משלם חובות? מקפיאים את הריבית

מליאת הכנסת אישרה את הצעת החוק של ח"כ יואב בן צור (ש"ס) לפיה אדם העומד בצו תשלומים שנפסק לו – לא ישלם ריבית פיגורים בזמן התשלום ● "מדובר בתיקון חשוב המעניק קרן אור של תקווה לחייבים לצאת ממצבם ולהשתקם"

יואב בן צור. צילום: מאיר אלפסי, שטורעם נט
יואב בן צור. צילום: מאיר אלפסי, שטורעם נט
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מליאת הכנסת אישרה את הצעת החוק של ח"כ יואב בן צור (ש"ס) לפיה אדם העומד בצו תשלומים שנפסק לו – לא ישלם ריבית פיגורים בזמן התשלום # "מדובר בתיקון חשוב המעניק קרן אור של תקווה לחייבים לצאת ממצבם ולהשתקם"

אור בקצה המנהרה: מליאת הכנסת אישרה (טרומית) פה אחד את הצעת החוק של ח"כ יואב בן צור (ש"ס) שתשנה את חייהם של חייבים שנקלעו למערבולת חובות. הצעת החוק קובעת, כי במידה והחייב החל לשלם את חובותיו לפי פריסה שנקבעה לו ע"י רשם ההוצאה לפועל, מאותו זמן ריבית הפיגורים תוקפא והוא ישלם רק את הסכום הנקוב בשטר או סכום התביעה, בתוספת הפרשי הצמדה בלבד.

הצעת החוק באה לתקן מצב בלתי נסבל, בו חייבי התשלומים מוצאים את עצמם משלמים סכום חודשי עבור קרן החוב, כאשר הריבית החודשית כפולה מאותו סכום, וכך המוטיבציה שלהם לעמוד בצו התשלומים שואפת לאפס כאשר אינם רואים תקווה לסיים אי פעם את סאגת החובות ולצאת ממצוקתם.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב, כי תכלית סנקציית הריבית היא לתמרץ חייבי הוצאה לפועל לפעול לתשלום חובם וכן תכלית עונשית בגין פיגור בתשלום חוב פסוק. "שעה שתכלית זו לעיתים אינה מושגת כאשר החייב העומד בצו התשלומים שנקבע בתיק נמצא במרוץ מתמיד אחר תשלום החוב התופח יתר על גובה התשלום, נותר הוא בעל חוב לעד".

"מוצע אם כן, כי חייב אשר קיבל צו תשלומים ועומד בו בהתאם להחלטת רשם ההוצאה לפועל ישלם את חובו תוך הצמדתו למדד המחירים לצרכן ושמירה על ערך סכום החוב בהתאמה. היה והשתמט החייב מתשלום החוב תחול עליו ריבית הפיגורים בנוסף להצמדה בהתאם לתכלית האמורה. במכלול האיזונים בין זכויות הזוכה והחייב מוצע כי תבוטל ריבית הפיגורים העונשית ביחס לחייב העומד בצו התשלומים בהתאם ליכולתו הכלכלית אשר נבחנה לפני רשם ההוצאה לפועל", נכתב בדברי ההסבר.

הצעת החוק המהפכנית זכתה מיד לתמיכה רחבה בכנסת, אליה הצטרפו חברי כנסת מכל סיעות הבית, ביניהם הח"כים נורית קורן, משה גפני, קסניה סבטלובה, אורי מקלב, שלי יחימוביץ, יעקב פרי ואחרים. ההצעה קיבלה את אישור ועדת השרים לחקיקה, אושרה בקריאה טרומית וצפוי להיות מאושר סופית בקריאה שניה ושלישית.

יוזם ההצעה ח"כ יואב בן צור (ש"ס), אומר, כי "מדובר בתיקון חשוב, הכרחי ובגדר מציל חיים, עשרות אלפי אזרחים שנקלעו לחובות מתהלכים בעיניים כבויות ואינם רואים מוצא למצבם הקשה בשל נטל הריבית הרובץ על כתפיהם ושאינו מסתיים. חשוב מאד לתת להם תקווה ולסייע להם לצאת לחיים חדשים ע"י הקפאת הריבית בזמן שהם משלמים את חובותיהם".

לדבריו, "ש"ס חרתה על דגלה את העזרה והדאגה לציבור המוחלשים והשקופים, וכאן מדובר בשקופים אמיתיים שנרמסים תחת גלגלי הבירוקרטיה האטומה והמערכת המשפטית הנוקשה, כאשר איש לא בא לעזרתם", אמר ח"כ בן צור, והוסיף, כי גם מבחינת החברות הנושות מדובר בהצעה טובה המחלצת את תשלומי חובותיהם שהיו אבודים הלכה למעשה ולא ממומשים.

השארת תגובה