נתניהו על ההסכם: לא כולם הפנימו את לקחי ההיסטוריה

ראש הממשלה: "ההסכם שנחתם בוינה איננו סוף פסוק. לא כולם הפנימו את לקחי ההיסטוריה" ● יולי אדלשטיין: "על ישראל מוטלת החל מהיום חובה מוסרית לעשות הכל, אבל הכל! כדי למנוע את הגרעין האיראני

בנימין נתניהו בכנסת. צילום: הכנסת
בנימין נתניהו בכנסת. צילום: הכנסת
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הסכם הגרעין שנחתם אמש בין המעצמות לאיראן ממשיך לעשות הדים ברחבי העולם והיום (רביעי) זכה להתייחסות נוספת מראש הממשלה בנימין נתניהו שנאם במליאת הכנסת לרגל יום ז'בוטינסקי. נתניהו התייחס ליחסי ישראל-ארה"ב על רקע ההסכם באופן עקיף ואמר כי "ז'בוטינסקי הבין שהפנייה לדעת הקהל חיונית לאינטרסים של מדינה ריבונית. הוא כתב: 'אין ידידות בענייני מדיניות, יש לחץ. מה שמכריע את הכף הוא כמות הלחץ. כל מה שייעשה ייעשה נגדנו'".

נתניהו הוסיף כי "אנחנו דורשים ועומדים על שלנו. לא תמיד קיבלנו מה שדרשנו, אבל אלמלא מאמצינו לא היינו מקבלים דבר. אלמלא המאמצים שהובילה ישראל במהלך השנים בעניין הגרעין האיראני, לאיראן הייתה יכולת להתחמש ביכולת גרעינית. העלינו את העניין האיראני על במת דעת הקהל הבינלאומית והתרענו על הסכנה. אלמלא כן לא היה שיח, ויכוח וצעדים. הובלנו את הטלת הסנקציות הנשכניות על איראן, שאילצו אותה לגשת לשולחן המשא ומתן.

"המאמצים הללו ועוד מאמצים אחרים מנעו מאיראן להתחמש בנשק גרעיני. המאמצים הללו יימשכו. ההסכם שנחתם בווינה איננו סוף פסוק. נמשיך להצביע על פגמיו וסכנותיו. יש נכונות בעולם המערבי לקבל משטרי עריצות ולחפש את השקט בכל מחיר. על כך כתב ז'בוטינסקי: 'מסתער עלינו משטר של מדינת משטרה, ויותר משהוא איום לעצמו, איומה הנכונות של רוח התקופה לקבלו. זוהי הנכונות העליזה והמחייכת חיוך רחב לקבל את פני העריצות. לא רק בלי להתאונן אלא אף בתופים ובמחולות. משהו יקר ערך כבה בנפש האדם'".

ראש הממשלה הוסיף כי "לא כולם הפנימו את לקחי ההיסטוריה. גם היום המעצמות נופולת במלכודת החיוכים של משטר העריצות האיראני. אינני אומר שאנחנו בשנת 1938 משתי סיבות: אחת, משום שבשנה זו לא היה התקדים של מה שנעשה אז, לרעה מבחינת המעצמות ולטובה מבחינתנו. האחרת, היום יש לנו מדינה, שמעבר לכוח המגן שלה ולצבא, היא יכולה לפעול נגד הדברים שמסכנים אותנו ולא להשלים איתם".

נתניהו ציין מה עומד בבסיס ההסכם וטען כי "לאחר שקראנו את ההסכם הזה במהלך הלילה, התמונה הופכת ליותר ויותר עגומה. לדוגמה: סעיף הפיקוח על אתר זה או אחר. ההסכם נותן לאיראן 24 יום לפני שיוחלט בכלל אם יהיה פיקוח. זה כמו לתת לארגון פשע שסוחר בסמים התרעה של 24 יום לפני שבודקים את מעבדת הסמים שלו. המעצמות חייבות להראות לאיראן את המידע המודיעני שבגללן הן רוצות לבצע את הבדיקה.

"דוגמה נוספת: המנגנון להחזרת הסנקציות מסובך, שדרוש משהו שמתקרב לדוקטורט כדי להבין אותו. יש בו סעיף מדהים שיוצר סעיף ענק להשקיע באיראן, עכשיו וכמה שיותר, משום שהוא אומר ששום החזרת סנקציות לא תחול על הסכמים שנעשו עד למועד החזרתן. כלומר – השקיעו עכשיו באיראן והשקיעו הרבה. הסנקציות הוסרו גם לגבי אבי תכנית הגרעין האיראנית ולגבי קסאם סולימאני – שמו של מארגן מערך הטרור העולמי של איראן, שפורש את מערך הטרור של איראן בעשרות ארצות".

