נסראללה לקבוע מועד לנאום בלתי מתוכנן – היום בערב.

ירי הרקטות לעבר הגליל המערבי, שבו לא נפגע איש, היה אולי הספתח של אותה תגובה. הירי ככל הנראה בוצע על ידי ארגונו של אחמד ג'יבריל, החזית העממית – המפקדה הכללית, קבלן ביצוע מוכר של חיזבאללה והמשטר הסורי בלבנון שכבר ירה רקטות מאותם אזורים לעבר ישראל תוך עצימת עין. יום לפני הפיגוע הקטלני שביצע חיזבאללה בהר דב באמצעות טיל קורנט שהוביל למותם של שני חיילים, נורו שתי רקטות לעבר צפון הרמה.

חיזבאללה באופן רשמי פרסם עד כה הודעה בודדת אחת בעניין חיסולו המהדהד של קונטאר, אולם את האיומים כבר ניתן לשמוע היטב. "ההתנגדות לא תותיר עניין מהסוג הזה ללא תגובה", אמר חבר הפרלמנט מטעם חיזבאללה, עלי עמאר, שהתראיין בבית האבלים שהקימה המשפחה בדאחיה. עמאר, שאינו נחשב לדמות מרכזית, הוסיף: "עניין התגובה שייך לאחים הנוגעים בדבר במישור של ההתנגדות מבחינת קביעת הדרך, העיתוי והמקום שבו הם יגיבו".

גם במשפחתו של קונטאר מאותתים מן הסתם כי הם מצפים לנקמה. "פשע ההתנקשות לא יעבור ללא עונש", אמר בסאם אל-קונטאר, העיתונאי הלבנוני, שהיה זה שבישר לעולם ברשתות החברתיות כי אחיו הטרוריסט נהרג בתקיפה. ניתן להתרשם כי התחושה או יותר נכון הציפייה היא ש"פעולות מהסוג הזה לא יישארו ללא תגובה".

תגובה אחת
  1. העם מחכה למוצא פיו של החכם מהלבנון

השארת תגובה