סער נגד נתניהו: "ישראל זקוקה למנהיגות עם אחריות"

השר לשעבר גדעון סער בכנס 20 שנה לרצח רבין: "ישראל צריכה מנהיגות שתדע לקבל אחריות, לא תגלגל אותה" ● ראש האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג: "בירושלים אנחנו רואים את הגיהנום הצפוי לנו במדינה דו לאומית. זאת תהיה מדינת ישראסטין"

גדעון סער. צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה
גדעון סער. צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לקראת יום השנה ה-20 לרצח ראש ממשלת ישראל לשעבר, יצחק רבין, התקיים היום (שלישי) כנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה בו נאמו בין היתר יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג ושר החינוך לשעבר גדעון סער שמתח ביקורת ישירה על ראש הממשלה מטעם מפלגתו, בנימין נתניהו.

סער אמר באירוע: "אני אחד מתוך ציבור גדול בעם ישראל שראה ורואה בהסכמי אוסלו ניסוי שגוי ומסוכן, שהרע את מצבנו האסטרטגי ולא קרב אותנו לשלום. אין הדבר גורע כמלוא הנימה מהאופן החמור שבו אני רואה את השבר הלאומי של רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז״ל. גם לא מהערכתי למנהיגותו. אוהל האבלות על הרצחו של ראש ממשלת ישראל יצחק רבין הוא האוהל של כלל ישראל".

"ישראל זקוקה היום למנהיגות שתדע לקבל אחריות, לא לגלגל אותה", אמר סער ומתח ביקורת על ראש הממשלה נתניהו. "ישראל צריכה מנהיגות שחותרת לקבל החלטות, גם החלטות קשות, ולא להתחמק מהן. לישראל דרושה מנהיגות שממוקדת בהתמודדות עם אתגריה ומצוקות אזרחיה ולא בהישרדות פוליטית. ישראל משוועת למנהיגות מוכוונת-עשיה".

"שבענו ממילים". הדגיש סער, "דרושה לנו מנהיגות יוזמת, שאינה מסתפקת בתגובה לאירועים או בהיגררות אחריהם. ישראל זקוקה היום למנהיגות שיודעת שתפקידה לשרת את העם. ולא להיפך. מנהיגות שמוכנה גם לשלם מחיר על הדרך בה היא מאמינה ומובילה", לדבריו, "דרושה לנו היום אחדות. למרות ההבדלים בין המגזרים בחברה יש ליצור שפת אחדות ותודעת שותפות דרך אמיתית. מנהיגות שמדברת אל כלל ישראל ועם כל הגוונים של החברה הישראלית ההטרוגנית כל כך".

הוא התייחס לגל הטרור הפוקד את ישראל בתקופה האחרונה ואמר: "השלום אינו תלוי רק בנו וברצוננו. לא ישראל אחראית לכך שאין שלום. בימים אלה של טרור אכזרי – יש להזכיר את הנחישות שגילה רבין במאבק בטרור, לרבות השימוש באמצעים קשים. גירוש הוא אמצעי אפקטיבי. כך גם, לפי דעתי, יש לעשות שימוש בשלילת תעודות זהות כחולות ומעמד של תושבות ממסיתים וממי ששולח ידו בטרור".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג נאם אף הוא בכנס. "ירושלים היא תמונת העתיד של מדינה דו לאומית כפי שאנחנו הולכים אליה. ההפרדה בין העמים חייבת להפוך למציאות. אנחנו צריכים להיפרד ולהתנתק מהפלסטינים. הרצון להיפרד מהפלסטינים אינו 'אהבת ערבים' – הוא הפתרון הציוני היחיד. אחרת אנחנו הולכים למדינה פלסטינית-יהודית שהמאבק בין העמים בה יהפוך אלים ונורא".

"צריך ללכת להכרעה לאומית היסטורית, בדיוק כמו זו שאליה כיוון רבין, שתביא לקביעת גבולות תוך שמירה על ירושלים האמיתית כבירתנו", הדגיש הרצוג. "אני לא חושב שעיסאוויה היא ירושלים האמיתית".

"השנאה שמציפה את הרחוב הופכת לאלימות שאנחנו חייבים לבלום בכל דרך. אם הנהגה פוליטית צובעת בצבע אחד את אחת מהקבוצות, כמו אמירתו של נתניהו מיום הבחירות, היא תורמת תרומה נוראית לשטנה והשנאה", אמר הרצוג. "בבחירות האחרונות נחצו גבולות אדומים בדמוקרטיה הישראלית – אם לא נדע לעצור את ההתבטאויות המסוכנות אנחנו מובילים את החברה הישראלית לעבר פירוק הדמוקרטיה, שהיא אחד מיסודות קיומנו פה".

תגובה אחת
  1. לא רק בגלל שזו ממשלה רעה אלא דווקא בגלל שגדעון הטוב ביותר.

השארת תגובה