יעלון: החזרת הגופות איננה מרתיעה מחבלים

במסגרת דיון בהצעה לסדר בנושא החזרת גופות מחבלים אמר שר הביטחון משה בוגי יעלון במליאת הכנסת: "החזקת הגופות כשלעצמה איננה מרתיע מחבלים פוטנציאלים". לדבריו, "בניגוד להריסת בתים או שלילת תושבות שיש לנו הוכחות לכך שהם צעדים מרתיעים. החלטנו לקבל החלטה לכל מקרה ומקרה כשהשיקול המרכזי הוא אם תהיה לוויה המונית ולכן ההחלטה שהתקבלה שיוחזרו גופות בתנאי שתהיה לוויה שקטה וצנועה, וזה מה שהיה עד ההלוויה בחברון שהיו בה הסתה ושלהוב יצרים. המדיניות היא עקבית ושקולה, בהתאם לשיקולים גם מוסריים וגם ביטחוניים".

לגבי השאלה מדוע המדינה מחזירה גופות בשעה שיש גופות של חיילים בידי החמאס, אומר שר הביטחון כי "אין שום גורם מקצועי שיכול לקשור בעניין גופות המחבלים מאזור ירושלים, לבין גופות החיילים שמוחזקים בידי החמאס בעזה. מאחר והנושא רגיש אני מציע להעביר את הדיון לוועדת חוץ וביטחון."

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו אמר במליאה כי "שואלים אותנו כל הזמן למה אתם לא מצטרפים? זה ממשלת ימין שאנחנו כביכול חלק ממנה, ואני שואל לאיזו ממשלה להצטרף? לזו שביום ראשון מצהירה שלא תחזיר גופות מחבלים או לזו שביום שני מחזירה אותם בשקט. תפסיקו לדבר חזק ולפעול חלש".

ח"כ טלב אבו עראר טען בדיון כי "החזקת גופות זה דבר לא מוסרי ולא אנושי. כרגיל לכל מעשה לא מוסרי נלווה נימוק ביטחוני אבל מה הנימוק למעשה הזה? ממשלת ישראל צריכה להתבייש במדיניות הזו".

אחרון הדוברים היה ח"כ אורן חזן שתקף לאחרונה לא מעט את שר הביטחון. "לא ייתכן מצב שבו ההחלטות שיוצאות מהקבינט מפוזרות, יד ימין אומרת לא נחזיר ויד שמאל מחזירה. הגיע הזמן לקבל החלטות אמיצות וליישם אותם גם. אני מבקש מהשר שיתפקח לרגע ויקשיב למצוקות העם".