"כלי לא אלים" ● מתנגדים ל'חוק הזנה בכפיה'

עולם הרפואה מתנגד נחרצות לחוק ההזנה בכפייה: "מבחנה של הקהילה הרפואית הוא ביום שאחרי אישור החוק, בסירובה המוחלט להיות עלה תאנה רפואי לעינויים" ● "כל רופא שישתף פעולה עם החוק הזה ייענש"

הזנה בכפיה
הזנה בכפיה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

עולם הרפואה מתנגד נחרצות לחוק ההזנה בכפייה: עינוי, מכתים את ספר החוקים של המדינה

חוק הזנה בכפייה לאסירים ביטחוניים השובתים רעב שאושר הבוקר בכנסת מעורר סערה בעולם הרפואה בארץ. ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית, אמר כי הארגון מתנגד לחוק ואף איים לעתור לבג"צ כנגד בחוק.

"אנחנו התנגדנו ועודנו מתנגדים לחוק ההזנה בכפייה", אמר ד"ר אידלמן, "במהלך השנים האחרונות קיימנו דיונים רבים בכנסת ובממשלה. הבהרנו את עמדתנו בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים, שמדובר בחוק המכתים את ספר החוקים של מדינת ישראל, חוק מיותר ומזיק. רופאי ישראל פעלו, פועלים וימשיכו לפעול על פי כללי האתיקה הרפואית האוסרת על רופאים להשתתף בעינויים איסור מוחלט, והזנה בכפייה דינה כדין עינויים."

ארגון רופאים לזכויות אדם תקף גם הוא את אישור החוק במליאת הכנסת. "כנסת ישראל אישרה הבוקר חוק מביש, חוק שחשף את פניהם האנטי דמוקרטיים של חבריה. זהו חוק שמדיח את הקהילה הרפואית בישראל להפר את האתיקה הרפואית בצורה חמורה ביותר למטרות פוליטיות, כפי שנהגו בעבר משטרים חשוכים בהיסטוריה. ארגון רופאים לזכויות אדם ימשיך להיאבק נגד החוק ונגד מימושו."

עוד נמסר מהארגון כי "מבחנה של הקהילה הרפואית הוא ביום שאחרי אישור החוק, בסירובה המוחלט להיות עלה תאנה רפואי לעינויים. לא נשאיר רופאים/ות אחים/יות בודדים במערכה ולא נמתין שמישהו מהם ייכנע להאכלה בכפייה. מדובר בחוק מחריד ההופך את מקצוע הרפואה לכלי משטור, ענישה ודיכוי. רופאים לזכויות אדם תתמוך בכל מי שיסרב לחוק ותעמוד כנגד כל ניסיון להאכיל שובת רעב בכפייה".

לאחר שאישרה את החוק הנורבגי, מליאת הכנסת אישרה הבוקר, בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק לתיקון פקודת בתי הסוהר – חוק ההזנה בכפייה לעצירים ביטחוניים שובתי רעב. בקריאה השלישית תמכו בחוק 46 חברי כנסת ו-40 התנגדו.

החוק מציע להסמיך את נציב בתי הסוהר לפנות לנשיא בית המשפט המחוזי, בהסכמת היועץ המשפטי לממשלה, בבקשה לקבל היתר למתן טיפול רפואי לאסיר שובת רעב, אם ראה, על סמך חוות דעת של רופא, כי בשל שביתת הרעב קיימת אפשרות ממשית שתיגרם בתוך זמן קצר סכנה חמורה לבריאותו של האסיר או נכות בלתי הפיכה.

לפי ההצעה, אם ייתן בית המשפט את ההיתר, ניתן יהיה להעניק את הטיפול הרפואי המינימלי ההכרחי לשמירה על חייו של האסיר או למניעת נכות חמורה בלתי הפיכה גם אם האסיר מתנגד לכך. לפני מתן הטיפול ייעשה מאמץ, ככל האפשר, לקבל את הסכמתו של האסיר לטיפול. הטיפול יינתן בנוכחות רופא ויתבצע בדרך ובמקום שיבטיחו שמירה מרבית על כבודו של האסיר. במקרה של סירוב מצד האסיר לקבל את הטיפול, יוכל סוהר, לבקשת מטפל, להפעיל כלפיו כוח סביר, במידה הדרושה לצורך מתן הטיפול בלבד.

הדיון בכנסת: "שביתת רעב – כלי לא אלים"

במהלך הדיון הלילי הארוך בחוק אמר ח"כ אחמד טיבי כי "שביתת רעב היא כלי לא אלים של אדם שהחליט להשיג הישג פוליטי או משפטי באמצעות גופו. זה הדבר היחיד שהוא מרגיש שביכולתו לעשות בין כותליי הכלא, בוודאי כשמדובר באסיר מנהלי. השיטה של הזנה בכפייה – הכנסת זונדה, דבר קשה מאוד לגבי חולה. כאן המערכת רוצה להרדים את האסירים על-מנת להזין אותם. זה ניצול חולשתו של אדם שנמצא בכלא".

"טוב עשתה ההסתדרות הרפואית שהודיעה שכל רופא שישתף פעולה עם החוק הזה ייענש וטוב יעשו הרופאים אם יישמעו לאזהרה הזו. אני קורא לכל הרופאים במדינת ישראל שלא לשתף פעולה עם החוק הנורא הזה, שנועד לאפשר התעללות באסירים", אמר טיבי.

ח"כ אורן חזן הוצא מהאולם לאחר שהפריע לנאומו של ח"כ טיבי. חזן קרא לעברו של טיבי: "טיבי מנצל את מעמדו כחבר כנסת לתמיכה ועידוד הטרור נגד המדינה". לאחר שלוש אזהרות של סגן יו"ר הכנסת, יואל חסון, שניהל את הישיבה. ח"כ חזן הרבה להתעמת בדיון עם חברי הרשימה המשותפת.

תגובה אחת
  1. אח שלי מאושפז בוולפסון פנימית ג. והוחלט לתת לא זונדה האכלה בכפיה כבר 4 חודשים מה שגורם לו לסבל רב ולנפיחות בבטן , בנוסף הוא מונשם ולא יכול להגיב , אני והאחים שלי רואים את הסבל הנוראי שהוא עובר אבקש את עזרתכם בנושא ועדיף לנו שימות מה שיעבור ייסורים כשפן ניסיונות במחלקה קוראים לו ויקטור תורגמן בן 63 וסובל מהתעללות רפואית תודה לעזרתכם הנייד שלי 0506614885 מימי

השארת תגובה