גפני: אין הצבעה עד שאהיה בטוח שאני עושה טוב

"תמונת המצב היא כזו, שאם לא החוק שמקדמת ועדת הכספים, הרבה יישובים לא יהיו במפת הטבות המס" אמר חבר הכנסת משה גפני ודחה את ההצבעה על הצעת החוק להטבת המס בפריפריה "כל עוד לא אהיה בטוח שאני עושה דבר טוב"

ח"כ משה גפני. צילום: דוברות ועדת הכספים
ח"כ משה גפני. צילום: דוברות ועדת הכספים

"ההצבעה על הטבות המס ליישובים לא תתקיים כל עוד לא אהיה בטוח שאני עושה דבר טוב", כך הודיע יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה).

גפני הסביר, ש"מכיוון שהרחבנו מאוד את רשימת היישובים המוטבים ולמרות התוספת התקציבית לכך, "עדיין יש מיעוט קטן של יישובים שלגביו תהיה פגיעה מזערית לבעלי שכר גבוה וגם את זה אנחנו מנסים לפתור בדרכים שונות. על-כן לא הצביע עד שנמצה את התהליך ונוודא שהפגיעה בהם, אם בכלל תהיה כזאת, תהיה מזערית ביותר".

גפני הדגיש שוב ואמר כי לא יעלה את הנושא להצבעה, "כל עוד לא אהיה בטוח שאני עושה דבר טוב. תמונת המצב היא כזו, שאם לא החוק שמקדמת ועדת הכספים, הרבה יישובים לא יהיו במפת הטבות המס. מבין 407 היישובים שנכללים במפה שעולה מהצעת החוק, רבים היישובים שנוספו למפה שהיתה קיימת עד היום ושנפסלה ע"י בג"צ. רמת הגולן למשל, לא נמצאת כיום במפת היישובים אך בחוק היא נכנסת, כי עונה על הקריטריונים".

בהמשך דבריו הוסיף גפני וטען כי ביקש שיימצאו פתרון לאותם מיעוט יישובים שנפגעים, "אנשים צועקים שהם ייפגעו בעקבות המתווה החדש המוצע בחוק. יש דברים שאנחנו מצליחים למצוא פתרון מבחינת הקריטריונים, לא מבחינת התקציב. יותר מהתוספת של 400 המיליון שהסכים שר האוצר לתת, לא יהיו. כלומר, 1.2 מיליארד ₪, זה התקציב שעומד לטובת הטבות המס ליישובים ולא יותר. הפתרונות המוצעים; למשל, ניתן לקבוע בהוראת שעה, שמי שיורד באחוזי הזיכוי במס במפה, לא יירד דרמטית, הכל במסגרת הקריטריונים. אני לא מביא את זה לעת עתה. אנחנו מחפשים פתרונות".

במסגרת ההצהרה שלו, גפני שיבח את ראש הממשלה ושר האוצר שלדבריו "משתפים פעולה בנושא. בכל מקרה, אין כמעט פגיעה ביישובים ואם יש אזי היא מזערית. יש מפה, עושים הכל שגם הפגיעה המזערית תצומצם או תבוטל. ייתכן ואפנה לממשלה שתסייע בדבר. הכל יהיה עפ"י קריטריונים. ניתן קצת להעלות, קצת להוריד, לא יותר. בכל מקרה, המצב יהיה הרבה יותר טוב מהמצב שהיה קודם וגם נמנע אפשרות שבג"צ יפסול את כל היישובים".

השארת תגובה