מתווה הגז לאישור הממשלה • איך נערכו החרדים?

חודשיים אחרי הדיון בקבינט המדיני-ביטחוני על מתווה ייצוא הגז הטבעי, יעלה המתווה להצבעה בממשלה בגרסתו המתוקנת • המתווה החדש הושג במשא ומתן בין המדינה לחברות הגז

אריה דרעי ובנימין נתניהו
אריה דרעי ובנימין נתניהו

חודשיים אחרי הדיון בקבינט המדיני-ביטחוני על מתווה ייצוא הגז הטבעי, הבוקר (ראשון) יעלה המתווה להצבעה בממשלה, והפעם בגרסתו המתוקנת. המתווה החדש הושג בעקבות משא ומתן בין המדינה לחברות הגז שהסתיים בהצלחה בשבוע שעבר.

אם לא יהיו הפתעות של הרגע האחרון, הוא צפוי לעבור ברוב גדול בהצבעה שתתקיים בממשלה, כאשר רק בודדים מהשרים צפויים להתנגד. בהצעת המחליטים שהועברה בסוף השבוע לשרי הממשלה נכתב כי "החלטת ממשלה זו באה לאשר את המתווה הכולל צעדים שונים להגדלת כמות הגז הטבעי המופקת משדה הגז הטבעי 'תמר' ופיתוח מהיר של שדות הגז הטבעי 'לוויתן', 'כריש', 'תנין' ושדות גז נוספים".

כמו כן, הודגש כי "החלטת הממשלה כפופה למתן הפטור לפי סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים, המהווה חלק מהמתווה הכולל". משפט זה טומן בחובו את הבעיה הפוליטית הגדולה שעדיין עומדת בדרכו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. גם אם המתווה אכן יאושר בממשלה, ואפילו ברוב גדול, אין זה מבטיח שיימצא הרוב הדרוש בכנסת.

הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, הביע התנגדות למתווה בטענה שמדובר ב"הסדר כובל" שייצור מונופול במשק. כדי לעקוף את התנגדותו של הממונה, על שר הכלכלה, אריה דרעי, להפעיל את סעיף 52, אולם דרעי התעקש שבמקרה הספציפי הזה, הסמכות להפעלת הסעיף תעבור ממנו לידי הממשלה כולה.

כדי לאשר את העברת הסמכות הזו, על הממשלה לבקש את אישורה של מליאת הכנסת- מה שצפוי להיות בעייתי מאד מבחינת נתניהו לאור הקואליציה הצרה שעומדת לרשותו, כאשר בניגוד להצבעה בממשלה על מתווה הגז כולו, בהצבעה בכנסת לא מובטח רוב.

זו גם הסיבה שראש הממשלה נתניהו מודאג מהאופן שבו יצביעו חלק מהשרים הבוקר בממשלה. התנגדות של מי מבין שרי הליכוד (דבר שכרגע לא נראה צפוי), או של שרי ש"ס, עשויה להוות זריקת עידוד למאבק שמנהלת האופוזיציה נגד המתווה.

מי שבכל מקרה צפוי להצביע נגד הוא השר לאיכות הסביבה, אבי גבאי, איש מפלגת כולנו. שני השרים האחרים של המפלגה, שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי יואב גלנט, לא ישתתפו בהצבעות בשל ניגודי עניינים. אחת הסוגיות המטרידות את ראש הממשלה היא כיצד יצביעו חברי הכנסת של סיעה זו בהצבעה שתתקיים בכנסת על העברת סעיף 52.

בהצעת המחליטים שעליה יצביעו השרים היום נכתב במפורש כי הממשלה לא רק תאשר את המתווה, אלא גם תפעל לסיכול יוזמות חקיקה שיכניסו בו שינויים. הנוסח המדויק: "הממשלה אף תתנגד להצעות חוק פרטיות בעניינים אלה שיבקשו לבצע שינויים". עוד נכתב כי "אם יאושר חוק שתחילתו בהצעת חוק פרטית המהווה שינוי מהותי כאמור, אזי הממשלה תקדם הצעת חוק ממשלתית לביטול השינוי המהותי".

הגיזרה החרדית

בגיזרה החרדית היו שמחים מאד לראות את מתווה הגז במתכונתו הנוכחית נגנז עקב המונופול שהוא יוצר (המרוויחות: דלק ונובל אנרג'י – ש.ד.) ושיעבוד משאבי המדינה שנים ארוכות קדימה לטייקונים ובעלי ההון.

מאחר והמפלגות החרדיות חברות בכירות בקואליציה אין ביכולתן להתנגד להסכם לאור המשמעת הקואליציונית לה הם מחוייבים. למזלה, 'יהדות התורה' נמנעה מעיסוק ישיר בנושא – לפחות עד שיגיע להצבעה בכנסת – מאחר ואינם מחזיקים תפקידי שרים,

בש"ס מנגד, נאלצים לעסוק בתפוח האדמה הלוהט, לנוכח היותו של אריה דרעי שר הכלכלה ומי שאמור לחתום בפועל על סעיף 52. אין צורך להכביר במילים על מתווה הגז ותועלתו לשכבות החלשות ול'שקופים' אותם התיימרה ש"ס לייצג בבחירות האחרונות.

בש"ס מנסים ללכת בין הטיפות בנושא זה. מצד אחד לא רוצים להצטייר כמי שהכשירו את המתווה במו ידיהם, מאידך, לא עומדות בפניהם הרבה ברירות מאחר והתנגדות תגרור סנקציות קואליציוניות קשות.

הסברה הרווחת היא, שככל הנראה לא תהיה ברירה ביד דרעי והוא יהיה מוכרח לחתום על הסעיף ולאשר במו ידיו את ההסכם (אם ברצונו להימנע מפיצוץ ישיר עם ראה"מ נתניהו שמתווה הגז הוא בבת עינו – ש.ד.).

השארת תגובה