תופעה מטרידה: לאן נעלמו הטלרים בבנקים?

אתם כבר מכירים את התופעה: נכנסים לסניף כדי להפקיד, או למשוך כסף, אבל אז מתברר לכם כי בסניף הנוכחי נעלמו הטלרים והטלריות מהמקום ● סגן שר הפנים ח"כ ירון מזוז פנה למפקחת על הבנקים בנושא: "מדובר בפגיעה אנושה באוכלוסיות המבוגרות אשר מתקשות לתפעל כספומטים ופגיעה ממשית בביטחון האישי שלהם בעת משיכת כספים ברחוב"

בנק הפועלים. (אילוסטרציה)
בנק הפועלים. (אילוסטרציה)

זו תופעה מוכרת שהולכת וצוברת תאוצה: הבנקים בישראל מתחילים לצמצם את כוח האדם שלהם ומערך הטלרים והטלריות, אלו שמכונים כספרים, כבר לא יושבים במקומם הקבוע.

כשאתם מנסים לברר כיצד ניתן להפקיד צ'ק, מזומן, או לחילופין למשוך כסף מהבנק, מתברר לכם כי האפשרות היחידה היא באמצעות הכרטיס המגנטי שברשותכם. אם אין לכם כרטיס מגנטי, תצטרכו לכתת רגליים עד לסניף מרוחק שבו עדיין ניתן למצוא עמדות טלר פעילות.

יהודה, תושב בני ברק, העובד באזור מתחם העסקים ברחוב בן גוריון בגבול בני ברק רמת גן, מספר ל"ביזנס": "יש לי חשבון בבנק הפועלים, ומאחר ואני מקפיד לא להשתמש בכרטיס אשראיף את כל פעילותי בבנק שכללו בעיקר הפקדה ומשיכה של מזומנים וצ'קים, ביצעתי באמצעות הסניף הסמוך לבית נח ברחוב בן גוריון. באחד הבקרים הגעתי לסניף ולתדהמתי אמרו לי שניתן למשוך מזומן רק באמצעות כרטיס האשראי בכספומט. השבתי שאין לי כספומט, אז שלחו אותי לסניף במרום נווה ברמת גן הממוקם בקצה השני של העיר. הגעתי לשם ומסתבר שגם שם כבר אין טלרים. בלית ברירה הרחקתי עד לסניף מרוחק ששם מצאתי עמדות טלר פעילות. להפתעתי הוסבר לי שגם בסניף זה השירות הזה עומד להתבטל. ואני שואל: מה יעשו אלפי הלקוחות שאין להם כרטיסי אשראי ואינם גולשים באינטרנט. איך נוכל להתנהל מול הבנק??"

יהודה אינו לבד, ובנק הפועלים אינו לבד. על שולחן מערכת "ביזנס" הגיעו מספר תלונות של לקוחות שונים של מספר בנקים שמספרים שהופתעו לגלות שהבנק שינה את צורת הפעילות וביטל את עמדות הטלר במטרה להעביר את הלקוחות לפעילות ממוחשבת ולצמצם את התקשורת הישירה בין פקידי הבנק ללקוחות. "מדובר בשינוי לרעה של השירות שהבנק נותן ללקוחות שלו. "במקום להוסיף שירות, מצמצמים אותו", כותב אבי, תושב אשדוד, שמתאר בזבוז של שלוש שעות עבודה כדי להגיע לסניף עם עמדות שירות אנושיות להפקדת צ'ק. "על מה הבנקים גובים מאיתנו עמלות? מה ההיגיון לצמצם סניפים ולצמצם את כוח האדם בסניפים הקיימים?"

המגמה הזו חוצה את כל מערך הבנקאות בישראל. "הבנקים מנסים לצמצם בכוח האדם ולהעביר את הפעילות מול הלקוחות למערך ממוחשב", מסבירים לנו בהנהלת אחד הבנקים. "מהיום, כמעט את כל השלבים, החל מפתיחת חשבון, הזמנת פנקסי שיקים, כרטיסי אשראי ושאר פעולות, ניתן לעשות באמצעות המחשב. כמעט ואין תקשורת בין הלקוח לבנק. אפילו ההלוואות שהבנק מעמיד לרשות לקוחותיו נעשות באמצעות הטלפון או באמצעות אפליקציית השירות של הבנק.

מסתבר שבנוסף לצמצום מספר הסניפים במדינה, הבנקים התחילו לצמצם את מערך הטלרים בבנקים. צמצום המערך מביא לביטול נרחב של משרות סטודנטים ומאלץ אוכלוסייה מבוגרת להנפיק כרטיסי אשראי ולהשתמש במכונות כספומטים ובאינטרנט.

נושא ביטול מערך הטלרים בבנקים נמצא על שולחנה של המפקחת על הבנקים, חדווה בר. סגן שר הפנים ח"כ ירון מזוז פנה למפקחת על הבנקים הגב' חדווה בר במכתב: "לאור פניות רבות שקיבלתי בנושא ברצוני להביע התנגדות חריפה למהלך ביטול הטלרים בסניפים, מדובר בפגיעה אנושה באוכלוסיות המבוגרות אשר מתקשות לתפעל כספומטים ופגיעה ממשית בביטחון האישי שלהם בעת משיכת כספים ברחוב".

בנוסף, השבוע, פרסם בנק ישראל את סקירת מערכת הבנקאות לשנת 2014 אשר מגלה כי מספר סניפי הבנקים בישראל נכון לסוף שנת 2014 עומד על 1,270, לעומת 1,300 בשנה קודם לכן. המגמה של צמצום הסניפים ממשיכה גם בשנת 2015. על פי הנתונים, מספר הסניפים ל-100 אלף תושבים עומד על 19 סניפים, נתון נמוך משמעותית מממוצע הסניפים במדינות  ה-OECD – אשר עומד על 31 סניפים ל-100 אלף תושבים. פער של 12 סניפים ל-100 אלף תושבים.

סגן שר הפנים, אף פנה לשר האוצר, ח"כ משה כחלון, והמפקחת על הבנקים, גב' חדווה בר, בנושא. "בשבוע הקרוב עתיד בנק לאומי לסגור סניף מרכזי בעיר קריית ביאליק, הסניף בשדרות ירושלים 18 מהווה סניף חשוב המשמש בעיקר אוכלוסייה מבוגרת וניצולי שואה רבים. סגירת הסניף עתידה לגרום סבל רב לאוכלוסייה זו, ולמעשה ליטול ממנה כל אפשרות לגשת לבנק. סגירת הסניף בקריית ביאליק מהווה סנונית ראשונה במהלך גדול של סגירת סניפים שמתכננים הבנקים".

סגן השר אף פנה למנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח וכתב "בנק לאומי הרוויח בשנת 2014 מעל ל-1.5 מיליארד ₪, ובשנת 2015 צפוי להכפיל את הסכום, כאשר עד מחצית השנה הנוכחית הגיע כבר לרווח של מעל ל- 1.7 מיליארד ₪. לא יתכן שהבנק אשר מוחזק בחלקו ע"י המדינה, יבטל בדורסנות שירותים לאוכלוסייה מבוגרת בעוד הוא גורף מיליארדים על גב הציבור".

2 תגובות
  1. למה אין בנקים

  2. איפה הבנקים

השארת תגובה