ציבין נגד אבו מאזן

עורך הדין מרדכי ציבין הוא האיש שבגינו יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן חושש להגיש תלונה רשמית נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג בראיון מיוחד

עו"ד מרדכי ציבין. צילום: יעקב כהן
עו"ד מרדכי ציבין. צילום: יעקב כהן
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

לפני שנה וחצי הגיש ציבין תלונה להאג נגד בכירי הרשות יחד עם עו"ד אורי יבלונקה, ומאז, מחשש שהתלונה תופעל נגדו, חושש אבו מאזן להגיש תלונה נגדית ■ בראיון ל"כל הזמן" חושף עו"ד ציבין כי בימים אלו הוא שוקד על כתיבת התלונה החדשה להאג על פשעיהם של הפלסטינים והחמאס במהלך מבצע 'צוק איתן'; ומספר איך כמה חסידי ויז'ניץ מאשדוד אולי יגרמו למעצרם של בכירי החמאס בבלגיה?

 

חנני בלייך ■ צילומים: יעקב כהן

 

כמה שורות שפורסמו בעיתונות הכללית בסוף השבוע האחרון, הסיטו את תשומת הלב לעורך-הדין החרדי מרדכי ציבין. השורות פורסמו בטורו של הפרשן נחום ברנע ב'ידיעות האחרונות', ועסקו בשאלה המהותית: מה גורם לרשות הפלסטינית ולראש הרשות אבו מאזן, שלא להגיש תלונה לבית-הדין הבינלאומי בהאג כנגד ישראל, בגין ה'פשעים' (לטענתה) שנעשו על-ידי ישראל במבצע 'צוק איתן' ובמבצעים קודמים, ובכך להפוך קצינים, בכירים בצבא ושרים – למבוקשים במדינות אירופה? ברנע מציין כי מדובר בבקשה מצדו של נשיא ארה"ב אובמה, אך לצד זאת יש סיבה כבדת משקל נוספת: "אבו מאזן חושש מתלונה נגדית, שתסבך אותו ואת הרשות. מאז מארס 2013 מונחת בהאג תלונה כזאת, שנוסחה על-ידי שני עורכי-דין פרטיים, מרדכי ציבין ואורי יבלונקה.

התלונה מייחסת לאבו מאזן אחריות לירי רקטות מעזה, חטיפת אזרחים, מכוניות תופת ופיגועי התאבדות. אבו מאזן הפך בעיני המתלוננים לאחראי לאחר שהאו"ם הכיר ברשות שהוא עומד בראשה כמדינה משקיפה. תלונה של אבו מאזן לבית-המשפט, תפתח את הדלת לדיון בתלונה הנגדית".

אז מה זה בעצם אומר? מדוע אבו מאזן מפחד מהתלונה הנגדית, ולמה רק עכשיו? ומה קשורה התלונה הנגדית לתלונה שאבו מאזן יכול להגיש מצדו להאג? בראיון מיוחד ל'כל ישראל', עושה לנו עו"ד מרדכי ציבין סדר בדברים, ושופך נופך מרתק על מלחמה מוחית שכלל לא נערכת בישראל, אלא הרחק ממנה, על דעת הקהל העולמית ועל יחס העולם למתרחש בגיזרה הישראלית-עזתית.

"יש שני סוגי טרור הפוגעים בישראל", פותח ציבין. "יש טרור פיזי, עליו ניתן לומר שישראל מתגברת בצורה זו או אחרת, אבל לצד זאת יש גם טרור משפטי, שאומר מאבק נגד ישראל תוך ניצול החוק הבינלאומי. לדוגמא ניתן לציין שבשנים האחרונות ניסו לעצור את השרה ציפי לבני וכן את האלוף דורון אלמוג בעת ששהו בלונדון. ניסיון לבצע מעצרים (לפחות לחקירה) כאלו לבכירים ישראליים, נעשו בין השאר גם בספרד ואולי גם בבלגיה, וזאת בגלל השייכות של אותם בכירים ל'עופרת יצוקה'. בעיה זו, למעשה ניתן לומר שהיא נפתרה. החוק אמנם לא שונה במקומות אלו, אבל מי שמחליט באותן מדינות על פתיחת החקירה בנושאים אלו, הוא התובע הכללי בכל מדינה. כלומר, מדובר בעניין פרוצדוראלי שאכן נפתר. מאידך, למרות שעד היום לא הצליחו למעשה לעצור מישהו באותם מקומות על רקע המבצעים הצבאיים של ישראל, עצם העתירה מהווה הצלחה לצד של אויבינו, כי ההד שניתן לכך בכל העולם, מהווה עבור הפלסטינים הישג הסברתי מהשורה הראשונה, וזה כשלעצמו מהווה עבורם מטרה מאד חשובה והישג גדול מבחינה תדמיתית".

