משבר כלכלי חמור ביוון – הוכרזה חדלת פירעון

לאחר שלא שילמה 1.6 מיליארד יורו לקרן המטבע הבינלאומית, הפכה יוון למדינה המתקדמת הראשונה שהוכרזה כחדלת פירעון ● בניסיון להיחלץ מהמשבר, יוון מבקשת תוכנית חילוץ שלישית בהיקף של 29 מיליארד יורו

יוון
יוון
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

יוון מסתבכת: יוון נאבקה עד הרגע האחרון אולם אתמול בערב (ג') היא הפכה למדינה המפותחת הראשונה שנכנסה למצב של חדלות פירעון, לאחר שלא הצליחה להחזיר את החוב לקרן המטבע הבינלאומית. אמש פורסם כי יוון לא הצליחה להחזיר את הלוואה בסך 1.6 מיליארד יורו לקרן (IMF). כתוצאה מכך הודיעה כריסטין לגרדה ידווח למלווים הבינלאומיים כי יוון נמצאת "בפיגוע" – המונח הרשמי לחדלות פירעון.

בשווקים העולמיים גובר החשש כי המצב בו נמצאת יוון יוביל אותה בסופו של דבר להתנתק מגוש היורו, ולחזור למטבע הקודם – הדרכמה. ביום ראשון ייערך משאל עם בו יחליטו אזרחי יוון האם לקבל את תכנית הצנע שהציעו מדינות האיחוד האירופי כדי להמשיך ולקבל סיוע כספי בינלאומי, או לדחותה.

עשרות אלפי יוונים הפגינו אמש (ג') באתונה, וקראו להצביע "כן" במשאל העם בשאלה האם לקבל את מדיניות הצנע שהנושים מתנים בה את המשך תמיכתם ביוון הקורסת. משאל העם ייערך בחמישה ביולי, ועתיד לקבוע את גורלה של יוון שמתמודדת עם אחד מהמיתונים הכלכליים הגדולים בעידן המודרני.

קנצלרית גרמניה, הנחשבת לכוח הכלכלי החזק באירופה, אמרה כי האיחוד לא ינקוט בשום פעולה עד להכרעה שתקבל ביום ראשון. "לא נישא וניתן על שום תכנית חדשה עד משאל העם".

נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר אתמול כי המשבר הכלכלי ביוון לא עשוי ליצור משבר רחב היקף בכלכלת ארה"ב, אך הזהיר כי הוא עלול להשפיע על הצמיחה הבינלאומית. גרי רייס, דובר קרן המטבע הבינלאומית אמר כי יוון תוכל לקבל מימון נוסף רק אם תצליח להשיב חלק מהחוב שלה. הוא אישר כי יוון ביקשה לדחות את מועד החזרת החוב, דבר שיישקל בימים הקרובים על ידי הוועד המנהל של הקרן.

זוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה של קרן המטבע הבינלאומית שמדינה מפותחת נכנסה למצב של חדלות פירעון – עובדה שהציבה את אתונה לצד מדינות נחשלות כמו זימבבואה, סודן וקובה. סוכנות דירוג האשראי הורידו ביום שלישי את הסטטוס של יוון ל-CCC, דבר המשקף את רמת הסיכון בה נמצאת כלכלת המדינה.

השארת תגובה