בימין זועמים על השב"כ: "מענישים קולקטיבית; לא נשתוק"

לאחר החלטת הקבינט לפני יומיים על החרפת הצעדים כנגד ה"טרור היהודי", בימין זועמים ● בארגון 'חוננו' טוענים למעצרי שווא: "נועד לרצות את השמאל הקיצוני" ● פורום ביו"ש לשרת המשפטים: "ברגע שהפעלת אמצעים אלו תהפוך לענישה קולקטיבית בפועל, לא נוכל לשתוק יותר"

מאיר אטינגר. צילום: אהוד אמיתון - סוכנות תצפית
מאיר אטינגר. צילום: אהוד אמיתון - סוכנות תצפית
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בארגון 'חוננו' המייצג את העצורים על פעולות בעלי אופי ימני, טוענים כי בימים האחרונים חלה הסלמה בפעילות המשטרה כנגד מתיישבים באופן דרקוני. במהלך הלילה האחרון נעצר בביתו שבאשדוד צעיר הלומד בקרית ארבע והובל לתחנת המשטרה בחברון. לאחר חקירה בגין חשד לתקיפת ערבי הוא שוחרר לביתו. ב'חוננו' טוענים כי מדובר באירוע ישן וכבר בעת האירוע התחייב הצעיר  להתייצב לחקירה באם ידרש לכך. מאז לא זומן לחקירה, וכעת נעצר בשעת לילה בביתו.

"מצער שמשטרת ישראל נגררת ומצטרפת לאווירת ההסתה נגד ההתיישבות, המאפיינת את הימים האחרונים, ובאה לעצור באישון לילה נער שכבר הודיע בעת שעוכב לפני חודשיים כי יתייצב לחקירה לכשיוזמן", אומר עו"ד זאב וולף שייצג את הנער מטעם הארגון. "עצם שחרורו מיד בתום החקירה, מצביע על כך שלא היה צורך ממשי במעצר המיותר, ושהמעצר נועד ככל הנראה לרצות את השמאל הקיצוני המתלהם בהנהגת בוז'י ושות'".

המעצר הזה מצטרף למעצר של חמישה נערים בתחנת דלק בגוש עציון ביום ראשון. החמישה הגיעו לתחנת הדלק בשעות הבוקר המאוחרות לאחר שרכבם התחמם. תוך כדי שמילאו מים במיכל הרכב הגיעו למקום שוטרים שמיד לאחר שהבחינו כי חלקם בעלי כיפות גדולות ופיאות, הזמינו כוחות משטרה נוספים ועיכבו אותם לתחנת המשטרה בטענה של "קשירת קשר לביצוע פשע".

החמישה הכחישו כי התכוונו לבצע עבירה כלשהיא והסבירו כי עצרו למלא מים ברכב והיו בנסיעה שגרתית. לתחנת המשטרה הגיעו גם אנשי שב"כ ששוחחו איתם ובסופו של דבר הם שוחררו ללא תנאי, אך רכבם הוחרם. לאחר פנייה של עו"ד אביחי חג'בי מטעם הארגון, שוחרר אתמול (ב') הרכב.

בארגון כאמור טוענים ל"רדיפה אישית" כתוצאה מהסתה של אנשי שמאל וחלק מכלי התקשורת ומציינים בהקשר זה גם את חסימת רחוב יפו בירושלים לדתיים וחרדים בזמן ההפגנה כנגד האירוע במצעד התועבה. "בימים כאלו של הסתה פרועה כנגד ציבור המתיישבים אנחנו רואים תוצאות בשטח בדמות 'ציד מכשפות' – מעצרי שווא והתנכלות למתיישבים ללא סיבה", אומרים בארגון. "אנו קוראים לרשויות שלא להיגרר אחר פופוליזם זול ולהפסיק את רדיפת המתיישבים".

