נחשף מתווה ההסכם בין מדינת ישראל לחברות הגז

בהוראת ראש הממשלה נתניהו, חושף שר האנרגיה, יובל שטייניץ את מתווה ההסכם עם חברות הגז ● חתימת חוזים מזורזים, מתן אפשרות ללקוח לבחירת מסלול תשלום עבור הגז, וגם: מיסוי על יצוא גז

נתניהו יעלון ושטייניץ. צילום דוברות הכנסת
נתניהו יעלון ושטייניץ. צילום דוברות הכנסת

אחרי ההסתבכות אמש במסגרתה לא הצליח ראש הממשלה נתניהו לגייס רוב לאישור הצבעה בכנסת על העברת סמכויות משר הכלכלה דרעי לממשלה, שר האנרגיה יובל שטייניץ מפרסם כעת (ג') את מתווה הגז.

השר שטייניץ מקיים בשעה זו מסיבת עיתונאים בהשתתפות יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' יוג'ין קנדל, ראש רשות המסים משה אשר, ראש אגף התקציבים במשרד האוצר אמיר לוי, אלכסנדר ורשבסקי, יוסי וירצבורגר ופרופ' איתן ששינסקי.

במסגרת המתווה שפורסם הדגיש שר האנרגיה את הנקודות העיקריות בהסכם:

השינויים המבניים

– מאגר תמר: דלק תמכור את החזקותיה במאגר (31.25%) לשחקן שלישי בתוך שש שנים, ונובל תדלל את החזקותיה מ-36% ל-25%. נובל היא החברה ה"קבלנית" ולכן לא ניתן להוציאה מהמאגר, אולם בעקבות זאת לא תהיה בעלת המניות הגדולה במאגר.

– מאגר לוויתן: במאגר לא יחול שינוי מבני. בטווח הקרוב דלק ונובל לא יתחרו זו בזו על מכירת גז לשוק המקומי, אך המדינה תוכל לדרוש זאת בחלוף עשר שנים מפיתוח המאגר. זאת במטרה למנוע תחרות בין שלושה שחקנים במאגר אחד אשר הייתה מעכבת את פיתוח המאגר, וזאת משום שהיו נוצרים ניגודי אינטרסים. אך מעשית מאגר לוויתן הענק יישאר מונופול, ולא תהיה תחרות ב-15 השנים הקרובות.

– מאגרים כריש ותנין: נובל ודלק ימכרו את החזקותיהן במאגרים בתוך 14 חודשים. אם לא יעשו כן, תעבור החזקה לידי נאמן שימכור את המאגרים בתוך ארבעה חודשים. בממשלה מקווים ששחקן שלישי יקנה את המאגרים בתוך כמה חודשים ויחתום על חוזי גז עוד לפני הפיתוח שלהם. מיותר לציין שהמאגרים כריש ותנין הם קטנים ולא יכולים להתחרות באמת במאגרי הגז הגדולים תמר ולוויתן. מעבר לכך, אין ודאות שהמאגרים יימכרו כבר בחודשים הקרובים.

פיתוח וייצוא

– הקדמת הייצוא מתמר: שותפות יוכלו לייצא גז למצרים בכמות מסחרית עוד לפני שמאגר לוויתן יחובר לחוף. סעיף זה נועד לאפשר חתימה מזורזת על חוזה ייצוא גז עם חברת יוניון פנוסה הספרדית, שמתקן הנזלת הגז שלה נמצא בדמייטה, מצרים. חוזה כזה צפוי להכניס לקופת המדינה 3.5-4 מיליארד שקל. אך הממשלה קבעה בעבר שמאגר תמר לא יוכל לייצא גז לפני שלוויתן יחובר לחוף וזאת כדי להבטיח שיהיה די גז לצורכי המשק הישראלי. כעת, הקדמת הייצוא מתמר עלולה להפחית את הלחץ על נובל לפתח את לוויתן.

– השותפות בתמר לא יקבלו את הטבת מס ששינסקי על הקמת צנרת ייצוא למצרים (צינור ממתקן ההפקה של תמר למצרים), אך המדינה תכיר בחלק מצינור נוסף (המכונה "הצינור השלישי") שיחבר בין בארות תמר למתקן ההפקה. כמו כן, השותפות ייאלצו לבנות צינור גז נוסף ממתקן ההפקה לאשקלון. הנחת צינור נוסף מהבארות של תמר למתקן ההפקה של המאגר תאפשר את ייצוא הגז למצרים וגם את הגדלת הקיבולת למשק הישראלי. מעבר לכך, מאחר שכבר לא ניתן להשתמש במאגר ים תטיס לאחסון גז, צינור נוסף יגדיל את ביטחון אספקת הגז למשק הישראלי.

– דחיית פיתוח לוויתן: המדינה מאפשרת לנובל לדחות את פיתוח המאגר ממארס 2018 לאוגוסט 2019 מאחר והבעיות הרגולטוריות שהתגלו בישראל בחודשים האחרונים יצרו אצל ספקיות הגז חוסר ודאות שעיכב את פיתוח המאגר, ולכן ניתנת להן ארכה. הבעייתיות היא, העיכוב בפיתוח לוויתן למעשה מותיר את ישראל עם מאגר אחד – תמר – שעליו היא נשענת לצורך הזרמת גז. מעבר לכך, אין ודאות שלוויתן יפותח גם עד תאריך היעד החדש.