ואיך כל זה מתקשר לבית-הדין הבינלאומי בהאג? ציבין מסביר: "יש עוד מקום בו ניתן לעשות טרור משפטי, והוא בבית-הדין הבינלאומי הפלילי בהאג. למעשה, זהו בית-משפט לכל דבר ועניין, שבכוחו לעצור לחקירה בכירים שנמצאים על אדמת אירופה. השופטים מחליטים אם לעצור, והחלטתם תקיפה בכל מדינות אירופה, אך לא בארה"ב, רוסיה וישראל וכן לא ברשות הפלסטינית. בית-הדין בהאג דן במקרים ספציפיים, כמו פשעים נגד האנושות, רצח עם, פשעי מלחמה וגם התנחלויות. עבור הרשות הפלסטינית, 'האג' הוא נשק יום הדין נגד ישראל. אם יפנו להאג נגד ישראל, בהאג יחליטו ללא שום ספק כנגדנו, ויוכלו לעצור אנשים כמו קצינים בכירים או פוליטיקאים מישראל, שלא לדבר על האנשים האחראיים הראשיים על ה'פשעים' – ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל. כשהרשות תפנה להאג, היא בוודאי תנחל הצלחות ותצליח להפוך קצינים רבים לפושעי מלחמה, וזו תהיה קטסטרופה".

אז מדוע באמת היא לא עושה זאת?

"השאלה מצוינת. לכאורה יש לו כלי ביד שהוא יכול להפעיל נגדנו, בכלל בלי להילחם בנו פיזית, כשהוא מנצל את המשפט הבינלאומי ועוד כשהתוצאות מובטחות לטובתו, שהרי אין ספק שכשהשופטים שם יראו חלק מ'צוק איתן', הם יחליטו שחלק מהפעולות של ישראל עונות על ההגדרות 'רצח עם' ו'פשעי מלחמה'. אז למה אבו מאזן לא פונה להאג? ובכן, לפני כשנה או שנתיים, הנשיא אובמה ביקש ממנו שלא יפנה להאג, ואף שמידי פעם ילדים או אזרחים נפגעו ברשות, עד היום הוא לא הלך להאג. אבל זה לא הסיבה היחידה, ממש לא. ברנע מציין בטורו שאנשי שיחו של אבו מאזן, והכוונה כאן היא לאנשים בכירים מאד בעולם וגורמים פוליטיים מנהיגותיים בכירים מאד, אומרים לו שלא יילך להאג, משום שבהאג מונחת תלונה נגדית נגדו שלי ושל עו"ד אורי יבלונקה. התלונה הזו הוגשה במארס 2013, ושם טענו שנינו נגד אבו מאזן, נגד גורמים מסוימים ברשות הפלסטינית ונגד אנשי חמאס ספציפיים. הטענה שלנו הייתה שמשטחי הרשות בוצעו פעולות טרור, כמו הריגת אזרחים, פיגועי התאבדות ועוד דברים, שנעשו בזמן מבצע 'עופרת יצוקה' על-ידי גורמים ברשות. כיום הרשות מורכבת מקואליציה עם החמאס, והטענה שלנו הייתה שאבו מאזן והבכירים האחרים, היו צריכים לעשות הכל כדי שאותם מעשי טרור לא יקרו, ואם הם לא עשו דבר – סימן שהם מעודדים את המעשים הללו. לבד מכך, יש שני ארגוני טרור שהרשות תומכת בהם באופן רשמי, והיא אף לא שופטת את האנשים שעושים פעולות טרור, וממילא חל על אותם בכירים ברשות ובחמאס אחריות על אותם מעשים".

