הרחיבי מקום אוהלך • בית הכנסת המפורסם בעולם

חדרי התפילה בבית הכנסת המפורסם 'איצקוביץ' הוכפלו מ-7 ל-14 • קומה שלימה מתחת לבית הכנסת בעלות של 10 וחצי מיליון שקלים • שיינין: "אנשים אמרו לי אתה השתגעת, זה מסוכן"

איצקוביץ, צילום: יהודה פרקוביץ
איצקוביץ, צילום: יהודה פרקוביץ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בית הכנסת 'איצקוביץ' ברחוב הרב שך בבני ברק הוא בית הכנסת הפעיל ביותר שקיים בעולם. בימים אלו גדולי ישראל והתורמים קבעו מזוזות וחנכו עוד 7 חדרי תפילה נוספים, חדשים ומפוארים שנבנו בקומת המרתף, וכיום מכיל הקומפלקס כולו 14 חדרי תפילה ועוד היד נטויה.

עלויות בניה בתנאים הקשים בקומת המרתף עלו למעלה מ-10 וחצי מיליון שקלים שנתרמו ע"י מספר תורמים החפצים בעילום שמם.

כזכור בית הכנסת נוסד בטרם קום המדינה בידי גר צדק בשם צבי איצקוביץ', שרצה שתיאסר תנועה ליד ביתו בשבתות (רחוב זה היווה עורק ראשי למעבר בין ת"א למחנה תל השומר). כדי לגרום לכך הפך על פי עצת החזון איש את אחד מחדרי ביתו לבית כנסת, כדי לנצל את חוקי המנדט שלפיהם רחוב שבו יש בית כנסת נסגר לתנועה בשבת.

איצקוביץ' ורעייתו עברו לגור ברפת שהייתה בחצר, והבית הפך לבית כנסת. מאז בית הכנסת קרוי על שמו. בעקבות סגירת הכביש, סללו הבריטים את כביש ז'בוטינסקי. במשך עשרות שנים היה בית הכנסת מקום תפילה פעיל לתושבי האזור, ועם הזמן גדלה המושבה בני ברק והפכה לעיר שמרכזה הוא רחוב ר"ע שחוצה את העיר. מטבע הדברים, אולמו הקטן של בית הכנסת איצקוביץ לא יכל להכיל את כל המתפללים, והם החלו להתפלל גם באולם המבוא ובחצר. לאחר מכן גברה מצוקת המקום עד שהמתפללים החלו חוסמים את תנועת העוברים והשבים שברחוב הרצל דאז, רחוב הרב שך כיום.

איצקוביץ, צילום עוזי ברק02

השינוי החל לפני כ-20 שנה כאשר נרכש הקיוסק שהיה בחלקו השמאלי של הבית בן הקומה האחת, כך שבבת אחת נוספו כמה שטיבלאך לרווחת הציבור. רק לאחר כמה שנים החל השלב השני של בניית מבנה בית הכנסת בן שלושת הקומות.

בזמן הבניה נלחם הגבאי המסור הר' יצחק שיינין שתהיה אופציה לבניית מרתף מתחת לבית הכנסת. לשם כך הוצבו דיפונים מיוחדים מסביב לבית הכנסת ונעשו מספר דברים, כגון ריצפה עבה במיוחד שתיהפך בהמשך לתקרה של המרתף שיבנה.

בראיון ל'כל ישראל' מספר שיינין: "לפני 3 וחצי שנים אמרתי לעצמי אף אחד לא יישאר כאן בעולם הזה לעולם ואני גם לא יודע מי ימשיך אותי, ואני לא יודע מה האינטרסים של אחרים. יש אופציה לבניה מתחת לבית הכנסת, אני רוצה שיהיו עוד חדרי תפילה, אני לא יודע מה אחרים יעשו בזה, לכל אחד יש אינטרסים, ועל מנת שבהמשך לא יעשו במקום מרכז מסחרי או חניון תת קרקעי או אפי' איזה מקווה, אני חייב להתחיל לבנות כמה שיותר מהר. למרות הקושי הענק שבדבר ולמרות שעד היום לא בנו וחפרו במקום כזה סואן ובמרכז עיר כמו בני ברק וללא תנאים, התחלנו את הפרויקט הענק לחפור 500 מטר מרובע, ללא שום הפרעה כל שהיא לסדרי התפילות במקום או למתפללים ח"ו".

