חרדית בת 15 התארסה: בגלל שלא התקבלה לסמינר

בחורה חרדית כבת 15 התארסה לאחר שישבה בביתה תקופה בעקבות סירובם של מנהלי הסמינרים לקבל אותה ● מקורב למשפחה: "הצעד נעשה בהכוונת אחד מגדו"י" ● גורם שעסק בפרשה: "אחד המנהלים הודה שאם הייתה ליטאית, הייתה מתקבלת"

בית ספר נעם וסמינר זלזניק באלעד. אילוסטרציה
בית ספר נעם וסמינר זלזניק באלעד. אילוסטרציה

אפליית הסמינרים – לשיא: נערה כבת 15 מאחד הריכוזים החרדיים (לבקשת המשפחה, לא נחשוף את שם העיר) התארסה בשבוע שעבר לאחר שלא התקבלה לסמינר ונאלצה לשבת בביתה במשך תקופה ארוכה. לדברי הוריה של הנערה, אי קבלתה לסמינר נבעה ממניע עדתי זאת מאחר ולדברי כל הגורמים שעסקו בפרשה, רוחניותה לא פחתה משל חברותיה שהתקבלו לסמינרים בעיר.

בשיחה עם 'כל הזמן' סיפר מקורב למשפחה של הנערה על השנה שחלפה במהלכה נאלצה הנערה לשבת בביתה ללא מעש. "מי שלא עבר את זה, לעולם לא יבין מה זה לא להתקבל לסמינר. לא הייתה שום סיבה לא לקבל אותה, גם מנהלי הסמינרים הודו שהיא בחורה טובה וממשפחה טובה ובגלל ההחלטה, היא ישבה בבית תקופה ארוכה".

בהמשך סיפר כי הצעד להוציא את הנערה לשידוכים נעשה בהתייעצות עם אחד מגדולי הדור. "היא ילדה צדיקה, לא יודעת אפילו מה זה מחשב", הוסיף ואמר כי אמנם היו כמה סמינרים שהסכימו לקבלה, אך לא היו לפי רמתה הרוחנית. "הרב (השם לא נחשף מהסיבות הנ"ל) הורה להורים לא ללכת למקום שקיבלו אותה בגלל שזה היה מקום פחות טוב". במהלך השיחה מטיל המקורב את האשמה על מנהלי הסמינרים "הם לא קיבלו אותה בגלל שהיא ספרדיה. היא מושלמת ברוחניות".

גורם נוסף שהיה מעורב בפרשה טען ל'כל הזמן' כי האשמים במצב הם הרשויות. "העירייה לא עושה שום דבר, לא אכפת להם שילדים הידרדרו. לא אכפת להם ממשפחות שנהרסות בגלל המצב". לדבריו, אחד ממנהלי הסמינרים אמר במפורש כי 'אם הבחורה הייתה אשכנזיה, היינו מקבלים אותה. זה הנוהל'. "למרות שהבינו כי הבחורה נשארת בבית, סירבו לקבל אותה. והעירייה? לא עשתה כלום".

5 תגובות
 1. האשמים בזה הם ההורים בלבד
  שישלחו לסמינר טיפה פחות לא יקרה כלום
  לשחק כאילו הם בעליונות זה גועל נפש
  קיבלו אותה לסימנרים זה לא שלא קיבלו אותה לשום מקום…
  אותו הרב שאמר לחתן ילדה בת 15 זו טעות וכנראה שאין לו שום מושג בנישואים מהם…
  דייייייייי דייייייי דייייייי

 2. אפוא ואהבת רעיך כמוך ? אם הם עשו כך ה' לא יסלח להם גם ביום כיפור כי התנהגות כזאת זה מתאים רק לגויים ולא ליהודים

 3. אם הכתבה נכונה והנערה נדחתה מהסמינר בגלל שהיא ספרדיה, זה חמור מאוד וכל מי ששותף להנחיה כזו שמקבלים רק אשכנזיות..אפילו הגהינום לא יעזור לו…
  לא מצליח להבין איפה הספרדים בסיפור הזה למה הם לא מקימים סמינרים וישיבות ברמה גבוהה……….עם כל הכבוד הם יכולים לשים את האשכנזים בכיס הקטן.

 4. יש להניח שהרב הספרדי התנגד שתלך לסמינר שיש בו הרבה ספרדיות.
  בלי להיות מאושרים מהתנהלות הסמינר הליטאי, בחורות ספרדיות לא מוכנות ללכת למוסדות חינוך שבהם למעלה מ 30% ספרדיות. מצב הזוי שבו כל ראשי ש"ס שולחים את ילדיהם למוסדות אשכנזים ולא לש"ס – שנאה עצמית
  ח"כ חיים אמסלם היה היחיד מחברי ש"ס ששלח במודע את ילדיו למוסדות ש"ס וטען בצדק שאם רוצים מוסדות ספרדיים ברמה גבוהה אי אפשר לשלוח את כל הילדים המוכשרים למוסדות האשכנזים ואת כל הנחשלים למוסדות ש"ס. בחברה החילונית, המקבילה היא כל מי ששולח את הילדים לבתי הספר לטבע, למחוננים, לאנטרופוסופי וכך נשארים המוסדות הלא ייחודיים ברמה הרבה יותר נמוכה ממה שיכלו להיות. אבל על זה אין בג"ץ ואין מחאות

 5. הספרדים הם טהורים וטובים אבל המוסדות שלהם בציבור החרדי נחשלים ואין מה להתווכח על זה ולכן הבחורה התעקשה על סמינר טוב אני מכירה את הבחורה הזו באופן אישי היא מדהימה וטובה כופלת את כל האשכנזיות בצדקות שלה והמשפחה שלה מעולה זה נטו אפליה עדתיית בציבור החרדי וצריך לשים לזה סוף

השארת תגובה