 

אבו מאזן וחאלד משעל. צילום: אתר מחמוד עבאס
אבו מאזן וחאלד משעל. צילום: אתר מחמוד עבאס

 

הפחד של אבו מאזן

התלונה הזו של עורכי-הדין ציבין ויבלונקה מונחת, כאמור, כבר כשנה וחצי בבית-הדין בהאג, ולפי המקורות של ברנע, הרי שאבו מאזן לא פונה בתלונה נגד ישראל להאג, מאחר שאמרו לו שבהאג שוכבת תלונה נגדית כלפיו, כלפי גורמים ברשות וכלפי החמאס, והוא יודע שהוא לא ייצא מהם נקי. "ללא ספק, ב'עופרת יצוקה' נעשו על-ידי אנשים מהרשות פעולות שהן עבירות לפי בית-הדין בהאג, והוא או אחרים עלולים להיעצר ולהיחקר כאשר ינחתו באירופה".

מה קשורה התלונה הישנה שלכם לתלונה שהוא יכול להגיש? למה הוא לא יכול להגיש תלונה על ישראל מצדו, וכל תלונה תידון בנפרד?

"על מנת שדיני ופסקי בית-הדין בהאג יוכלו לחול עליך, צריכים להתקיים שני דברים: האחד, שאתה מדינה, והשני, שקיבלת עליך את סמכות בית-הדין בהאג. ב-2012 הרשות הפלסטינית ('מדינת פלסטין') קיבלה באו"ם מעמד של מדינה-משקיפה. כלומר, התנאי הראשון שהיא תהיה מדינה, מתקיים. כל הנושא כעת הוא התנאי השני: ברגע שהרשות תגיש תלונה נגד ישראל בהאג, זה בעצם אומר שהיא מכירה בסמכותו של בית-הדין בהאג, ומיד בית-הדין בהאג יוכל לדון בעניינה, הן בתלונה שלה נגדנו והן בתלונה שלנו נגדה. ברגע שהם יגישו תלונה על ישראל, מיד יתמלאו אותם שני תנאים, ואז תלונתנו תפעל כנגדם כבומרנג. התלונה שלנו היא הראשונה, ואם היא תידון הרי שאבו מאזן ואחרים ברשות ייחקרו, ואין ספק שחלק מהם יימצאו אשמים. זו אם כן הסיבה שאבו מאזן אינו מפעיל כנגד ישראל את 'נשק יום הדין', כי זה עלול לגרום לכך שהרבה פוליטיקאים ואנשי צבא מהרשות יהיו פושעים מבוקשים ברחבי העולם, ולא יוכלו לטוס להרבה מדינות באירופה".

כאן חייבים לציין, שהתלונה שהוגשה על-ידי שני עורכי הדין הישראליים להאג, היא תלונה פרטית שלהם כשני עורכי-דין פרטיים, והיא לא מהווה הכרה של ישראל בבית-הדין בהאג. כך בעצם ישראל מרוויחה כפול: מחד, בהאג שוכבת תלונה ישראלית כנגד הרשות, ומאידך, ישראל כמדינה לא מכירה בבית-הדין בהאג… זו, אגב, גם התלונה הראשונה שישראלים הגישו אי-פעם להאג. כמובן, המדינה אמנם לא עומדת מאחוריהם מהסיבה האמורה, אך ברור שמדובר במעשה המועיל מאד לישראל, בכך שהוא חוסם את אבו מאזן מלהגיש תלונה נגד ישראל. "כשהגשנו את התלונה בהאג, קיבלנו תגובה מהם שהם שומרים בינתיים את התלונה, וברגע שמישהו מהרשות יכיר בהאג, התלונה תידון".

