ראשי הערים צהלו: מתווה הטבות המס אושר

סה"כ נכללים במתווה 403 יישובים לעומת 182 שקיבלו הטבות עד היום ● גם האופוזיציה הודתה לחה"כ משה גפני: "אישור המתווה חיוני כמו אוויר לנשימה בכל הקשור לחיזוק הפריפריה, ולכן טוב שהסאגה הזאת מאחורינו"

ח"כ משה גפני. צילום: דוברות ועדת הכספים
ח"כ משה גפני. צילום: דוברות ועדת הכספים

​אחרי שבועות של ויכוחים, מו"מ אינטנסיבי ולחצים גדולים מצד ראשי רשויות על חברי ועדת הכספים ועל שרי הממשלה, אישרה וועדת הכספים בסופו של דבר את מפת הטבות המס ליישובים בפריפריה עפ"י המתווה שקידם יו"ר ועדת הכספים.

עם אישור המתווה צהלו ראשי הרשויות וחיבקו את היו"ר, גפני. "עשית מה שאף אחד לא עשה", אמר אחד מראשי הרשויות לגפני בתום הדיון. במהלך הדיון נראה היה כי אישור המתווה מתרחק, אך בפעילות אינטנסיבית של גפני מול גורמי הממשלה, הצליח להגיע להסדר גם עם ראשי הרשויות שטענו כי הוועדה מקפחת את עירם.

בסיום הדיון אמר גפני: "זה המתווה האופטימלי אליו יכולנו להגיע, שבו כמעט כל היישובים הרלוונטיים נמצאים בפנים, אף אם יש יישובים שירדו מעט באחוזי ההטבה. המתווה יחזק את הפריפריה ואנו מקווים שיסייע לעודד אוכלוסיות חזקות לפריפריה. עתה יקבלו תושבי הפריפריה את המגיע להם כדין".

ראשי רשויות וחברי הוועדה הודו לגפני על קידום המתווה חרף כל הלחצים. סה"כ נכללים במתווה 403 יישובים לעומת 182 שקיבלו הטבות עד היום.

באופן מפתיע, קיבל גפני תגובות חיוביות גם מצד ח"כים מהאופוזיציה. "אישור המתווה חיוני כמו אוויר לנשימה בכל הקשור לחיזוק הפריפריה, ולכן טוב שהסאגה הזאת מאחורינו", אמר חבר הכנסת איציק שמולי. "יחד עם זאת, הכוונה של חברי כנסת בליכוד ובבית היהודי לכופף את הדמוקרטיה ולהתחיל לחלק במסלולים עוקפים הטבות נוספות בהתאם למידת הקרבה הפוליטית היא לא יותר משוחד פוליטי וניאבק בה בכל הכוח".

ח"כ חיים ילין מסר: "לפני כעשור הכין משרד האוצר מפה לעדיפות לאומית במס הכנסה, האמירה של הפקידות דיברה בזמנו שרק קוסם פוליטי יצליח להעביר אותה בכנסת. היום בבוקר נמצא הקוסם, יו"ר ועדת כספים ח"כ משפה גפני. בתחושת צדק חברתי ובחלוקה הוגנת, יישובים רבים יקבלו הטבות מס בצורה הדרגתית, מדודה, שקופה וממש לא פוליטית. ההחלטה נעשתה מתוך קריטריונים מאד ברורים של מתן עדיפות לפריפריה וליישובים ליד הגבול".

השארת תגובה