תעלומת הרב ברלנד והמסע מסביב לעולם – מקיף

תעלומת הרב ברלנד: בימים האחרונים השאלה הרווחת בקרב חסידי הרב אליעזר ברלנד מקהילת 'שובו בנים' ובציבור החרדי כולו, היא בדבר היעלמותו המסתורית של הרב ממקום מושבו האחרון בעיירת הנופש בהולנד

הרב אליעזר ברלנד
הרב אליעזר ברלנד
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

תקציר הפרקים הקודמים: לפני כ-3 שנים יצא הרב ברלנד את הארץ לשוויץ בעקבות פרשיות וחשדות כאלה ואחרות שנקשרו בשמו ואי סדרים שהתרחשו בתוך הקהילה בראשה עמד. משם טס הרב למיאמי לתקופה קצרה שאחריה חזר לשוויץ.

■ מרוקו: משווייץ שם הרב את פעמיו למדינה הצפון אפריקנית, מרוקו. שם החלה לראשונה להתפתח סביבו מעין חסידות נודדת שתלווה את הרב בשנים הקרובות לכל מקום בו ילך. במרוקו חווה הרב על פי מקורביו כמה רגעים יפים מאד כאשר בני קהילתו החלו להגיע לשם לקבלת ברכות, להתפלל עם הרב, כמו גם עריכת חופות, בר מצוות ובריתות מילה שנערכו במקום.

לאחר תקופה בה במדינה ובעקבות זרם החסידים שהלך ותגבר באותם ימים ביקשה ממשלת מרוקו ממקורבי הרב לעזוב את המדינה, בין היתר מחשש לשלום המבקרים הרבים במדינה המוסלמית.

■ זימבבואה: היעד הבא של הרב היה המדינה האפריקנית מוכת העוני, זימבבואה. לאחר שעזב את מרוקו חיפשו מקורבי הרב מדינה שבה אין הסכם הסגרה עם מדינת ישראל והפור נפל כאמור על זימבבואה, שם יש לכמה ממקורבי הרב עסקים ענפים. הרב השתקע שם והרבה להתפלל ולהתבודד באזור. אחד המקומות החביבים על הרב היו מפלי ויקטוריה הנמצאים במדינה בהם נהג לבקר מפעם לפעם ולהתפעם מהם.

■ דרום אפריקה: מזימבבואה שכוחת האל המשיך הרב ליעד קרוב יחסית, דרום אפריקה. במדינה דוברת האנגלית הנחשבת לבירת אפריקה התמקם הרב בבירה יוהנסבורג לשם החלו להגיע חסידי הרב בהמוניהם וסביבו התפתחה קהילה קטנה, נערכו תפילות המוניות ושיעורי תורה רבים מה שגרם לשגשוג הקהילה היהודית המקומית.

אך מסכת תלאותיו של הרב לא תמה שם כאשר באחד מסידורי הקידושין שערך הרב הגיעו למקום שוטרי המשטרה המקומית על מנת לעצור את הרב. כאן, הדעות סותרות כאשר יש הטוענים שהרב נעצר ותמונות שלו אזוק בבגדי אסיר הופצו ברשת, אך אחרים טוענים שהתמונות מפוברקות וכי הרב מעולם לא נעצר אלא הוברח מדלת צדדית.

אירוע זה גרם לחסידיו להבין שזמנו קצוב וההחלטה התקבלה, שוב עוזבים את המדינה וממשיכים ליעד הבא.

■ הולנד: כאן מגיעה תקופת הולנד, בעצם היעד הידוע האחרון שבו שהה הרב. אחרי השהייה הממושכת באפריקה חזר הרב לאירופה והתיישב באמסטרדם, הולנד. באופן צפוי התקבצו סביבו אט אט עוד ועוד חסידים ובמקום התקיימו חיי קהילה שוטפים. בית ספר עראי לבנים ולבנות הוקם ובראש השנה האחרון שהו במחיצתו מאות מחסידיו.

הרב ברלנד עם מקורביו לאחר השחרור בהולנד

■ הליך ההסגרה: כחלק מרכבת החסידים שפקדה את האזור התרחשו כמה דברים פחות משמחים כמו תאונת דרכים קשה בה היו מעורבים כמה מחסידיו. אך העניין הקשה ביותר היה הליך ההסגרה שהתנהל נגדו בבית המשפט בהולנד במטרה להסגירו לישראל על מנת למצות עימו את הדין.

בשבוע שעבר פסק בית המשפט העליון בהולנד על הסגרת הרב ברלנד לישראל כחלק מהסכם הסגרה שקיים בין מדינות האיחוד האירופי לממשלה בישראל. לאחר הפסיקה הציגו מקורביו חזות של "עסקים כרגיל" אך התקבלה החלטה כי עליהם לשנות מיקום פעם נוספת – למדינה שעימה אין לישראל הסכם הסגרה.

■ ההיעלמות: אחרי פסיקת בית המשפט ההולנדי עוד התראיין עורך דינו שרון נהרי וטען כי בכוונתם לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג ולערער על הפסיקה, אך במקביל נפוצו שמועות בקהילה על אשפוזו של הרב בבית חולים, מה שהתברר בדיעבד כהליך הסחה מבריק.

מאז יום חמישי האחרון מתרוצצות שמועות בקרב חסידי הרב אודות מיקומו העכשווי של הרב כאשר כל המקורבים אליו ניתקו טלפונים ואי אפשר להשיגם. ככל הנראה הוא יצא את הולנד עם דרכונים מזויפים למדינה זרה אחרת. בתחילה דובר על ברזיל, אך עימה יש לישראל הסכם הסגרה משנת 2009. דיווחים נוספים שנזרקו בימים האחרונים מדברים על גואטמלה, מקסיקו, ונצואלה ואפילו אוקראינה.

משיחות שערכנו עם מקורבי הרב כולם תמימי דעים שבזמן הקרוב יתגלה מיקומו החדש של הרב ברלנד וחסידיו מקווים כי יוכלו לשוב לחסות בצילו וליהנות מקרבתו וברכותיו.

השארת תגובה