'הפתעת' אבו מאזן: אולטימטום לחזרה לקווי 67'

לאחר שצוטט בכלי התקשורת השונים כשמבטיח "הפתעה" למדינת ישראל, הערב נחשפה תכניתו. במסגרת התכנית יציב אולטימטום למועצת האו"ם לאלץ את ישראל לסגת לקווי 67'. באם הדרישה לא תמולא, יפנה לבית הדין הבינלאומי בהאג בתביעה על פשעי מלחמה שישראל מבצעת

נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן וג'ון קרי
נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן וג'ון קרי
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

לאחר שהודיע הבוקר (א'), כי הכין הפתעה למדינת ישראל. סרב יו"ר הרשות הפלסטינית לחשוף את ה'הפתעה' שיזם, כדבריו. אך הערב במשדר רשת איי-פי נחשפה תכניתו שצוטטה מפי גורמים פלסטינים.

על פי התכנית שהוצגה הערב, אבו מאזן מתכנן להציב אולטימטום לאו"ם להכריח את ישראל לסגת משטחי יהודה ושומרון ולחזור לקווי 1967, עד לתאריך שיקבע על ידם. הפניה תתבצע על ידי הרשות הפלסטינית ותוצג בפני מועצת הביטחון של האו"ם.

לפי הדיווח בסוכנויות הידיעות, במידה ומועצת הביטחון תסרב לבקשה ולא תסכים לאולטימטום על ישראל. אזי הרשות הפלסטינית תפנה לבית הדין הבינלאומי בהאג ותתבע את מדינת ישראל בגין פשעי מלחמה שביצעה לטענתה במהלך "מבצע צוק איתן".

התכנית שכונתה על ידי גורמים ברשות כתכנית המדינית של ה"יום שאחרי" צוק איתן, תכלול אף הקמת מדינה פלסטינית בשטחי הקו הירוק לאחר מו"מ בעניין. וסעיף זה בתכניתו, זוכה לתמיכה רחבה בעולם הערבי – ולפי טענת גורמים בסביבתו של אבו מאזן – גם תמיכה בינלאומית.

בראיון לטלוויזיה המצרית אמר אבו מאזן, כי בכוונתו להציג את התכנית לגורמים אמריקניים ויתכן כי ארה"ב לא תתמוך בתכנית שיציג. בנוסף אמר, כי זו אינה הכרזת מלחמה על ישראל, אלא נסיון מדיני להביא לסוף הסכסוך לאחר שכשלו הניסיונות הקודמים להביא לפתרון דרך מו"מ לשלום.

גורמים ישראלים טרם הגיבו על ההודעה, אך מסתמן כי תירשם תגובה חריפה בקרב ההנהגה הישראלית. מאחר ומדובר במהלך חד צדדי, שבניגוד למהלכים קודמים כעת הוא עלול לפגוע קשות בישראל.

טרם ידוע כיצד אבו מאזן יוכל להגיש תלונה בבית הדין הבינלאומי בהאג, מכיוון שממתינה לו במקום תביעה שהוגשה על ידי עורך הדין מרדכי ציבין. התביעה מייחסת לאבו מאזן אחריות לירי רקטות מעזה, חטיפת אזרחים, מכוניות תופת ופיגועי התאבדות. ברגע שיחליט אבו מאזן להכיר בבית הדין הבינלאומי, התביעה תפעל נגדו ויאלץ לעמוד על ספסל הנאשמים.

השארת תגובה