במהלך השנים האחרונות, לא מעט ארגונים דנו בעניינה של פעילות הצבא במבצעים האחרונים והוציאו דו"חות חריפים. ניתן למנות למשל את דו"ח גולדסטון החריף, ואת דו"חותיהם של ארגון אמנסטי, האיחוד האירופי ואפילו האו"ם שהקים ועדת חקירה לאחרונה. ההבדל בין אותם ארגונים להאג, מסביר ציבין, הוא שלאותם ארגונים אין שיניים. הם אמנם הוציאו דו"חות, אך אין להם למעשה כל ערך, ואף-אחד לא יכול להיענש על פיהם, אלא הם בעיקר מהווים יח"צנות לארגונים המפיקים אותם. בית-הדין בהאג, לעומת זאת, הוא היחידי שיכול לשפוט ולהעניש, גם לתקופות מאסר גדולות, וזו הסכנה הגדולה ממנו. "הרשות כבר קיבלה בעבר אין ספור דו"חות חיוביים כלפיה, מהרבה ארגונים בינלאומיים, אך אין לזה שום שיניים. רק למקום היחיד שהוא אפקטיבי, האג, אבו מאזן לא הלך".

ציבין מוסיף ומציין דבר נוסף: "בהתאם לחוקת האג, כנראה כל מי שהקים וסייע למפעל ההתנחלויות יידרש להיחקר, משום שלפי כללי בית-הדין שם, להעביר אוכלוסייה אזרחית לשטח כבוש זהו פשע מלחמה. צריך אמנם להדגיש כי בקשר להתנחלויות הדברים צריכים להיות מסויגים, אך למעשה להאג יש אפשרות למתוח את החבל גם בנושא הזה".

והרשות הפלסטינית, מצדה, מעוניינת מאד מכל הסיבות האמורות והתמיכה שהיא זוכה לה, בתלונה נגד ישראל בהאג. "אני יודע שבכירים ברשות מתעניינים מאד בהאג. בשבוע שעבר בכיר ברשות נפגש בבריסל עם התובעת הראשית של בית-הדין בהאג. הוא בוודאי לא דיבר איתה על מזג האוויר. אנחנו רואים שנעשו צעדים בנושא, והסיכוי הוא של למעשה מ-50 אחוזים שהם יילכו בסופו של דבר ויגישו תלונה, אם כי בינתיים הם לא הגישו, מחשש מהדיון בתלונה הנגדית שהגשנו".

אם נניח וכן תוגש תלונה נגד ישראל, כיצד ניתן 'לפתור' אותה?

"אם ישראל תשפוט בעצמה פוליטיקאים ואנשי צבא בכירים, כאלה שכביכול אחראים ל'פשעי המלחמה', הרי שהאג תימנע מלהידיין ולשפוט בנושא. אבל ברור מאליו כמה זה נשמע הזוי שבית-המשפט הישראלי ידון בכירים על מה שנעשה במבצעים הצבאיים".

עו"ד מרדכי ציבין. צילום: יעקב כהן
עו"ד מרדכי ציבין. צילום: יעקב כהן

חסידי ויז'ניץ ובכירים בחמאס

התלונה שהגישו ציבין ויבלונקה בהאג לפני שנה וחצי, היא לא הפעם הראשונה שהם עוסקים בנושא. עוד לפני כן, כאשר ראו שהפלסטינים מגישים תלונה במדינות אירופה שונות כנגד בכירים ישראליים, הם מצדם הגישו תלונות נגדיות נגד אנשי חמאס לתובע הראשי בבלגיה. "הטענה שלנו הייתה שבלגיים שגרים באשדוד, במקרה חסידי ויז'ניץ, נפגעו גופנית במהלך 'עופרת יצוקה'. כמובן, רק בגלל שבלגים נפגעו יש לתובע הראשי בבלגיה סמכות לדון בנושא. כשישה תושבי אשדוד בעלי אזרחות בלגית נסעו לאנטוורפן לפי הזמנת 'התובע-החוקר' כשהם מצוידים במסמכים רפואיים. ושם הם תושאלו במשך זמן רב, מסמכיהם נבדקו והתלונה נבדקת. מדובר בהליך שלוקח זמן רב, אך לפי איך שזה מתקדם כעת, הסיכוי הוא גבוה שייצא פסק דין או הליך שיאמר שאם אנשי חמאס יגיעו לבלגיה, הם ייעצרו. הבעיה הגדולה היא שאנשי החמאס נוסעים בדרך-כלל מקהיר לדמשק וקשה לעצור אותם. לעומת זאת, אנשי הרשות הפלסטינית נוסעים חופשי בכל העולם, וגם בכך עוד נעסוק ועוד חזון למועד".

