עתירה נגד מינוי אשר אוחנה ליו"ר המועה"ד בנתניה

פחות מ-24 שעות לאחר שחשפנו כאן את מינוי ראשי המועצות הדתיות בנתניה ובת ים, הוגש בג"צ נגד מינוי אשר אוחנה ליו"ר המועצה הדתית בנתניה ● בכירים בעיר: "מזה 12 שנה אין פה יו"ר מועצה דתית, הגיע הזמן למנות. המינוי ראוי בכל קנה מידה"

שר הדתות דוד אזולאי וצוות משרדו מלכיאלי ואמסלם בסיור. צילום: יעקב כהן
שר הדתות דוד אזולאי וצוות משרדו מלכיאלי ואמסלם בסיור. צילום: יעקב כהן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

סוגיית המינויים והג'ובים בתנועת ש"ס היא רגישה ונפיצה וההתרחשויות מאחורי הקלעים לרוב לא מגיעים לידיעת הציבור. בימים האחרונים פורסם ב'כל הזמן' על שורת מינויים של שר הדתות הטרי דוד אזולאי במועצות דתיות ברחבי הארץ.

אחת המועצות שבהן מונה יו"ר חדש היא המועצה הדתית בנתניה, בה התבצעו חילופי גברי, כאשר ראש המועצה הקודם יהודה כהן עוזב ומי שמונה במקומו הוא אשר אוחנה, מקורבו של יו"ר ש"ס אריה דרעי.

24 שעות לאחר המינוי, הוגש בג"צ נגד מינויו של אוחנה. ואכן, השופט מני מזוז מוציא צו ביניים האוסר על מינוי ממונה חדש בנתניה. מגיש העתירה הוא ד"ר ישראל שטבון, אביו של ח"כ לשעבר יוני שטבון אשר התמודד בבחירות ברשימתו של אלי ישי.

אם המינויים ברוב הערים היו נצרכים ואף דחופים והתקבלו באהדה, בקהילה החרדית בנתניה קיבלו את מינויו של אשר אוחנה בחשדנות שאף הובילה להגשת הבג"צ. משיחות שערכנו עם מספר גורמים בקהילה החרדית המקומית עולה כי קיים חשש בקרב גורמים בעיר מהתנהלותו של היו"ר החדש ומכך שכביכול ינהיג קו פשרני יותר בכל הנוגע לחיי הדת בעיר.

אשר אוחנה. צילום: עיתון יהדות בשרון
אשר אוחנה. צילום: עיתון יהדות בשרון

אך בזה לא תם העניין, לדבריהם, מינוי אוחנה שהוצנח מבחוץ על ידי ראשי התנועה (דרעי – ש.ד.) ללא התייעצות עם רבני העיר ופרנסיה. ובנוסף, ראשת העיר מרים פיירברג הייתה מעורבת במינוי מתחילתו במטרה להנחית אדם עם אג'נדה פשרנית יותר, מאחר והיא התנגדה בתקיפות למינוי כהן שנכפה עליה על ידי רבני העיר דאז.

בנוסף, רב העיר החדש, הרב קלמן בער, שנכנס לתפקידו לפני כעשרה חודשים לא הסתדר כלל עם יו"ר המועצה הדתית הקודם יהודה כהן, וביניהם נרשמו חיכוכים בלתי פוסקים בשלל נושאים. מיותר לציין שהוא היה אחד המצדדים בהחלפתו של היו"ר המכהן.

לסיכום, אומרים מספר גורמים חרדיים ל'כל הזמן' כי כעת כל הקהילות בעיר במצב המתנה ומחכים לראות כיצד ייכנס היו"ר החדש לתפקידו ואילו שינויים יבקש לעשות. ימים יגידו אם החששות מהמינוי היו מוצדקים או שיתברר שהיו"ר החדש הוא הצלחה כבירה ולחששות לא היה מקום.

מנגד, אומרים גורמים בכירים בעיר, כי אין כל מניעה שאוחנה ישמש בתפקידו. בכל עיר ישנם קבוצות שונות, ולא תמיד אפשר לרצות את כולם.

"מזה כמעט 12 שנה אין הרכב מועצה דתית בנתניה, בשל בעיה של רפורמים שהיו בהרכב הישן והגישו בג"צ בנושא. והתקנות קובעות שחצי שנה אחרי הבחירות צריך למנות הרכב חדש. אמנם לדברי העותרים נגד המינוי, לא נעשה ניסיון למנות הרכב, אלא יו"ר ועדה ממונה, אך כולם מבינים שאין מנוס והמועצה הדתית חייבת להתחיל לעבוד".

הם מוסיפים "אין חולק שאוחנה ראוי לתפקיד, אדם שהיה שר הדתות בעבר ויודע לנהל מערכת בצורה מיטבית, אך העותרים בוחרים לעצור את ההליך, כדי למנות מי מטעמם".

גורמים במשרד הדתות אומרים כי צוות המשרד עובד שעות נוספות כדי לטפל בבעיות הדת בכל רחבי הארץ, וכחלק מכך יש צורך להרכיב מועצות דתיות ולמנות יושבי ראש על מנת להשיב את הפעילות של המועצות לסדרה. עם זאת מדגישים כי לא תמיד ניתן לרצות כל קהילה בכל עיר, אך מקווים כי גם כאן הנושא יבוא על מקומו בשלום.

ממשרד הדתות טרם נמסרה תגובה.

20150630161637

2 תגובות
  1. אין כמו יהודה כהן יו"ר מוצלח ומשובח שלא ינסו להנחית עלינו כל מיני אנשים מפוקפקים מבחוץ עם כל הכבוד לתנועת ש"ס

  2. ניסים נעים לא כתב את התגובה הקודמת. סתם רוצים להכפיש את שמו.

השארת תגובה