הערכות: דרעי יתפטר מתפקידו – מתווה הגז יעבור

על פי ההערכות דרעי יתפטר בקרוב מתפקידו כשר הכלכלה ● הסיורים שנקבעו לדרעי וצוות המשרד בוטלו ● טרם ברור איזה תיק יקבל דרעי במקום משרד הכלכלה

אריה דרעי. צילום: יעקב כהן
אריה דרעי. צילום: יעקב כהן
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

על פי הערכות הרווחות בימים האחרונים במערכת הפוליטית, צפוי שר הכלכלה אריה דרעי להתפטר בימים הקרובים מתפקידו על מנת לאפשר את העברת מתווה הגז. זאת, אחרי שהתברר כי אין רוב בכנסת להעברת הסמכויות לחתימה על סעיף 52 בכנסת, העוקף את הממונה על ההגבלים העסקיים. ככל הנראה, דרעי יתפטר  גם אם לא יסוכם בינו לבין רה"מ איזה תיק יקבל בתמורה לתיק הכלכלה.

סיור שתוכנן למחר בעיר ביתר יחד עם שר הכלכלה דרעי וצוות משרדו, בטול. כמו סיורים נוספים של משרד הכלכלה.

גם לאחר שיעזוב את תיק הכלכלה יישאר דרעי השר לפיתוח הנגב והגליל. ראש הממשלה בנימין נתניהו החל בדיונים על מנת למצוא משרד חלופי לדרעי, וההערכה היא כי בסופו של דבר הפתרון יהיה חיבור של שני תיקים יחד, על מנת להגיע לסדר הגודל וההיקף התקציבי של משרד הכלכלה, שנחשב למשרד הרביעי בגודלו בממשלה.

מקורביו של דרעי אמרו כי "יו"ר ש"ס כבר הודיע כי מתווה הגז הינו הרע במיעוטו, וכי יש צורך במיליארדים הקבורים באדמה על מנת לסייע לכלל המשק".

בתוך כך, סערת מתווה הגז עברה אתמול למגרש של שוק ההון לנוכח התפטרותו הצפויה של שר הכלכלה. לאחר מספר סיכומים קיצץ מתווה הגז את המחיר שאמורה היתה ישראל לשלם על הגז, מרמה של מעל ל־5 דולרים לכיוון 4.7 דולרים. מעבר לכך מייצר המתווה את התנאים לפיתוח שדה הגז לוויתן, דבר שיוביל לתקבולים של מאות מיליארדי שקלים במסים לקופת המדינה. עם זאת, השאלה לגבי מידת התחרות שייצר המתווה נותרת בעינה והתשובה תתקבל ככל הנראה רק בתוך מספר שנים, עם השלמתו. לפי שעה, התגליות העצומות במצרים מבשרות כי האפשרות לתחרות בתחום רק גוברת.

השארת תגובה