ראה"מ נתניהו: "אבו מאזן ממשיך ללבות את האש"

ראש הממשלה נתניהו נפגש היום עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון ● נתניהו: הנשיא עבאס לא גינה אף לא אחד מ-30 פיגועי הטרור. והוא ממשיך להלל טרוריסטים כגיבורים ● באן קי מון: הדרך היחידה לשים קץ לסכסוך היא באמצעות מו"מ שיוביל לתוצאות משמעותיות

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מזכל האום באן קי מון. צילום: קובי גדעון, לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מזכל האום באן קי מון. צילום: קובי גדעון, לע"מ

מזכ"ל האו"ם באן קי מון הגיע לביקור בזק בישראל על רקע ההסלמה במצב הביטחוני. מזכ"ל האו"ם נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, והשניים קיימו מסיבת עיתונאים משותפת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "המזכ"ל באן, ברוך הבא לירושלים. ביקורך מגיע בשעה קשה. בשבועות האחרונים, ישראלים נתונים לפיגועי דריסה, ירי, דקירות ואף גרזנים. הדבר נובע במידה רבה מהעובדה שהנשיא עבאס הצטרף לטענותיהם של דאע"ש וחמאס, לפיהן ישראל מאיימת על מסגד אל-אקצה. זהו, אדוני המזכ"ל, שקר בוטה.

"ישראל מגינה בתוקף על המקומות הקדושים לכל הדתות. אנו שומרים על הסטטוס קוו. הפלסטינים, לעומת זאת, הם אלה המפרים את הסטטוס קוו. הפלסטינים הם שהכניסו חומרי נפץ למסגד אל-אקצה. זאת הפרה של הסטטוס קוו. הם מנסים באלימות למנוע מיהודים ונוצרים מלבקר בהר. זו הפרה נוספת של הסטטוס קוו.

"אדוני המזכ"ל, הם פועלים כדי לשכנע את אונסק"ו להכחיש את הקשר ההיסטורי של העם היהודי לכותל המערבי. אלה הם איומים אמיתיים על הסטטוס קוו. אני מאמין שהגיעה השעה לומר את האמת לגבי הסיבות לטרור הפלסטיני.

"זה לא ההתנחלויות. זה לא תהליך השלום. זו השאיפה להשמיד את מדינת ישראל, חד וחלק. למרבה הצער, הנשיא עבאס ממשיך ללבות את האש. רק לפני מספר ימים, ב-16 בספטמבר, הוא אמר שהוא "מברך על כל טיפת דם שנשפכת בירושלים." זה ציטוט.

"הנשיא עבאס לא גינה אף לא אחד מ-30 פיגועי הטרור שבוצעו נגד ישראלים בחודש האחרון. והוא ממשיך להלל טרוריסטים כגיבורים. אל מול גל הטרור, ישראל פועלת כפי שכל דמוקרטיה הייתה פועלת כדי להגן על אזרחיה. אנו לא, ואני שב ומדגיש, אנו לא מפעילים כוח מופרז.

"אם הקהילה הבינלאומית באמת רוצה לסייע בהפסקת האלימות ושפיכות הדמים, עליה לאשר את מחויבותה המוכחת של ישראל לסטטוס קוו על הר הבית, לתמוך בזכותה של ישראל להגנה עצמית ולדרוש מהנשיא עבאס לתת דין וחשבון על מילותיו המסוכנות. אדוני המזכ"ל, אלה הן סוגיות דוחקות. אני מצפה לדון איתך בנושאים הללו ולבחון כיצד נוכל להשיב את הרגיעה, הפיוס והביטחון. זה חשוב. זהו צו השעה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם מזכל האום באן קי מון צילום קובי גדעון לעמ (1)

"הדרך היחידה לשים קץ לסכסוך היא באמצעות מו"מ"

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון:  "אני מודה לראש הממשלה נתניהו על שקיבל אותי בהתראה כה קצרה. אלה הם ימים קשים עבור הישראלים והפלסטינים. אני כאן בתקווה שנוכל לעבוד יחד כדי לשים קץ לאלימות, להפיג את המתחים ולהתחיל בבנייה מחדש של אופק מדיני ארוך-טווח לשלום.

"ראשית כל, אני מבקש להביע את תנחומיי על מותם ופציעתם של קורבנות חפים מפשע. הרשה לי להביע את השתתפותי בצערך ובצער העם בישראל על הרג האזרחים שלכם. אני מוקיע התקפות חסרות אבחנה נגד אזרחים. פיגועי טרור מסוג זה הופכים כל מקום לבלתי בטוח וכל אדם, ללא קשר לגיל או מגדר, לקורבן פוטנציאלי. מחר בכוונתי להיפגש עם חלק מהמשפחות של קורבנות גל האלימות.

אני מבין את הפחד והכעס שחשים ישראלים רבים באווירה הנוכחית. לישראל יש את החובה, המונחת על כתפיך, אדוני ראש הממשלה, להבטיח שהאזרחים יוכלו ליהנות מביטחון.

"בשיחה שקיימתי לאחרונה עם הנשיא עבאס הבעתי את דאגתי העמוקה ממקרים של רטוריקה מתלהמת, והפצרתי בכולם להימנע מכך. כמו כן גיניתי את ההצתה של קבר יוסף בידי מפגינים פלסטינים בשבוע שעבר, ואני מברך על הגינוי שהשמיע הנשיא עבאס לתקרית.

אני קורא לממשלת ישראל לעשות כל שביכולתה כדי לסייע בהרגעת המצב. אני מברך על דבריך, אדוני ראש הממשלה, ודבריהם של ממשלתך ורבנים חשובים שהביעו את מחויבותה של ישראל לשמירה על הסטטוס קוו ההיסטורי בהר הבית וחראם אל-שריף.

"אדוני ראש הממשלה, האתגרים הביטחוניים מולם ניצבת ממשלתך מעלים לא מעט דילמות מורכבות ועלולים לחייב הידוק של צעדי הביטחון. אולם, צעדי ביטחון עלולים להיות בלתי מועילים אם הם מופעלים ללא מאמץ נלווה לשפר את המצב לפני שאנשים מקפחים את חייהם. אם השימוש בכוח לא נעשה באופן מחושב, הוא עלול להוביל לאותם תסכולים וחרדות שמהם נוטה לנבוע אלימות. אני מפציר בישראל, כמדינה דמוקרטית, להישמר מפני תקריות כגון אלה ולקיים תחקירים מעמיקים כאשר זה נדרש.

"הישראלים והפלסטינים ניצבים על ספו של גל נוסף של אלימות הרת אסון. חובה עלינו לפעול כדי להימנע מהתדרדרות אל תוך סכסוך דתי בעל השלכות פוטנציאליות על האזור כולו. חובה עלינו ליצור את התנאים למשא ומתן משמעותי שישים קץ לכיבוש ויממש את שאיפות שני העמים.

"הדרך היחידה לשים קץ לסכסוך היא באמצעות מו"מ שיוביל לתוצאות משמעותיות. צעדים חד צדדיים מכל אחד מהצדדים רק ינציחו את מעגל ההתדרדרות. המנהיגים בשני הצדדים ועמיהם ניצבים מול החלטות קשות ביותר בדרך לשלום. איש אינו יכול לקבל את ההחלטות הללו במקומם, אולם העולם אינו יכול להמתין ולחזות בהתרחשותה של טרגדיה נוספת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם מזכל האום באן קי מון צילום קובי גדעון לעמ (2)

השארת תגובה