ועדת האתיקה בכנסת לח"כים: "נחמיר בסנקציות"

ועדת האתיקה בכנסת שלחה מכתב לחברי הכנסת ובו הודיעה כי הסנקציות כנגד מפירי אתיקה יוחמרו • הסיבה: שני אירועים מביכים שהתרחשו במליאת הכנסת בשבוע שעבר בהם ח"כים התכתשו מילולית

דיונים בוועדה. צילום ארכיון - הכנסת
דיונים בוועדה. צילום ארכיון - הכנסת

ועדת האתיקה בכנסת בראשות חבר הכנסת מש"ס יצחק ועקנין שיגרה מכתב לחברי הכנסת בו היא מודיעה כי הסנקציות כנגד מפירי האתיקה יוחמרו זאת בכדי למנוע זלזול בח"כים. "לנוכח הדרדרות השיח במליאת הכנסת בשבועות האחרונים, הצורמת לרבים מאיתנו, והפניות הרבות המגיעות לוועדת האתיקה, מהן ניתן ללמוד על הפגיעה החמורה הנגרמת למעמד הכנסת בעיני הציבור רואה עצמה ועדת האתיקה מחויבת לנסות ולמגר תופעה זו בכלים העומדים לרשותה".

לדברי חברי הועדה, "בעוד שהוועדה תמשיך להגן על זכותם של חברי הכנסת לחופש ביטוי פוליטי ואידיאולוגי רחב ככל הניתן, היא לא תהיה סובלנית להתבטאויות שיש בהן כדי ניבול פה, השמצה, הכפשה וביזוי של יחידים וציבורים".

מכתב ועדה

בהמשך המכתב הובהר כי תישקל גם הרחקה מישיבות מליאת הכנסת באם יתרחש פגיעה בחבר כנסת. "בהתאם לכך ובבחינת אין עונשין אלא אם כן מזהירין, מביאה ועדת האתיקה לידיעת חברי הכנסת כי מכאן ואילך היא תחמיר בסנקצות שתטיל עד כדי הרחקה מישיבות הכנסת אם תסבור כי מדובר בהתבטאויות המביאות לזילות של הדיון, לפגיעה אישית בחברי הכנסת ולפגיעה חמורה בכבודה של הכנסת".

הסיבה למכתב היא על רקע שני אירועים בשבוע שעבר בהם הייתה התנהגות מביכה מצד חברי הכנסת. באחד המקרים האמורים, קראה חברת הכנסת זועבי לח"כ שרון גל "דפוק" וסירבה להתנצל. במקרה אחר, "איים" חבר הכנסת אורן חזן על סגן שר האוצר יצחק כהן "שאני לא יספר איפה פגשתי אותך".

השארת תגובה