לאחר 26 שנה: היום יבחר רב אשכנזי לנתניה

המועמדים המובילים בבחירות הם הרב קלמן בר והרב משה חיים לאו אחיו של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו. גורם המעורה בסאגת הבחירות ל"כל הזמן": "אנשים בעיר שמשוועים לעוד דמות רוחנית, דמות צעירה שתכניס דם חדש למוסד הרבנות"

הרב קלמן בר. צילום: רדיו קול חי
הרב קלמן בר. צילום: רדיו קול חי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לאחר עשרות שנים בהן לא היה רב ראשי אשכנזי בעיר נתניה, היום (ה') מתקיימות הבחירות לרבנות העיר. בין השעות 16:00 ל-19:00 ישלשלו חברי הגוף הבוחר את בחירתם לקלפי. המועמדים המרכזיים הם הרב קלמן בר שזוכה לתמיכה מצד ראש העיר פיירברג והרב משה חיים לאו אחיו של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו.

הבחירות נדחו מספר פעמים במהלך השנים האחרונות. בשנת 2007 בוצע ניסיון ראשון לאייש שוב את תפקיד הרב האשכנזי. מועצת העיר נתניה אישרה תקן, אך לבסוף המינוי לא יצא אל הפועל. ב-2011 אישרה העירייה שוב את התקן לרב הראשי האשכנזי, הפעם על חשבון העירייה, היות והמועצה הדתית נמצאת בתהליך הבראה ולא ניתן להוסיף תקן נוסף. עם כניסתו של אלי בן דהן למשרד הדתות הוא החל שוב להניע את מהלך מינוי הרב האשכנזי בעיר נתניה.

עתירה שהוגשה לבג"צ, הפסיקה את ההליך והוא נדחה לאחר הבחירות לרשויות. בבקשה שהוגשה לבית המשפט טענו העותרים כי קידום בחירות למשרת רב עיר שני בנתניה, בסמיכות לבחירות למועצת ולראשות העיר – עומד בסתירה להתחייבות המדינה בפני בג"צ, וכי במציאות בה הרבנות המקומית מתפקדת במשך 25 שנים ללא רב ראשי אשכנזי קיום הבחירות הינה מיותרת. ואכן הבחירות נדחו.

לאחר הבחירות המוניציפליות, פעלה שוב ראש העיר פיירברג לקיום הבחירות לרבנות העיר. בישיבת המועצה הראשונה של עיריית נתניה שהתקיימה לאחר הבחירות הזדרזה ראש העירייה מרים פיירברג למנות שוב את נציגי הרשות המקומית באסיפה הבוחרת את הרב הראשי. בדברי הנימוק לפני ההצבעה על בחירת הנציגים הסבירה ראש העיר הגב' מרים פיירברג את הסיבות למינוי רב ראשי אשכנזי ואמרה כי "צריך גם לזכור, שהרב שלוש, הוא לא איש צעיר יותר. וצריך רב צעיר שיגיע למערכת החינוך, שיפעיל את כל מערכת שירותי הדת בעיר הזאת". למרות שלא הורכבה קואליציה, ההצעה אושרה פה אחד.

כאמור היום תתקיימנה הבחירות שבהן תוכרע זהותו של הרב האשכנזי בעיר נתניה. גורם המעורב בסאגת הבחירות לרבנות, אומר בשיחה ל"כל הזמן": "כל דמות שתעמוד בראש המערכת ולא משנה מי הוא – תזרים אור לעיר, וזה יביא רק ברכה. העובדה ש-26 שנה אין רב אשכנזי היא גורמת חסר להרבה אנשים בעיר שמשוועים לעוד דמות רוחנית, דמות צעירה שתכניס דם חדש למוסד הרבנות".

השארת תגובה