נצחון בחדרה: החוק לפתיחת עסקים בשבת – נפל

ניצחון לסיעות החרדיות בחדרה: הצעת חוק לאפשר פתיחת עסקים בשבת, נפלה ברוב של 9 מתנגדים ● במקביל, מאות תושבים הפגינו תחת בניין העירייה ● יו"ר ש"ס בחדרה, בועז ביטון: "במהלך המאבק איימו על חיי"

אריה דרעי ובועז ביטון. צילום: יעקב כהן
אריה דרעי ובועז ביטון. צילום: יעקב כהן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בחודש האחרון הרוחות בעיר חדרה סערו בעקבות החלטה של ראש העיר להעלות למועצת העיר תיקון חוק שיאפשר פתיחת עסקים בשבת. הערב החוק עלה להצבעה במועצת העיר ונפל ברוב של 9 מתנגדים מול 8 שהצביעו בעד החוק. חבר מועצה נוסף נמנע ובכך העניק את הרוב הדרוש להפלת החוק.

"אמנם החוק כרגע לא עבר במועצת העיר", אומר יו"ר ש"ס בעיר בועז ביטון. "אך כעת יעבור ככל הנראה להחלטת בית המשפט העליון". ראשיתו של החוק היה בבית המשפט שהתיר את חילולי השבת. מאוחר יותר עתרה אחת מתושבות העיר כנגד ההחלטה מאחר והחוק לא עבר את אישור מועצת העיר, ובעקבות כך הודיע בית המשפט כי החוק יוכרח לעבור את אישור חברי המועצה.

"ברגע שראש העיר הבין כי הוא לא ישיג רוב לחוק", מספר ביטון. "ניסה ראש העיר להעלות תיקון לחוק שעל ידיו החוק יאושר וכך ניסה להשיג את תמיכת הסיעות החרדיות". דא עקא, גם בשלב זה הודיעו הסיעות החרדיות כי יתנגדו לתיקון החוק. והיום כאמור תיקון החוק נפל ברוב של 9 מתנגדים. "היום זה היה ניצחון מוראלי בעיקר", אומר ביטון ומוסיף: "כעת ההחלטה תחזור לבית המשפט, שם יוחלט אם לחוק יש סמכות אף ללא אישור חברי המועצה".

המאבק על השבת הביא לרתיחה בין יחסי החרדים והחילונים בעיר. תושבים רבים הודיעו טרם ההצבעה כי במידה וההצבעה לא תעבור במועצת העיר, הרי שיצאו להפגין כנגד ההחלטה. במקביל, בזמן הצבעה הפגינו מאות תושבים תחת בניין העירייה לאחר שהסתמן כי ההצעה תיפול.

בימים האחרונים קיבל יו"ר ש"ס בעיר בועז ביטון איומים על חייו בעקבות התנגדותו לתיקון החוק אותו רצה ראש העיר להעביר ואשר פוגע בעסקים המעוניינים לפתות את בתי העסק ברשותם בשבת. "הייתה הסתה כנגדי ברשתות החברתיות", מספר ביטון. "בימים האחרונים זה הגיע לרמות שאנשים ביקשו להגיע לביתי ולזרוק בקבוקי תבערה. הגשתי תלונה במשטרה כנגד הקבוצות שהובילו את ההסתה כנגדי".

כזכור, בחודש שעבר נערכה ישיבה דחופה בעיר בה השתתפו רבני העיר ונציגי הסיעות החרדיות והדתיות. בסיום הדיון חתמו הרבנים על מכתב המורה לכל אחד מחברי המועצה להתנגד לחוק במתכונתו הנוכחית, עד שיימצא פתרון ראוי לשמירה על כבוד השבת. הוראת הרבנים להתנגד הייתה גם במחיר פרישה מהקואליציה העירונית.

השארת תגובה