איצקוביץ, צילום עוזי ברק13

שיינין מספר: "כל העבודות נעשו באיטיות בצורה לא פשוטה. עם כלים קטנים ורגישים. התחלתי לתכנן ופעלתי רבות למרות שאנשים אמרו לי – קודם כל תסיים את החזית של הבניין. אני אמרתי להם: "אני מחפש להרחיב ולהוסיף שטיבלאך ולא מעניין אותי כרגע החזית. בחול המועד, בפורים, בחנוכה ובחגים אי אפשר להיכנס לבית הכנסת ולהתפלל, הכל צפוף. לבנות מעל לקומה הרביעית שמעל עזרת הנשים, זה לא שייך, אף אחד לא יעלה לקומה רביעית או חמישית בשביל להתפלל. ובשביל לסדר את הבעיה של המקום ולהוסיף חדרי תפילה נוספים הפתרון היחיד בעיני היה להתחיל לבנות למטה מתחת לבית הכנסת".

מבצע הנדסי מורכב

"התחלתי לגלגל את הנושא והלכתי להרבה אנשים, חברים וידידים על מנת לקדם את הפרויקט שהתברר שעלותו היא למעלה מ-10 מיליון שקלים", משחזר שיינין כיצד החל הרעיון לקרום עור וגידים. "כולם דחו אותי, יום אחד הגיע אדם שתרם לבית הכנסת סידורים ספרדיים ובלי לשאול אותי הניח אותם בבית הכנסת, בלי להתבלבל לקחתי אותם ושמתי אותם בגניזה. כמה ימים לאחר מכן הוא חיפש את הסידורים ושאל אנשים איפה הגבאי? הוא פגש אותי יחד עם החבר שלו ודיברנו ואמרתי לו שיש כללים בבית הכנסת ולא כל אחד תורם מה שהוא רוצה. יש כאן כללים, אם אתה רוצה לתרום, תתרום סידורים שצריכים כמו 'בית תפילה'. הוא הקשיב ומיד חצה את הכביש וקנה במקום 100 סידורים והם נכנסו לבית הכנסת. באותו זמן התעסקתי עם התוכניות, אותו אדם הקשיב ולא דיבר והלך. לאחר כמה ימים הוא הגיע ושאל מה בקשר לתוכניות בניה? אמרתי לו הכל עולה כסף. הוא אמר לי תתחיל לעשות תוכניות, ללכת למהנדסים ואני אעזור לך בתרומה וכך היה".

איצקוביץ, צילום עוזי ברק16

"בהמשך", מוסיף שיינין, "הגיע יהודי נוסף שגם הוא נכנס לתמונה וכל הזמן היה ממריץ אותי במילים "שערי זריזות", "שערי זריזות".

"רק שתדע לך, כששמעו שאני רוצה לבנות למטה, אנשים אמרו לי שהשתבשה עלי דעתי. שמעתי מהאנשים הכי קרובים אליי שהיו מדברים ביניהם ואומרים עלי שאני לא בקו הבריאות . צריך לציין לשבח את יעקב אשר ראש העיר דאז ואת חנוך זייברט ראש העיר הנוכחי שהיה בזמנו יו"ר ועדת תכנון ובניה. שניהם עזרו לי רבות בקידום התוכניות בכל המחלקות בעיריית בני ברק. ואכן, מיד כאשר קיבלתי רישיון בניה רצתי להראות לאותם אנשים אנשים שצחקו עלי ואמרו לי שאני חולה נפש שקיבלתי רישיון בניה".

"היו בעלי מקצוע רבים שראו את תוכניות הבניה ואמרו שהם לא יכולים ולא מסוגלים לבצע את הפרויקט. לקח לי זמן רב למצוא, עד שמצאתי קבלן מנתניה שאמר לי "אני לוקח את הפרויקט לבנות את הבית של הקב"ה".

