הח"כים סיירו בהר הזיתים: "המצב הביטחוני אינו משתפר"

חברי וועדת הפנים והשרים: אלקין וגלנט סיירו בהר הזיתים ועמדו על הסדרי הביטחון במקום ● מקלב: "אתם מדברים על ירידה אבל הציבור לא מרגיש אותה. בשורה התחתונה חתן ביום חופתו יוצא חבול, יתומים מתחננים שלא לקבור את הוריהם בהר"

דודי אמסלם וועדת הפנים בסיור בהר הזיתים
דודי אמסלם וועדת הפנים בסיור בהר הזיתים

ועדת הפנים והגנת הסביבה סיירה היום (א') בהר הזיתים כדי לעמוד על המצב הביטחוני והוונדליזם בבית העלמין. שר הבינוי: "להקים פיקוד אחוד שזו משימתו ותחתיו פועלים כוחות המשטרה, מג"ב ומאות מאבטחי משרד הבינוי"; סגן ממ"ז י"ם העריך כי 50% מסדר יומו של המפכ"ל הבא יעסוק במזרח ירושלים; סגן מרחב קדם: "כבר היום ניתן להגיש תלונה במקום"

שר הבינוי יואב גלנט: "אנחנו כאן כדי להבטיח שמירה על הריבונות. הצעתי לשר לביטחון הפנים ולשר הביטחון שתחתם פועלים הגורמים שאחראים להגנה, להקים פיקוד אחוד שזו משימתו ותחתיו פועלים כוחות המשטרה, מג"ב ומאות מאבטחי משרד הבינוי. שלא יטעו אתכם. לא הקימו זרוע נוספת של אבטחת הריבונות במשרד הבינוי וכסף לבדו לא יפתור את העניין" הוא סיפר כי בהחלטת הממשלה האחרונה לא אושר תגבור כוח האדם "ונישאר עם המשאבים של 2014, 2015. לכן סוכם עם המשרד לבט"פ ועיריית ירושלים לאגם משאבים".

השר לענייני ירושלים, זאב אלקין: "המשרד השקיע 90 מיליון ₪ דרך הרשות לפיתוח ירושלים לאבטחה, למרות שזה לא תפקידנו. השינוי יבוא רק אם תשתנה סטטיסטיקת התיקים וזה דורש מדיניות נחושה של המשטרה בכוח אדם, פתיחת תחנות ועוד".

סגן מפקד מחוז ירושלים, תנ"צ אבשלום פלד: "התרחישים בהם אנחנו עוסקים הם ונדליזם והשחתת קברים, ירי, פח"ע של סכינאות, דריסה, יידוי אבנים, ירי זיקוקים, הצתות, פיגועים נגד מאבטחים ושוטרים, פגיעה במצלמות וחסימת צירים". הוא העריך כי 50% מסדר יומו של המפכ"ל החדש יעסוק במזרח ירושלים.

הוא פירט את צעדי עיבוי מערך הביטחון ובהם "רישות 160 מצלמות נוספות בארבע השנים הקרובות, הצבת שוטרים בחלקה האפגנית, הוספת תחנה והוספת פלוגת מג"ב". הוא התייחס גם להמלצת המשטרה לגידור חלקו המזרחי של הר הזיתים, ואמר כי היא מחכה לאישור תקציבי. תנ"צ פלד הציג נתונים לפיהם "ממוצע הליוויים והסיורים החודשי בהר הזיתים עומד על 344. ב-2014 – 37 תיקים עם 14 עצורים ו-6 כתבי אישום. עד כה ב-2015, 17 תיקים ו-11 עצורים ששוחררו מפאת גילם. כל אירוע שמדווח נפתח תיק והבעיה היא שרוב העצורים הם קטינים ואנחנו מטפלים בהם מול הוריהם שמוזמנים לחקירה. החקיקה לא נותנת מענה לנושא".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) העיר לדבריו, "אני מכיר 300 אירועים לחודש". תנ"צ פלד אמר עוד כי "חלה ירידה משמעותית באירועים ואנחנו יושבים יום יום להערכות מצב". היו"ר ח"כ דוד אמסלם: "אתם עושים מאמצים אבל בשורה התחתונה יהודים לא עולים".

סגן מפקד מרחב קדם, חיים בובליל, ציין כי כבר היום אפשר להגיש תלונה בתחנת המשטרה במקום, כאשר בהר הזיתים מוצב אורח קבע מש"ק שיקבל את התלונה או שיגיע למתלוננים במקום.

יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): "אתם מדברים על ירידה אבל הציבור לא מרגיש אותה. כל ממ"ז מביא הבטחות חדשות ובשורה התחתונה חתן ביום חופתו יוצא חבול, יתומים מתחננים שלא לקבור את הוריהם בהר. אמרתם שאין תחנה- הוספנו. ביקשתם טכנולוגיה- קיבלתם. הענישה הוחמרה, התקציבים גדלו ומבחן התוצאה הוא כשל מוחלט. יש ריבוי גופים המטפלים בנושא כמו המשטרה, המשרד לביטחון פנים, משרד השיכון, המשרד לענייני ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים, מועצת בתי העלמין והמצב הביטחוני אינו משתפר. כל זמן שאנשים נמנעים מלהגיע להר הזיתים סימן שהאבטחה כשלה".

ח"כ סמוטריץ': "שתי אחיותיי במעלה הזיתים ואני יכול לבקרן רק עם רכב ממוגן. התחושה היא שקיבלתם תקציב ותקנים ואין מענה. לא נסכים להמשיך את המצב של נפצים מדי לילה".

סגן שר הבינוי, ז'קי לוי: "ריבונות ההר היא סמל שיש להיאבק עליו. זה לא רק עניין של אבטחה. ככל שיגיעו יותר אנשים להר יחזור הביטחון".

יו"ר ועדת העלייה והקליטה, ח"כ אברהם נגוסה: "המשטרה היא האחראית בראש ובראשונה למצב ויש לשנותו"

מנהל ביתי העלמין בירושלים, הילל הורביץ: "הבנו שאם לא עולים להר אין תקציבים וכוחות ולכן אנחנו פועלים בייזום אירועים גדולים. מאז שיש עמדה נייחת מעל החלקה האפגנית יש שם שקט".

ראשי הוועד הבינלאומי להגנת הר הזיתים בארץ, ג'ף דאובה והרווי שוורץ אמרו כי יהדות ארה"ב לא מבינה כיצד הממשלה נותנת למצב להימשך.

היו"ר ח"כ אמסלם: "כמפקד מחוז לא הייתי ישן בלילה. זה כבודו של עם ישראל". הוא הכריז כי יקים "ועדת משנה מצומצמת לענייני ביטחון ואמר, "קבורים במקום גדולי ישראל, חללי צה"ל ורבנים גדולים. לא מדובר כאן באמצעים של המשטרה. נמאס לי לשמוע שאין תקציבים. אני מתבייש כאזרח וכח"כ. נעקוב אחר המצב בהר עד שהוא יהיה בטוח ופתוח לעולים אליו".

השארת תגובה