יוון חותמת על הסכם – תישאר באיחוד האירופי

הושגה פשרה: יוון תישאר בגוש האירו. האיחוד האירופי מגיע להסכמה מול יוון על תוכנית החילוץ ● זאת לאחר מרתון דיונים בין שרי האוצר של גוש האירו בתוכנית הרפורמות שהגישה יוון

יאניס רופקיס שר האוצר של יוון. צילום: משרד האוצר
יאניס רופקיס שר האוצר של יוון. צילום: משרד האוצר
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת פרנסואה הולנד ונשיא המועצה האירופית דונלד טוסק, הגיעו לפשרה בנוגע לתכנית החילוץ של יוון – כך דווח הבוקר (שני) בסוכנות הידיעות הצרפתית. בדיווח לא פורט מה הם פרטי הפשרה שאליה הגיעו הארבעה, שנועדו הלילה בבריסל שבבלגיה.

ראש ממשלת בלגיה שארל מישל היה הראשון שחשף את גורל השיחות המרתוניות בגוש האירו. אחרי 16 שעות של שיחות בין מנהיגי מדינות האירו, שהופסקו מספר פעמים וחודשו לתוך הלילה ולשעות הבוקר, הושג הסכם. פרטיו טרם התפרסמו, אך לפי ההערכות ממשלת יוון תהיה מחוייבת להעביר שורת רפורמות בחקיקה עד יום רביעי.

אמש סיימו 19 שרי האוצר של מדינות גוש האירו יומיים של דיונים בנוגע לתגובה לתכנית הרפורמות שהגישה ממשלת יוון. הם לא הגיעו להסכמה בכל הנושאים והעבירו את הנושא להחלטת מנהיגי מדינות גוש האירו. שר האוצר ההולנדי ירון דיסלבלום, העומד בראש קבוצת שרי האוצר האירופים, אמר כי הצדדים "עשו דרך ארוכה", אך ציין כי המאמצים להגיע להסכמה סביב "כמה סוגיות משמעותיות" יועברו להחלטת מנהיגי המדינות.

פרטים מהמסמך שהועבר משרי האוצר לידי המנהיגים, אשר הגיעו לסוכנות הידיעות רויטרס, מראים כי הוצעו שתי אפשרויות לסיום הדיונים. האפשרות הראשונה היא הגעה להסכם המקובל על כל הצדדים. עם זאת, על פי האפשרות השנייה, "במידה והצדדים לא יגיעו להסכמה, אירופה תציע ליוון משא ומתן מהיר בנוגע ללקיחת 'פסק זמן' מגוש אירו, עם ארגון מחדש אפשרי של החוב".

כמו כן, המסמך שהועבר כולל רשימה ארוכה של תנאים שעל יוון לעמוד בהם כדי שהצדדים יוכלו להגיע להסכם. סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה כי יוון הסכימה לכמה דרישות של הנושים שבעבר התנגדה להן. כמו כן, על פי המסמכים יוון הסכימה לערוך רפורמה בפנסיה ובמס, וכן הסכימה להגדיל את היקף ההפרטה.

סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה שלשום מפי גורם אירופי כי גרמניה הכינה תכנית עבור יציאה זמנית של יוון מגוש האירו, שתימשך חמש שנים. המקור הוסיף כי מדובר במסמך פנימי, שלא הופץ בפגישה בבריסל. "ישנן שתי אפשרויות: שיפור של ההצעות, או יציאה מגוש האירו", אמר. עם זאת, גורמים רשמיים בממשלת יוון הכחישו את הדברים, ואמרו כי שר האוצר של גרמניה, וולפגנג שויבלה, לא העלה כלל את האפשרות של יציאה של יוון מגוש האירו, וכמוהו אף אחד משרי האוצר האחרים.

מרקל אמרה עם הגעתה לבריסל הצהריים כי הסכם עם יוון לא ייחתם היום "בכול מחיר". "ה'מטבע' החשוב ביותר כבר אבד – האמון והמהימנות", אמרה. מרקל הוסיפה כי השיחות יהיו "קשות" וציינה כי בכול הסכם שאליו יגיעו הצדדים "היתרונות צריכים לגבור על החסרונות בכל הנוגע לעתידה של יוון ולעתיד גוש האירו". גרמניה היא אחת המדינות הנוקטות בקשיחות כלפי יוון, ובשבועות האחרונים הביעו נציגיה ספקות בנוגע ליכולת של יוון לעמוד ברפורמות שהציעה בתמורה לחבילת הסיוע.

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר עם הגעתו לשיחות כי יעשה כל שביכולתו כדי להשאיר את יוון בגוש האירו. "צרפת תעשה הכול כדי להגיע הלילה להסכם". לדבריו, לא רק עתיד יוון נמצא במוקד השיחות, אלא אירופה כולה. כמו כן, דחה הולנד אפשרות של הוצאתה הזמנית של יוון מגוש האירו ואמר: "או שיוון בפנים, או שהיא בחוץ".

ראש ממשלת איטליה אופטימי: "קרובים מאוד להסכמה"

ראש ממשלת איטליה, מטאו רנצי, הביע אופטימיות ואמר: "אנו מאוד קרובים להסכמה". לדבריו, אירופה צריכה להתמודד עם המשבר ביוון "אחת ולתמיד". "צריך שאירופה תשוב לעשות את מה שהיא צריכה לעשות", ציין. הוא הדגיש כי חילוקי הדעות בין יוון לבין נושיה עדיין קיימים, אך הפער בין הצדדים "הצטמצם באופן ניכר".

חלק מהמדינות בגוש האירו מתנגדות לתכנית שהציעה יוון, וסבורות ש-53 מיליארד אירו לשלוש שנים ליוונים הם סכום גבוה מדי. מתנגדת בולטת היא פינלנד, שממשלתה טוענת כי היא לא תוכל להעביר בפרלמנט תמיכה בהצעה היוונית. לעומת זאת, איטליה מתעקשת לקדם עסקה בכל מחיר, למען שמירה על אחדות אירופה.

השארת תגובה