המתנחלים לשרת המשפטים: "לא נוכל לשתוק יותר"

פורום המייצג יישובים רבים ביהודה ושומרון שיגר הבוקר מכתב לשרת המשפטים איילת שקד בו נטען בדומה לטענות ארגון 'חוננו' כי השב"כ מעניש את התושבים על מעשיהם של בודדים. "כנציגי ציבור", נכתב בפתח המכתב. "מצאנו את עצמנו בימים האחרונים בתוך סיטואציה קשה מאוד. המעשים המיוחסים ליהודים לא יצאו מציבור המתיישבים אלא ככל הנראה על ידי גורמים אשר המציאות הביטחונית הגדישה את סבלנותם ושיקול דעתם".

במכתב הפורום נכתב עוד: "עוד בטרם הוברר מי עומד מאחורי ההצתות, גינויים רבים נאמרו בלהיטות ובפזיזות תוך הפניית אצבע מאשימה כלפי ציבור רחב כל כך שסובל בסבלנות בלתי ניתנת לתיאור פיגועים מידי מספר שעות. האם לאחר רציחת דני גונן ומלאכי רוזנפלד ז"ל, עשרות אלפים התפרעו, ירו, השליכו מטענים, בקבוקי תבערה ואבנים?".

לטענתם, "כעת התבשרנו כי שב"כ קופץ בראש המדברים ומבקש להפוך מילים את דה ליגיטימציה למעשים של ענישה קולקטיבית. אנו מודיעים כאן כי מדובר בנבלה שלא תעשה אנחנו הציבור הרחב והטוב של יישובי יהודה ושומרון לא נסכים לחיות תחת איום מתמיד של נקיטת סנקציות מנהליות חריפות הכוללות שלילת חירום של אנשים ללא דין וללא משפט".

לטענת חברי הפורום, החשדות שאותן מציג השב"כ כמבוססים וחד-משמעיים, מתבררים כעורבא פרח. "הדרך הקלה של השב"כ היא הפללה מודיעינית, שאינה עומדת במבחן משפטי. אנו דורשים עשיית צדק ולא עוול. אנו דורשים שכולם יהיו כפופים לאותו החוק, גם אזרחי המדינה וגם הרשויות שנהנות מחופש פעולה אינסופי בהשגת מודיעין וגם באמצעים פולשניים ופוגעניים".

"עד כאן לא השמענו את קולנו", מסכמים החברים את מכתבם לשרת המשפטים שקד. "אך ברגע שהפעלת אמצעים אלו תהפוך לענישה קולקטיבית בפועל, לא נוכל לשתוק יותר ואנו מבקשים ממך כמי שאמונה על שמירת החוק בכל הגופים לעמוד בפרץ ולא לאשר הפעלת אמצעי ענישה שאינם שוויוניים".

מכתב לאיילת שקד

הקבינט: החרפה בצעדים כנגד המתנחלים

כזכור, לפני יומיים נערכה ישיבת הקבינט המדיני ביטחוני שם הוחלט כי מעתה ייערכו מעצרים מנהליים גם בקרב חשודים יהודים במעשי טרור. הישיבה נערכה על רקע האירוע בכפר דומא שעל פי החשד נעשה על ידי יהודים.

לאחר הישיבה נמסר: "הקבינט מורה לגורמי הביטחון לנקוט בכל הצעדים הנדרשים כדי להביא את האחראים לדין ולמנוע פעולות דומות". כמו כן, "הקבינט אישר את המלצת הגורמים המקצועיים לנקוט בכל הצעדים הנדרשים ולהפעיל את כל הכלים העומדים לרשותם לצורך זה, לרבות שימוש במעצרים מנהליים במקרים המתאימים, באישור היועץ המשפטי לממשלה".

כחלק מהכרת הטרור היהודי כטרור ערבי, הנחו שרי הקבינט לקדם בכנסת בדחיפות את הצעת חוק המאבק בטרור, שיחול גם על מחוללי טרור מסוג זה. בנוסף, הוחלט להקים צוות שרים בראשות שר הביטחון בוגי יעלון ובהשתתפות השר לביטחון פנים ושרת המשפטים שיבחן ויציע לקבינט ולממשלה אמצעים נוספים למאבק באירועים חמורים מסוג זה.

השארת תגובה