תביעה ייצוגית נגד עיריית נתניה על אי נגישות לנכים

אזרחים נכים הגישו תביעה ייצוגית נגד עיריית נתניה מפני שהעיר אינה נגישה לנכים ● העותרים דורשים פיצוי של 37,500,000 שקלים לטובת נכי העיר

נגישות לנכים
נגישות לנכים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בכל העיר יש רק תחנת אוטובוס אחת נגישה. שביל הגישה לבית המשפט נבנה בניגוד לתקנות ואינו מאפשר מעבר עגלת נכים. חניות הנכים במרכז העיר חסומות. פקחי העירייה רושמים דוחו"ת לרכבי נכים בניגוד לתקנות. באמצעות עורך הדין טל לביא מבקשים העותרים לחייב את העירייה לתקן את הליקויים ולשלם פיצוי של 37,500,000 שקלים לנכי העיר ולאלה שמגיעים אליה מבחוץ

"נתניה איננה נגישה לאנשים עם מוגבלויות, כל הפעולות שכן נעשות על ידי העירייה,ככל שנעשות, הנן מעט מידי, מאוחר מידי וללא עמידה בחוקים ובתקנות", כך קובעים חמישה אזרחים נכים המרותקים לכיסא גלגלים שהגישו לבית המשפט המחוזי מרכז תביעה נגד עיריית נתניה. החמישה באמצעות עורך הדין טל לביא מת"א, מבקשים מביהמ"ש להכיר בתביעה כתביעה ייצוגית ודורשים פיצוי לכלל נכי נתניה ואלא הפוקדים את העיר בסכום של 37.5 מיליון שקלים ובנוסף לחייב את העירייה לתקן את הליקויים.

בכתב התביעה מוצגים שישה נושאים שיש בהם הפרת חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, הפרת חוק חניית נכים, הפרת חוק הוראת הנגישות ופגיעה בכבוד האדם וחירותו. החמישה – יהודה דורון מבת חן, יוחאי דוק, חיה קינן, ששון עוזר ומאיר זוארץ מנתניה, מביאים דוגמאות לכך שהעיר ובעיקר מרכז העיר, אינם נגישים לנכים.

בנוגע לחניית נכים מצוין כי במרכז העיר גם החנייות המסומנות לנכים אינן מאפשרות חנייה לרכב נכים המשרת נכה מרותק לכיסא גלגלים, שכן אין די מקום לפתיחת המעלית שממנה עולה ויורד הנכה מהרכב. חלק מהחניות סומנו ליד עצים, לצד אחרות הוצבו עמודים ויש גם כאלה שסומנו באלכסון למדרכה לצד כלי רכב אחרים וברווח שקיים אין אפשרות להפעיל את המעלית.

גם בית המשפט בנתניה אינו נגיש לנכים. חניית הנכים ליד בית המשפט חסומה בעמוד ובפח אשפה, וגם אם הנכה כבר הצליח למצוא חנייה אחרת, השביל המוביל לבית המשפט בנוי בשיפוע מסוכן ובניגוד לתקן ואינו מאפשר לנכים המרותקים לכסא גלגלים להשתמש בו. במקרה הזה טוענים הטובעים יש אולי לבוא בטענה להנהלת בתי המשפט, אך אין להתעלם מהעובדה שעיריית נתניה היא זו שהעניקה את ההיתר לבניין והיא זו שאמורה לאכוף את החוק.עורך הדין טל לביא

גם נכים המבקשים להשתמש בתחבורה הציבורית בנתניה נתקלים בקשיים רבים. מבדיקה שעשה עורך הדין טל לביא יחד עם התובעים התברר כי בכל העיר נתניה ישנה רק תחנת אוטובוס אחת, אשר נגישה לנכים.

התובעים מלינים גם נגד העובדה שעיריית נתניה מעניקה רישיונות לבעלי בתי הקפה במרכז העיר להציב שולחנות וכסאות על המדרכות בצורה כזו שאינה מאפשרת לנכים לעבור על המדרכות עם כסא גלגלים.

סעיף נוסף בכתב התביעה מתייחס לחוף הים בנתניה, העירייה בנתה בחוף הים מעלית לשימוש הציבור, אבל אחרי חניכת המעלית שינתה את היתרי החנייה במגרש החנייה הקרוב לחוף. במקור הכניסה עם רכב עד לחוף היתה אמורה להיות רק לנכים ולרכבי הצלה, כיום רק חלק מהחנייה מוקצה לנכים ולמעשה הנכים נאלצים להחנות רחוק מהחוף ולהגיע אליו באמצעות המעלית.

לא רק שעיריית נתניה אינה פותרת את בעיית החנייה של הנכים, פקחי העירייה ממהרים לרשום דוחו"ת חנייה לרכבי נכים אשר נאלצים להחנות במרחק משפת המדרכה או באלכסון. הפקחים מתעלמים מהחוק הקובע כי נכים יכולים להחנות את רכבם במקומות אסורים לרכב רגיל ובתנאי שאינם מפריעים לתנועה.

השארת תגובה