לסיום קרא נתניהו לאיחוד שורות ואמר: "נשיא איראן אמר שהיא השיגה את כל מטרותיה. היא יכולה להפיץ ברחבי העולם את המהפכה – הטרור הרצחני שלה. אנחנו לא מחוייבים להסכם זה, ונוסיף להתנגד לו. נשמור ביתר שאת על זכותנו להגן על עצמנו. כוחנו איתנו. בנושאים קיומיים אין קואליציה ואין אופוזיציה. צריך חזית אחידה כדי להבטיח את קיומנו. דרוש שילוב ידיים בין תלמידיו של ז'בוטינסקי לתלמידי בן גוריון. זה מה שדרוש למדינת ישראל בעת הזאת וזה מה שהציבור מצפה מאיתנו".

יצחק הרצוג. צילום: הכנסת

הרצוג: ההסכם  הוא אתגר לאומי וביטחוני משותף לכולנו

אחרי ראש הממשלה, נאם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג והכריז כי הוא נעמד לצד נתניהו במלחמה נגד הסכם הגרעין. לדברי הרצוג "ההסכם שנחתם בווינה אתמול בין המעצמות לאיראן, מחדד זאת ביתר שאת. כאז כן עתה – אסור לטעות בכוונות של כוחות רשע וטרור לפעול נגד עמנו. נשיא איראן מכנה אותנו 'היישות הציונית', כאילו דבר לא קרה. לדידו, מדינת ישראל לא קיימת.

"איראן היא ממלכת טרור, וההסכם הוא הסכם רע. שומה עלינו להתמודד עם תוצאותיו של ההסכם כאתגר לאומי ביטחוני משותף לכולנו. עלינו לבוא בדברים עם ידידתנו הגדולה ארה"ב ועם המדינות הסוניות הידידותיות, ועלינו ליזום יוזמה מדינית אמיצה ומעוררת השראה. אני אומר זאת גם לחברתי זהבה גלאון. אפשר לעשות זאת גם מהאופוזיציה".

אדלשטיין: " כל האופציות פתוחות וכשרות"

יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין, פתח את היום גם הוא בהתייחסות לאיום האיראני המתגבר בשל חתימת ההסכם. אדלשטיין פתח ואמר כי "לצערי, ההסכם שנחתם אתמול עם איראן מבטא קריסת מערכות, חזיון תעתועים בחסות בינלאומית. איראן מהתלת במערב ומצהירה בגלוי על כוונתה להמשיך בתכניותיה הרצחניות גם נגד מי שנושא ונותן איתה, ולכן זוהי אשליה מסוכנת, לא רק לישראל אלא לשלום העולם. יש בי חשש כבד, לא בלתי מבוסס, שהיא סוללת את הדרך להמשך בניית פצצות גרעין רבות תוך שהיא מעניקה עשרות מיליארדי דולרים למכונת הטרור האירנית".

בהמשך נאומו התייחס אדלשטיין לפינוי גוש קטיף, שהחודש חל עשור לקיומו וקשר בינו לבין ההסכם. יו"ר הכנסת ציין כי "לפני 10 שנים הזהירו רבים כי הגירוש מגוש קטיף לא יביא שקט אלא טילים על ישראל. אמרו וצדקו! היום יש להזהיר שההסכם שנחתם אתמול עם איראן לא יביא שקט, אלא טילים על ישראל. הנה, הדברים נאמרים, אבל אני מקווה בשביל כולנו ובשביל העולם כולו – שהפעם נטעה".

לדבריו "ישראל, כמובן, לא תוכל להשלים עם כל זה. מה שאירע אתמול הוא קריסה של ממש של 'קיר הברזל' שלנו –  מול הרוע הפונדמנטליסטי. ההסכם הזה הוא תחילת קריסת חומת ההתנגדות המערבית לשתלטנות הרצחנית  של האסלאם הקיצוני מבית מדרשה של טהרן. זהו ויתור על עקרונות יסוד, שעלול להירשם לדיראון עולם בדברי ימי מאבק התרבויות הזה. על ישראל, העומדת בחזית המאבק אל מול הרוע – מוטלת החל מהיום חובה מוסרית לעשות הכל, אבל הכל! כדי למנוע את הגרעין האיראני. וכן – כל, אבל כל האופציות פתוחות וכשרות".

אמש נפגשו ראש הממשלה ויו"ר האופוזיציה הרצוג בירושלים ועדכן אותו בסקירות שניתנו לשרי הקבינט המדיני ביטחוני על המשמעויות הביטחוניות של הסכם הגרעין שנחתם עם איראן. בסיום הפגישה ציין הרצוג כי ההסכם רע והוא מתגייס לעשות הכל למען ביטחון מדינת ישראל במצב החדש שנוצר.

יולי אדלשטיין. צילום: הכנסת

השארת תגובה