איצקוביץ, צילום עוזי ברק11

"היו קשיים רבים", מציין שיינין. "משרד שהיה מאחורה בקרוואן, הועבר אל חזית הבניין בקומה הראשונה במבצע מורכב. מנופים סגרו את הרחוב במשך כמה שעות והעלו אותו אל הקומה הראשונה. לאחר מכן היה קושי בניתוק כל התשתיות שבאדמה שנמצאים מסביב לבית הכנסת והתחלנו לעשות דיפונים וקורות ענקיים. לאחר מכן הוציאו את כל האדמה שמתחת לבית הכנסת דרך מעבר צר ברוחב של מטר וחצי ומשם אל משאיות שהמתינו למעלה בכביש ולקחו מהמקום את כל האדמה, בעבודת נמלים איטית. לאחר כל העבודות נפער אולם ענק של מאות מטרים מתחת לבית הכנסת. אנשים פחדו להיכנס לבית הכנסת שלא יתמוטט פתאום עם כל כמות האנשים שבפנים. לאחר מכן עשינו זיפות וכו', ובמשך כל זמן הבניה עניינתי מספר אנשים שנרתמו ותרמו לדבר הענק הזה. פתאום באמצע הבניה העסק השתבש ונתקע ואז התכנסנו מספר אנשים ואמרנו – או שזה נתקע או שזה ממשיך, ואז הוחלט להמשיך ובעוצמה. רתמנו עוד אנשים לפרויקט וזה התקדם עד שהגענו לשלב של עשיית מדרגות וחיברנו את בית כנסת העליון לבית הכנסת התחתון. לאחר מכן התחלתי עם עבודות פנים ברמה גבוהה עם עבודת גימור. צריכים להבין "כאן אין קרמיקה, הכל גרניט פורצלן והקירות כולן משיש. כל חדר בנוי אחרת מהשני וזה כל היופי שבעניין. כל ארון קודש שונה מהשני, כל תקרה יותר יפה מהשנייה, כך גם הריהוט. נפגשתי עם עשרות גבאים עד שהבאתי את הריהוט הכי טוב שיש, ייצרתי ספסלים מיוחדים וחזקים לבית הכנסת שקרואים דגם 'שיינין'. כל השיש מלוטש, הריצוף מבריק ובוהק שהובא מאיטליה. מדובר בהשקעה של מאות אלפי שקלים על כל דבר ודבר, הכל מחושבן עד הסוף, עם דרגת בטיחות הכי גבוהה שיש, ספינקלרים ועוד. אפי' בתוך הארונות קודש יש חיישני עשן ויש מערכות נוספות מתוחכמות הואיל והציוד כאן יקר מאוד".

"לא לכל אחד יש זכות לתרום"

"כשהיה לי קושי בגיוס תרומות. הלכתי למרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן והקשתי בפניו: "על בתי כנסת אחרים נידחים אנשים תורמים ואילו כאן אצלי בבית הכנסת איצקוביץ' המפורסם אנשים לא תורמים". מרן הרב שטיימן אמר לי: "לא לכולם יש זכות לתת". תבינו שמי שתורם כאן ס"ת זו זכות ענקית שלא תהיה לו בשום בית כנסת אחר. בשבוע אחד קוראים בס"ת 40 פעם. תכפיל בארבעה שבועות זה 160 פעם בחודש. תכפילו בשנים ותבינו לבד כמה שכר עצום זה למי שתרם את ספר התורה.

מתוך 7 החדרים החדשים והמפוארים שנבנו, חסרים לנו 3 ספרי תורה ב-3 חדרים מהם. אני לא רוצה משומשים אני רוצה חדשים מהודרים כיאה וכראוי לבית הכנסת איצקוביץ".

איצקוביץ, צילום עוזי ברק05

כרגע יש באיצקוביץ 4 קומות עליונות ובמרתף 500 מטר בנוי ובו 7 חדרים מפוארים. בסה"כ 14 חדרי תפילה. בית הכנסת למעשה הכפיל את גודלו. לפי הסקרים שנערכו לפני הבניה נכנסו להתפלל בית הכנסת כ-17000 איש ביממה. עכשיו כשהמקום הורחב, מספר הכניסות גדל בהרבה ואני שמח על כך.

שיינין מספר: "יש לי תוכניות נוספות שיצאו לאור בעתיד. נותר עדיין לשפץ את הכניסה של בית הכנסת שמוערך בכ-6 מיליון שקלים ובתוכנית שלי לבנות עוד כמה חדרים לגובה בחזית של הבניין ברמה מפוארת.

בימים אלו נפתח המקום לציבור הרחב וגדולי ישראל ובראשם מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן וגאב"ד חניכי הישיבות הגאון רבי מרדכי גרוס והתורמים קבעו מזוזות במקום.

2 תגובות
  1. אין על איצקוביץ ושיינין

  2. התגשמות של חזון של אבא שלי- ברוך בן שמואל יהודא הלוי ז"ל ששימש כשמש
    הכי מפורסם שהיה אי פעם בבי כנסת איצקוביץ " משנת 1974 ועד 1985 / הגבאי – מר. כהן/.
    יישר כח !

השארת תגובה