מה הביא אתכם, כעורכי-דין פרטיים, לעסוק בכל הנושאים הללו ולהקדיש זמן למלחמה המשפטית?

"האקט המלחמתי, תוך השימוש במשפט הבינלאומי, נתן לנו רעיון לעשות את זה. אני עוסק ביום-יום בדברים לגמרי אחרים, בעיקר בנדל"ן ובתחום המסחרי, אבל כשצץ הרעיון החלטנו לעסוק בו".

וזו לא הפעם הראשונה של עו"ד ציבין. אם שמו מוכר לכם, הרי שהוא מוכר בזכות כמה פרשיות חרדיות ששמו נקשר אליהם כעורך-הדין שטיפל בהן. כך למשל הפרשה הזכורה והמפורסמת ביותר היא של שלושת 'עצורי יפן', שלושת הבחורים החרדיים שנעצרו ביפן לאחר שהבריחו לשם חומרים אסורים. הוא, ביחד עם ידידו הדיין החיד"ו וייס מאנטוורפן, עסקו במשך חודשים רבים בתיקים הקשים הללו, והשיגו תוצאות משמעותיות ביותר. וכך גם עוד מספר פרשיות ציבוריות. ציבין מחזיק בקשרים נרחבים ברחבי הגלובוס, מהם מסתוריים, ופועל כבר כ-14 שנים בנושאים משפטיים ברוסיה, שם יצר קשרים ענפים, ועבד עם צמרת האליטה המשפטית המקומית ועם בכירים ב'דומה', הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי. מלשכת עורכי-הדין הרוסית המקומית, אף זכה לקבל תעודת הוקרה כהערכה על פעילותו המקומית. ציבין חולש על פעילותו, בצוותא עם רעייתו עו"ד נחמה ציבין, שניהם חסידי חב"ד, ממרום מגדלי עזריאלי שם שוכנים המשרדים, בהם עובדים גם שאר עורכי-הדין במשרד, ביניהם חתנם ובנם.

לצד עבודתו השגרתית, עוסק עו"ד ציבין מידי פעם בנושאים יוצאי דופן הקשורים לחוק הבינלאומי, ואחד מהם זו התלונה האמורה להאג, בשיתוף עם עמיתו עו"ד אורי יבלונקה. "כשיחיד פועל בנושאים הללו למען ישראל, ולא ישראל עושה זאת כמדינה, זה אחרת לגמרי. לפני כשנה אמר לי שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור: תגיש כמה שיותר תלונות כאלה להאג ולבתי-המשפט בעולם. ישראל נהנית מזה מאד, משום שאדם פרטי יכול לעשות את מה שאף מוסד ישראלי לא יוכל לעשות".

מה בפועל יש בתלונה שהגשתם להאג?

"על התלונה להאג עבדנו במשך כחודש. הסתמכנו על דו"ח גולדסטון שהיה אמנם קטסטרופלי כלפי ישראל, כשכמדומני שהיו שם 680 עמודים נגד ישראל, אך היו שם גם ארבעה עמודים נגד החמאס, וזה הספיק לנו. זה היה מקור מאד אמין (בשביל העולם) להסתמך עליו. כמו כן הייתה חוות דעת שהוציא ארגון אמנסטי, שחקר את 'עופרת יצוקה'. לקחנו גם נתונים רשמיים שהופיעו בצורה רשמית מטעם ישראל, על מספרי הטילים שנורו לעבר ישראל, כמות הנפגעים וכו'. הכל היה מאד מסודר. כעת, אגב, אנחנו כבר עסוקים בלהכין תלונה להאג על הפלסטינים והחמאס בעקבות מבצע 'צוק איתן'. במקרה הזה, כל העולם יודע איזה התקפות טילים סבלה ישראל, כך שקל להוכיח את זה. אז אנחנו מתעתדים להגיש להאג תלונה נוספת או משלימה, מאחר ולדעתנו אם אבו מאזן יחליט לקחת סיכון ולהגיש תלונה מצדו, הוא יתבסס בעיקר על 'צוק איתן', אך ללא ספק יילך גם להיסטוריה, ולכן אנחנו רוצים להיות משקל כנגדם".

השארת תגובה