העלבת שוטר: זועבי חתמה על הסדר טיעון

מאסר על תנאי וקנס כספי, זהו העונש שייגזר על חנין זועבי במסגרת החקירה שהתנהלה נגדה בגין העלבת שוטר ● "מעמידים אותי לדין על עניין פעוט וחסר משמעות בעוד שרים וח"כים שהסיתו לגזענות והסיתו לאלימות ואפילו לרצח לא נחקרים", אמרה זועבי

מליאת הכנסת. (צילום: דוברות הכנסת)
מליאת הכנסת. (צילום: דוברות הכנסת)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בית המשפט השלום בנצרת יגזור עונש מאסר על תנאי וקנס כספי על חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת) בעבירה של העלבת עובד ציבור. גזר הדין יתקבל במסגרת הסדר טיעון עלוי חתמה עם הפרקליטות, שבמסגרתו היא תודה ותורשע בהעלבת עובד ציבור ולא תואשם בהסתה לאלימות.

ההסדר, שאמור לקבל בימים הקרובים את אישורו של בית משפט השלום בנצרת, מתייחס להחלטה להעמידה לדין בעקבות החשד שקראה קריאות גנאי נגד שוטרים ערבים ביולי 2014. במסגרת ההסדר עונשה של חברת הכנסת יהיה מאסר על תנאי למשך שלוש שנים. אם בתקופה זו היא תפר את ההסדר, תישלח זועבי למאסר של שישה חודשים שיומר בעבודות שירות.

המקרה שיוחס לזועבי התרחש זמן קצר אחרי רצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר. בתקופה המדוברת אירעו מהומות בנצרת, וכמה נערים שנעצרו בגין הפרות סדר הובאו אז להארכת מעצר בבית משפט השלום בעיר.

במקום נכחו אז גם שוטרים ערבים, ולפי החשד, באחת ההפסקות בדיונים ח"כ זועבי ביררה את זהותם, הרימה את קולה ואמרה שהם בוגדים וששלחו אותם להביא מידע ולהאזין לאנשים במקום. לאחר שעורך דין ששהה במקום לחץ את ידי השוטרים, אמרה זועבי כי אין ללחוץ להם את היד או לדבר איתם. לאחר מכן היא אף צעקה בכעס לעבר הנוכחים, הצביעה שוב ושוב על אחד השוטרים וכיוונה את דבריה לקהל הערבי.

בתחילת השנה מסרה הפרקליטות כי זועבי תואשם בכפוף לשימוע בהסתה ובהעלבת ציבור, שכן נטען כי דבריה היו עלולים לעודד אלימות כלפי השוטרים. כעת נקבע בהתאם להסדר כי הפרקליטות מוכנה להאשים את זועבי בהעלבת עובד ציבור בלבד – עבירה שלא נושאת בגינה עונש מאסר. בתמורה היא תוותר על חסינותה, תורשע, תשלם קנס של 3,000 שקלים וייגזר עליה כאמור מאסר על תנאי למשך שלוש שנים. בפרקליטות מקווים כי ההסדר יבטיח שזועבי לא תחזור על העבירות. בנוסף נקבע כי היא תשלח לשוטרים שהעליבה מכתב התנצלות.

זועבי מסרה בתגובה כי "מדובר בהחלטה שאינה תוצאה של החקירה שלי, שבה נתתי מענה מפורט לכל הטענות נגדי, אלא של האווירה המלחמתית, הגזענית והפאשיסטית המטילה את צלה על כל הרשויות בישראל. כך היה גם עם ההחלטה השערורייתית וחסרת התקדים להרחיק אותי מהכנסת לשישה חודשים, על דברים שאמרתי במסגרת מילוי תפקידי ושהיועץ המשפטי קבע מפורשות שאין בהם עבירה על החוק".

היא אמרה עוד כי "מעמידים אותי לדין על עניין פעוט וחסר משמעות בעוד שרים וח"כים שהסיתו לגזענות והסיתו לאלימות ואפילו לרצח לא נחקרים, גם לאחר הגשת תלונות נגדם".

השארת תגובה