מתווה הטבות המס אושר סופית במליאת הכנסת

לאחר דיונים אינסופיים, אושר הלילה מתווה הטבות המס אותו הוביל יו"ר וועדת הכספים משה גפני ● בפנים: אילו יישובים יזכו להטבות מס ומה הם הקריטריונים לקבלת ההטבות

ועדת הכספים. צילום: פייסבוק - ניסן סלומינסקי
ועדת הכספים. צילום: פייסבוק - ניסן סלומינסקי

מליאת הכנסת אישרה הלילה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הטבות במס ליישובי הפריפריה. המתווה אושר הלילה בתום סבב דיונים ארוך שהתקיים בוועדת הכספים. על פי המתווה, יישוב המעוניין לזכות בהטבה, צריך למנות פחות מ- 75 אלף תושבים. 57 ח"כים תמכו בהצעה ללא מתנגדים.

מבחינה גיאוגרפית, היישובים הזכאים להטבות המס הם אלו שנמצאים צפונה מקו רוחב: 750, דרומה מקו רוחב: 610 ומזרחה מקו אורך 250. בנוסף, יישובי הנגב המערבי ועוטף עזה, לגביהם יפורט בהמשך. כמו-כן, אילת איננה במפת הטבות המס, שכן היא נהנית שהטבת מס מכוח חוק אזור סחר חופשי.

שיעור הזכאות לכל יישוב, ייקבע עפ"י ניקוד שייעשה ע"י שקלול כל הפרמטרים המזכים בהטבה. הניקוד הכולל של היישוב יהיה לפחות 25 נקודות מתוך 100 סה"כ. על-מנת שתושביו יוכלו לקבל את הטבת המס. יישוב סמוך לגבול – מוגדר יישוב עד 7 ק"מ מגבולות ירדן, סוריה, מצרים ועזה ו- 9 ק"מ מגבול לבנון (הכל בקו אווירי) יישוב עירוני בנגב – בהתאם למפת המחוזות והנפות.

כמו כן, יישוב צמוד לגבול עימות צפון – יישובים צמודי גדר, קרי עד 2 ק"מ מגבול סוריה או לבנון. פרמטר זה, מגדיל את שיעור הזכאות בצורה משמעותית ועל-כן נקבע שהוא יתקיים ככל שהיישוב אינו עולה על מדרג סוציו-אקונומי 6. מדד הפריפריאליות – בהתאם לפרסומי הלמ"ס לגבי כל יישוב (עפ"י המרחק ממרכז הארץ) מדד סוציו-אקונומי – גם זה בהתאם לפרסומי הלמ"ס.

יו"ר ועדת כספים ח"כ משה גפני שהוביל את המאבק בנושא אמר במליאה: "אני מודה, יש דברים שאין ברירה ואנחנו לא עושים את הדבר המושלם ביותר, אנחנו עושים את הדבר הנכון ביותר, שגם מכבד את הכנסת וגם לא מעביר את ההחלטה לידי בית המשפט וזו הוכחה שהכנסת יכולה לקבל החלטה".

באורח נדיר, באופוזיציה הביעו את תמיכתם בגפני לכל אורך הדיונים בוועדת הכספים. ח"כ אראל מרגלית אמר במליאה: "הטבות המס הם נהדרות כדי לתת לנו התחלה, אבל ההשקעה הממשלתית חייבת להשתנות כי המקומות האלה מחכים להזדמנות כדי להתרומם וליצור".

סגן שר השיכון ז'קי לוי שכיהן בעבר כראש עיריית בית שאן אמר: "זו לא הטבת מס, זו אחריות לאומית של הממשלה על הישובים. היו עלינו איומים מצד ראשי רשויות, ואמרתי שכשקובעים קריטריונים תמיד יהיו כאלה שיישארו בחוץ. ברוך השם היום יש בשורה לעם ישראל, פעם ראשונה שיש קריטריונים להטבות. היום כולם שווים. אין בן חורג. זה חוק שמוסיף כבוד לבית ועושה צדק".

 

השארת תגובה