5 שנים ● 'הסכם עקרונות' בין משרד הביטחון והאוצר

לקראת ההצבעה על חוק התקציב חתמו שר האוצר ושר הביטחון על מזכר הבנות שבו מוסדרים רוב ענינים תקציב צה"ל וזרועות הביטחון ל 5 שנים ● "מסר לציבור – משרדי הממשלה, כולל ראש הממשלה עומדים מאחורי הצבא ומערכת הביטחון"

שר האוצר משה כחלון קיים מסיבת עיתונאים משותפת יחד עם שר הביטחון משה בוגי יעלון במהלכה מסרו השניים הצהרות לתקשורת אודות הסכם העקרונות ל-5 שנים שנחתם בין משרדי הביטחון והאוצר ובו כלול גם העלאת שכר החיילים.

דברי שר האוצר משה כחלון במעמד חתימת הסכם עקרונות לתקציב הביטחון ב-5 השנים הבאות עם שר הביטחון משה יעלון: "אדוני שר הביטחון, הנהלת האוצר ומשרד הביטחון, אני חייב להודות שבשנים האחרונות גם כאזרח, גם כחבר כנסת, וגם כשר מאוד הפריעו לי ההתקפות בין משרד האוצר לשר הביטחון. זה לא ראוי. מיד שנכנסתי לתפקיד נפגשתי עם שר הביטחון ואמרתי לו- היו מלחמות ולא מחלוקות.

ההסכם שנחתם עם משרד הביטחון מיטיב עם אלה שמשרתים אותנו, נלחמים למעננו, ומסכנים את החיים שלהם למען ביטחוננו. אני לא מוכן לקבל בשום פנים ואופן את השיח האלים שנוצר נגד משרתי הקבע בשנים האחרונות. זאת חוכמה קטנה לחבק אותם רק בזמן מלחמה, צריך לחבק אותם כל השנה. אני מודה באשמה, אני אוהב את חיילי צהל ואנחנו נעשה הכל כדי להעצים אותם. החובה המוסרית שלי כשר אוצר של מדינת ישראל, היא לדאוג קודם כל לכם.

הפנסיה התקציבית היא ללא ספק משקולת על תקציב הביטחון. אנחנו מבינים זאת היטב. אבל היא לא דבר שנולד אתמול, וזה לא ייפתר מחר. יש פה תכנית של משרד הביטחון, של הרמטכ"ל, יחד עם משרד האוצר, תכנית שמטפלת בנושא הזה בהדרגה ובצורה מסודרת.

ההסכם הזה מחזק את הרמטכ"ל, את אלופי צה"ל, את הקצינים, ואת החיילים ונותן להם יכולת לתכנן תכניות רב שנתיות. אני יכול להגיד להם היום בגאווה – עשינו עבורכם את ההסכם הטוב ביותר שיכולנו לעשות כדי לשחרר את הקצינים מהצורך שלהם לחזר אחרי הפוליטיקאים. אני לא אהבתי לראות את הקצינים הבכירים מחזרים אחרי הפוליטיקאים ולשכנע אותם שמגיע להם כסף לאימונים. ההסכם הזה יפנה את כוחות הביטחון לעסוק בהגנה על הארץ ובמשימות החשובות והקשות שיש להם. ההסכם הזה מסיים את הימים שאתם, כוחות הביטחון, צריכים לחזר על הפתחים של הפוליטיקאים לעוד כסף ותקציבים.

רק היום ראינו בתקשורת נתונים על מגמה מדאיגה של בריחת מוחות מצה"ל. אני בטוח שמשרד הביטחון והצבא ישמרו על המצוינות הזאת ומבינים את המשמעות הטכנולוגית שיש לנו, זה לא סוד שאחת הסיבות של העליונות זה בזכות הרמה הטכנולוגית של צה"ל. הרפורמה שאנחנו מציעים תאפשר לצבא להיות יותר תחרותי יותר יעיל מול השוק הפרטי על קצינים ומשרתים שאותם הוא רוצה. היכולת של צה"ל לתעדף בתוך מסגרות התקציב היא חלק מהשיפור בגמישות התקציבית וההתייעלות התקציבית.

מצד שני, לא זנחנו את הנושאים החברתיים. ניסו ליצור תחושה שהצבא דואג רק לעצמו ושהוא זנח נושאים חברתיים- אבל זה לא נכון. במשרד הביטחון גילו רגשות ואמפתיה, בעלי ברית שלנו, ותקציב הביטחון מחולל צמיחה. פינינו כספים לחינוך, לרווחה, לבריאות לתשתיות ולפריפריה. כלכלה חזקה צריכה צבא חזק וצבא חזק זקוק לכלכלה חזקה.

ההסכם הזה מביא בשורה גם לחיילי החובה שכבר ב-1.1.2016 המשכורת שלהם תוגדל בכ-50%. אנחנו מביאים בשורה לנגדים, בעבודה משותפת עם שר הביטחון, תוקן עוול של שנים רבות ולנגדים ישופר שכרם באופן משמעותי, לאחר שנים של סחבת. שוב – אנחנו צריכים כלכלה חזקה כדי שאתם תוכלו להמשיך לתפקד בצורה הטובה ביותר.

אני רוצה להודות לך אדוני שר הביטחון. הציבור לא אוהב את המאבקים הללו, הוא רוצה לראות מנהיגות מאוחדת- שר הביטחון ושר האוצר וראש הממשלה עומדים מאחורי הצבא שלו. אנחנו מעבירים מסר לציבור- משרדי הממשלה, כולל ראש הממשלה עומדים מאחורי הצבא ומערכת הביטחון- מכירים ומוקירים אותה."

השארת תגובה