הצעה מהפכנית: מדינה פלסטינית במצרים

הגנרל א סיסי נשיא מצרים מציע לפלסטינים 160 ק"מ משטחה הריבוני של מדינתו, על מנת שאלו יקימו עליה את הישות הפלסטינית ■ אבו מאזן שלפתחו הוגשה ההצעה, התנגד גם כאשר א סיסי הזהירו לאמצה בהקדם מפאת גילו המבוגר

הגנרל א סיסי נשיא מצרים
הגנרל א סיסי נשיא מצרים
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

לאור ההסכמים בין החמאס לישראל בעניין הנעשה ברצועת עזה, בימים האחרונים נמצא פתרון ראוי, אותו הציע נשיא מצרים הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, לנשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

על פי הדווח, א-סיסי הציע כי מצרים תיתן לפלסטינים 160 קילומטר רבוע משטחה בסמוך לרצועת עזה, כאשר מדובר על שטח שיכפיל את גודל הרצועה, פי חמש ממה שהיא כיום.

על פני השטח האמור, תוקם על פי הצעת מצרים מדינה פלסטינית, אשר תהיה בשליטה של הרשות הפלסטינית שתפתור גם את בעיית הפליטים. כל עקורי 67' יקלטו בה ובכך תיפתר אחת ולתמיד סוגיית זכות השיבה שהינה אחת מליבות הסכסוך. על פי ההצעה, המדינה תהיה מדינה מפורזת מנשק ומאמצעי לחימה.

א-סיסי ביקש מאבו מאזן שיקבל את ההצעה ויוותר על דרישתו מישראל לחזור לקווי 67', מה שיפתור את כל בעיית מחלוקת הגבולות בין ישראל לפלסטינים, אולם אבו מאזן לא היה מוכן לקבל את ההצעה. הנשיא, ניסה להפעיל מכבש לחצים על אבו מאזן לקבל את ההצעה ואף אמר לו, כי הוא כבר בן 80 ובמידה והוא לא יאמץ את ההצעה, הרי שיורשו הבא אחריו ייקח אותה… אולם כאמור, אבו- מאזן לא הסכים להכנע ולוותר על השאיפות הפלסטיניות להקמת מדינה על שטחי יו"ש, כנראה בגלל שאיננו יכול לוותר על חזרה לגבולות 67', צעד שיתפרש באורח שלילי בעיני העם הפלסטיני ולא יהא מקובל עליו.

השארת תגובה