​הרחבת סמכויות: ועדת האתיקה תוכל לקנוס חברי כנסת

ועדת הכנסת אישרה לקריאה ראשונה הרחבת סמכויות ועדת האתיקה, שתוכל לקנוס ח"כ שגרם נזק בכוונה בכנסת או שהפר הפרה חמורה את כללי האתיקה ● וקנין: "יש מקרים של התנהגות ברוטלית. ח"כ עולה לדוכן וקושר את עצמו ועוקר מיקרופונים"

ח"כ יצחק ועקנין. צילום: יוטיוב
ח"כ יצחק ועקנין. צילום: יוטיוב

ועדת הכנסת בראשות ח"כ דוד ביטן החליטה להרחיב את סמכויות ועדת האתיקה, ולאפשר לה ברוב קולות חברי ועדת האתיקה להטיל קנס עד 10,000 ש"ח, על ח"כ שהפר כלי אתיקה והסב בכוונה נזק כספי לכנסת. עוד החליטה הוועדה כי במקרים בהם הורחק ח"כ על ידי ועדת האתיקה בשל הפרה חמורה של כללי האתיקה, הוועדה רשאית לשלול ממנו שכר של חודש או חלקו. מדובר בהכנה לקריאה ראשונה.

בתחילת הדיון הציג יו"ר ועדת האתיקה, ח"כ יצחק וקנין את קשייה של ועדת האתיקה: "ח"כ יכול להעדר שליש מימי הדיונים ושר יכול להעדר מחצית מישיבות הכנסת, ומה זה להיות פה? הוא יכול להיכנס בכניסת ח"כים ולצאת אחרי דקה ויהיה רשום שהוא היה פה באותו יום. הבעיה קשה מאד ויש מקרים שאנחנו לא יודעים איך לנהוג. יש מקרים של התנהגות ברוטלית. ח"כ עולה לדוכן וקושר את עצמו ועוקר מיקרופונים. היום יש בידי הוועדה רק נזיפה חמורה או הרחקה. עושים טובה לח"כ המתפרע שמקבל פרסום. אם יגרום נזק במכוון או הרים יד, מה צריך לתת לו? נזיפה חמורה? על התבטאויות תמיד הבלגנו. כל הפוליטיקה שלנו בנויה על חופש הדיבור.

"אם ח"כ טיבי שופך מים וגורם נזק של 20,000 ₪… אני בטוח שלא חשבת ולא הייתה לך כוונה שהמערכת תינזק, אבל אם המעשה חורג בצורה קיצונית, צריך להיות לוועדת האתיקה שיקול דעת. הדבר הקל ביותר הוא להמשיך כפי שהמצב עכשיו, אבל ידי הוועדה כבולות. לח"כ לשעבר אנסטסיה נתנו הרחקה של 3 חודשים. הייתי צריך לשלול לה שכר של חודשיים".

הדיון היה סוער. יו"ר הוועדה, ח"כ דוד ביטן השיב למתנגדים: "שח"כ לא יעשה דברים חמורים. יש גבול לכל דבר. אם ח"כ מסית בהר הבית, שיחשוב מה הוא עושה". ח"כ אחמד טיבי: "הוא נעול על אירוע מסוים. הוא אומר זחלקה, הר הבית. אתם משפילים את ועדת האתיקה".

ח"כ עבדאללה אבו מערוף: "עיתוי החוק בעייתי. אם רוצים להיות אפקטיביים דבר כזה צריך לא רק רוב ועדת האתיקה אלא פה אחד".

יו"ר הוועדה ח"כ דוד ביטן: "פה אחד בלתי אפשרי". ח"כ מיקי רוזנטל הציע להפעיל את הסנקציה רק בפעם השנייה שהח"כ עובר עבירה.

יו"ר ועדת האתיקה, ח"כ יצחק וקנין הציע שאם הח"כ עבר עבירה פעם ראשונה, ועדת האתיקה תוכל לקבל החלטה על שלילת שכר רק פה אחד, ובעבירה שניה יספיק רוב של הוועדה. הצעתו לא התקבלה, והוא הודיע שיגיש את הצעתו כהסתייגות בהכנה לקריאה שניה-שלישית. גם ח"כ רחל עזריה הודיעה כי תצטרף להסתייגות זו. "איננו באים להחליף את ועדת האתיקה", הדגיש יו"ר הוועדה ח"כ דוד ביטן, "אלא לתת בידה כלים. היא תבדוק ותשקול אם להפעיל את הכלי ומתי".

ההצבעה הייתה שמית. מצביעי המחנה הציוני נחלקו – איל בן ראובן ואיתן ברושי הצביעו בעד, וח"כ מיקי רוזנטל נגד. ח"כ ישראל אייכלר נמנע: "אני נגד כל פגיעה בחסינות ח"כים". 10 ח"כים הצביעו בעד, 4 נגד ואחד נמנע. ח"כ אחמד טיבי הגיש רביזיה שתושמע מחר.

השארת תגובה