הסכם היסטורי בועידת האקלים בצרפת: "נקודת מפנה"

אחרי שבועיים של דיונים קדחתניים נחתם היום בועידת האקלים בצרפת הסכם היסטורי למניעת ההתחממות הגלובלית ומניעת פליטת גזי חממה ● בארגון "גרינפיס" צהלו: "ההסכם מבשר על סופו של עידן הפחם והנפט, אך הדרך להגשמתו עוד ארוכה"

בתי הזיקוק בחיפה. צילום ויקיפדיה
בתי הזיקוק בחיפה. צילום ויקיפדיה

לאחר שבועיים של דיונים בין נציגי 195 מדינות, הוצג היום (שבת) בצרפת הסכם היסטורי למאבק עולמי בהתחממות הגלובלית. ההסכם שואף להגביל את התחממות כדור הארץ לפחות מ-2 מעלות ביחס לתקופה שלפני המהפכה התעשייתית – בין היתר על ידי הפחתת התלות של הכלכלה העולמית בנפט ובגז.

להסכם יהיה תוקף משפטי והוא יבטיח מימון של 100 מיליארד דולר בשנה למדינות המתפתחות. שר החוץ של צרפת, לורן פאביוס, שהציג היום את טיוטת ההסכם, קרא למנהיגי העולם לתמוך בו. פביוס כינה את המהלך היסטורי: "זה ההסכם הכי טוב שיכולנו לשאוף אליו, מדובר במהפך היסטורי ותחילתו של עידן חדש". הנשיא הולנד התרגש אף הוא: "זו נקודת מפנה אמיתית וצעד ענק לאנושות. יש לנו הזדמנות לשנות את העולם".

השר להגנת הסביבה אבי גבאי הוסיף כי "ההסכם מסמן עבור משקיעים ושווקים על פתיחת הזדמנויות עסקיות בתחומי התייעלות אנרגטית".

הכספים יועברו החל מ-2020 למדינות מתפתחות ששינויי האקלים בעולם גורמים לנזקים עצומים לחיים בהן ולכלכלתן. ההסכם נועד להבטיח את המימון למדינות המתפתחות – זאת בתמורה למחויבות לבלימת ההתחממות ולמעבר לאנרגיה נקייה יותר.

בארגון למען הגנת הסביבה "גרינפיס" אומרים כי "ההסכם מבשר על סופו של עידן הפחם והנפט, אך הדרך להגשמתו עוד ארוכה". נשיא ארצות הברית ברק אובמה: "זה דבר ענק. כמעט כל מדינה חתמה על המסמך". מזכ"ל האו"ם באן קי מון: "אם התכנית הזו תיכשל – אין תכנית ב'".

"הטיוטה האחרונה של ההסכם הוגנת – ותגביל את ההתחממות הגלובלית לפחות מ-2 מעלות", אמר שר החוץ הצרפתי לורן פביוס, "אני משוכנע שהגענו להסכם מאתגר ומאוזן". על ההסכם, שגובש אחרי שבועיים של דיונים, אמר: "ההסכם יגביל את ההתחממות לפחות מ-2 מעלות צלזיוס עד לסופה של המאה – ואנחנו נשאף להגביל את ההתחממות הגלובלית עוד יותר, עד לרמה של 1.5 מעלות".

לדברי פביוס, היו קשיים של הרגע האחרון בהשגת ההסכם – כיוון שלא כל המדינות המעורבות קיבלו את מבוקשן במסגרתו. לאחר הארכת הוועידה ביום אחד נוסף וקיום מרתון שיחות שנמשך עד לשעות הקטנות של הלילה, הושג בסופו של דבר ההסכם – ונציגי 195 המדינות הביעו שביעות רצון ממנו.

השארת תגובה