קרי: נתניהו התחייב; תפילות בהר הבית למוסלמים בלבד

ג'ון קרי נפגש המהלך סוף השבוע עם עבדאללה מלך ירדן ועם יו"ר הרשות אבו מאזן ● לאחר הפגישה הודיע מזכיר המדינה קרי כי נתניהו התחייב לאכוף את מדיניות הסטטוס-קוו, לפיה בהר הבית יתפללו מוסלמים בלבד ● בתוך כך, האמריקנים החליטו להקפיא את הסיוע לרשות הפלסטינית

ג'ון קרי ואבו מאזן. צילום: מחלקת המדינה
ג'ון קרי ואבו מאזן. צילום: מחלקת המדינה

מגעים להרגעת הרוחות: במהלך סוף השבוע נפגש מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, עם מלך ירדן עבדאללה ועם יו"ר הרשות אבו מאזן במטרה לשים קץ לגל הטרור הנוכחי.

לאחר פגישתו המדינית היום (שבת) עם המלך עבדאללה, הודיע מזכיר המדינה קרי כי ראש הממשלה בנימין נתניהו התחייב לאכוף את מדיניות הסטטוס-קוו, לפיה בהר הבית יכולים להתפלל רק מוסלמים, ואילו מי שאינו מוסלמי יוכל רק לבקר. קרי אמר כי נתניהו גם הסכים לפיקוח רציף 24/7 באמצעות מצלמות אבטחה בהר הבית.

בצהריים נפגש קרי עם אבו מאזן בעמאן, בירת ירדן. אבו מאזן שמע מקרי על הצעדים שמזכיר המדינה מנסה לבצע להרגעת המצב ועל חבילת ההטבות שישראל עשויה לתת לו, במקרה של רגיעה שכזו. אבו מאזן מצדו הדגיש בשיחה את דרישתו שישראל תהיה מחויבת "לשמור על הסטטוס-קוו ההיסטורי בירושלים ובמקומות הקדושים, ולמנוע את תקיפות המתנחלים". הוא הבהיר כי צעדים אלו צריכים להיות הראשונים שעל ישראל לנקוט. אבו מאזן גם הבהיר לקרי כי ישראל צריכה להיות מחויבת להסכמים שנחתמו עמה.

לפני פגישתו של קרי עם אבו מאזן, האמריקנים החליטו להקפיא את הסיוע לרשות הפלסטינית. מחלקת המדינה ביקשה להעביר את תקציב הסיוע השנתי, אך בית הנבחרים בלם את המהלך: "נעצור את הסיוע לפלסטינים כל עוד נמשכת ההסתה לרצח", דבר שעשוי להפעיל מנוף לחץ נוסף על הרשות הפלסטינית, בדרך אולי, להרגעת המצב.

השארת תגובה