השר סילבן שלום נפגש עם סאיב עריקאת בעמאן

על רקע הפרסומים על התפטרות אבו מאזן מתפקיד יו"ר הרשות: השר סילבן שלום נפגש לפני מספר ימים עם סאיב עריקאת בעמאן

השר יובל שטייניץ עם השר סילבן שלום. צילום: משרד התשתיות
השר יובל שטייניץ עם השר סילבן שלום. צילום: משרד התשתיות

על רקע הקיפאון המדיני המתמשך נפגש שר הפנים סילבן שלום, הממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים, בחשאי עם מקבילו הפלסטיני סאיב עריקאת. מאז כינונה של ממשלת נתניהו הרביעית היו כמה מפגשים בין גורמים ישראלים וגורמים ברשות, וגם הם נערכו בחשאי.

המפגש התקיים לפני חמישה ימים בעמאן בירת ירדן – כך נודע אמש (ראשון). עוד סופר, כי מדובר ב"צעד בונה אמון" נוסף בין ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. לא דווח על מה שוחחו השניים.

בתוך כך, אמש דווח בכלי תקשורת ברשות הפלשתינית על כוונתו של היו"ר הוותיק, אבו מאזן, להתפטר מתפקידו לאור הקיפאון המדיני המתמשך וחוסר היכולת האמיתית להניע את תהליך השלום המיוחל.

שלום, המשנה לראש הממשלה, קרא בחודשים האחרונים לאנשי הרשות לשוב לשולחן המשא ומתן ללא תנאים מוקדמים. "אם הפלסטינים יהיו רציניים ומוכנים לשבת למשא ומתן אמיתי, ללא תנאים מקדימים וללא פשרות, אני מתחייב שהם ימצאו שותף אמיתי", אמר שלום בכנס שהתקיים בהרצליה במעמד גורמים אירופים. "אני קורא לפלסטינים ולמדינות ערב המתונות להצטרף, להתאחד ולכונן ועידה ביטחונית-מדינית-כלכלית שתקדם את המשא ומתן ואת המצב באזור".

בחודש מאי האחרון אמר גורם פלסטיני בכיר לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" הרואה אור בלונדון כי מופעלים "לחצים בינלאומיים כבדים" על הרשות הפלסטינית כדי לחדש את המשא ומתן עם ישראל. הבכיר הוסיף כי מדינות רבות קוראות לקיים פגישה בין נתניהו ובין אבו מאזן באחת ממדינות אירופה.

בניסיון להניע מחדש את השיחות בין הצדדים, ביקרה בישראל ובשטחי הרשות לפני חודשיים שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני. עם זאת, הנושא התקבל בצורה צוננת הן בירושלים והן ברמאללה. נתניהו ואבו מאזן שיתפו פעולה עם מוגריני ושחררו אז הצהרות ריקות מתוכן על משא ומתן ועל פתרון שתי המדינות. הסיבוב הקודם של המשא ומתן, שהחל אחרי שכנועיו הנמרצים של שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, נגמר בפיצוץ דיפלומטי, שתרם תרומה מכרעת גם לסבב הלחימה האחרון ברצועה.

השארת תגובה