דרעי; שוקל שלא לחתום על אישור מתווה הגז

מתווה הגז שוב בכותרות: שר הכלכלה אריה דרעי מכריז היום כי הוא נוטה שלא לחתום על סעיף 52 ● הכרזה זו היא כאב ראש נוסף לראה"מ נתניהו בדרך לאישור המתווה, עליו שוקדים הצוותים כבר שבועות ארוכים ללא הרף

אריה דרעי
אריה דרעי

מתווה הגז שוב בכותרות: שר הכלכלה אריה דרעי מכריז היום (ד') על כך שהוא נוטה שהוא שלא לחתום על סעיף 52 המאפשר לעקוף את התנגדות הממונה על ההגבלים העסקיים בנוגע למתווה הגז. הודעה זו היא כאב ראש נוסף לראה"מ נתניהו בדרך לאישור המתווה.

דרעי אמר את הדברים במפגש שערך עם תא כתבי הכנסת. הוא הדגיש כי נטייתו שלא לחתום על סעיף 52 – גם אם הכנסת תאשר את מתווה הגז. דבריו של דרעי מנוגדים להערכה שרווחה במערכת הפוליטית, לפיה ייקל עליו לחתום על הסעיף המפורסם במידה והכנסת תעניק לו את הגב הפוליטי, באמצעות אישור המתווה במליאת הכנסת.

למעשה, אישור ההסכם תלוי בהפעלת סעיף 52, שכן זו הדרך היחידה להעביר אותו באופן סופי, חרף התנגדות הממונה. הכרזה זו מהווה מכשול קשה ביותר עבור ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האנרגיה יובל שטייניץ, המובילים העיקריים לאישור המתווה.

"נקלעתי לנושא הזה כשנכנסתי", אמר דרעי בשיחה עם הכתבים. "זה לא סוד שלא דחפתי לקבל את המשרד. אני נוטה פשוט להמתין לממונה על ההגבלים החדש". כאמור, ללא אישור של שר הכלכלה, מתווה הגז לא יוכל לקבל את האישור הסופי, גם אם הכנסת תאשר זאת. אופציה נוספת היא שמחליפו של הממונה החדש על ההגבלים העסקיים דיוויד גילה – שהביע את התנגדותו למתווה הגז – ישנה עמדה זו. גילה הודיע על התפטרותו מהתפקיד לפני כשלושה חודשים.

לפני עשרה ימים, בהצבעה בממשלה על מתווה הגז החדש הצביע דרעי בעד. הוא הסביר אז כי "מדובר ברע במיעוטו, שהושג לאחר חמש שנים".

דרעי הוסיף לנפק כותרות בשלל נושאים נוספים. לדבריו, טעה בכך שלא התעקש עוד לפני הקמת הממשלה על צירוף המחנה הציוני לקואליציה, כאשר הדבר עוד היה אפשרי. "אני מצטער שלא הפעלתי את כל כובד משקלי לממשלת אחדות", אמר. "זו הייתה טעות. היה אפשר לעשות את זה אחרי הבחירות בתוך שבוע".

דרעי הסביר כי לא התעקש על כך מתוך התחשבות בחברו הקרוב, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, ומתוך הבנה כי כניסת הרצוג לקואליציה תימנע מליברמן להמשיך ולכהן כשר החוץ. "היה פה ניגוד עניינים אם אתה מכניס את הרצוג כי כולם נלחמים על תיק החוץ", הוסיף.

"הייתי בהלם כשליברמן הודיע שהוא לא ייכנס. לא העליתי זאת על דעתי. כשאני מדבר איתו היום אני לא רואה סיכוי שהוא ייכנס לקואליציה. הסיכוי להרחבת הממשלה קטן משמעותית היום מבעבר, אבל הוא קיים. הסיכוי היחיד זה המחנה הציוני. לא לפיד, לא איווט, לא מרצ או הרשימה המשותפת. יש רצון של שני המנהיגים אבל זה לא מספיק".

ביחס לתקציב המדינה העריך דרעי כי התקציב יעבור בסופו של דבר. "תקציב המדינה יעבור", הדגיש. "ש"ס ויהדות התורה וכולנו יצביעו בעד. לא מכיר מישהו בליכוד שייקח על עצמו אחריות על הליכה לבחירות. אני לא רואה 61 אחרים שמצביעים על ראש ממשלה אחר. לפיד וליברמן אומרים שבתחילת 2016 יש בחירות? קטונתי. זה נראה לי יותר תחושות בטן".

השארת תגובה