מחיר הגז

– חברות הגז יחויבו להציע ללקוחותיהן את שתי האופציות הבאות בחוזים עתידיים:

– אופציית "האב ישראלי", שבה מחיר הבסיס של הגז הוא ממוצע מחירי הגז בחוזים שנחתמו ברבעון הקודם וההצמדה היא לסל הקיים המשק. מחיר הבסיס הממוצע היום הוא בסביבות 5.3 דולרים ליחידת אנרגיה, עם הצמדה לברנט (כ-25%), למדד המחירים האמריקאי (כ-40%) ולרכיב ייצור החשמל של חברת החשמל (כ-35%).

– חוזה הברנט הטוב ביותר הקיים במשק, עם מחיר רצפה ותקרה. גורמים במשק מעריכים שמחיר הרצפה והתקרה בחוזה כזה הוא 7-5.2 דולר ליחידת חום.

המיסוי על הייצוא

– בהתאם להמלצת ועדת ששינסקי, המיסוי יהיה על מחיר שאינו נמוך ממחיר הגז הממוצע במשק הישראלי. כאשר בכך המדינה רוצה למנוע "התחכמויות" מס מצד החברות ולמעשה בריחת מס. כמו כן, כך המדינה מבטיחה שלקוחות בישראל יקבלו מחיר טוב יותר על הגז מלקוחות בחו"ל. אך דרישה זאת עלולה לסבך את חישובי המס של רשות המסים.

– חברות הגז יוכלו להציע ללקוחות חדשים בישראל אותם תנאים שהוצעו בחוזה הייצוא. הסעיף הזה למעשה נועד לפתור את בעיית חישובי המס מהסעיף הקודם, משום שאם התנאים הם אותם תנאים, אין צורך לחשב את הפרשי המחירים בין חוזי הייצוא לחוזים עם לקוחות בישראל.

בתוך כך, יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל אמר לקראת מסיבת העיתונאים כי "היום צפוי לחשוף לראשונה שר האנרגיה את מתווה הגז לציבור. אקרא את המתווה לעומק, ובימים הקרובים ממש אכנס את ועדת הכלכלה של הכנסת לדיון ראשון במתווה המוצע. ראש הממשלה, שר האנרגיה ויצחק תשובה יהיו הראשונים למסור עמדתם בפני הוועדה".

שר הכלכלה והשר לפיתוח הנגב והגליל אריה דרעי בירך הבוקר על ההחלטה להציג את מתווה הגז בפני הציבור. "אני שמח שהתקבלה החלטה שמציגה בשקיפות מוחלטת לציבור וכמובן לחברי הכנסת את מתווה הגז במלואו. אני משוכנע כי לאחר שמתווה ההסכם עם חברות הגז יוצג בפני אזרחי ישראל והעולם כולו, יהיה קל יותר לקיים דיון ציבורי בנושא שיש לו משמעויות ביטחוניות, מדיניות וכלכליות רחובות לכל אחד מתושבי המדינה", אמר דרעי.

גם רה"מ נתניהו התייחס לנושא היום בפגישתו עם שר החוץ של איטליה פאולו ג'נטילוני, ואמר: "היום אנחנו מציגים אחרי שנים של דיונים את המתווה המפורט שגיבשנו בעניין הוצאת הגז מהמים. הוא יוצג בפני כל אזרחי ישראל, בפני העולם כולו. המתווה הזה מפרק את מונופול הגז והוא יכניס מאות מיליארדי שקלים לקופת המדינה, לרווחה, לבריאות, לחינוך, לצרכים רבים אחרים של אזרחי ישראל".

נתניהו תקף שוב את המתנגדים למתווה הגז ואמר: "הפופוליזם גואה סביבנו. אף אחד לא בדק באופן מעשי את המתווה הזה ועכשיו תהיה אפשרות לעשות זאת. אני אף פעם לא נכנע לפופוליזם. עשיתי הרבה רפורמות שהצילו את כלכלת ישראל מול התנגדות עזה, והיום בפרספקטיבה של 10 שנים, 15 שנה, אפשר לשפוט כיצד כלכלת ישראל זינקה מעלה, וכלכלות אחרות שלא עשו את הרפורמות האלה ולא פעלו כפי שאנחנו פעלנו ונכנעו לפופוליזם – כיצד הן התערערו, חלקן על סף קריסה, ואני יכול לומר גם שבחלקן הגז נשאר מתחת לאדמה. אסור שזה יקרה פה. אני סומך על השכל הישר של אזרחי ישראל ואני מצפה לאחריות מנציגי הציבור. אנחנו נעשה הכל כדי שהגז ייצא מהמים".

3 תגובות
  1. כששומעים את שטייניץ ואת ביבי – צריך לחשוב טוב, היכן הקצ' איפה השקר לעם, זכרו הממשלה מעולם לא חשבה על העם, אלא רק על הכיס הפרטי שלהם – עושים יד אחת עם הטייקונים, מקבלים מעטפות, השרים והילדים שלהם יעבדו אצלם, ויקבלו מיליונים על חשבון האזרחים, יעשו דלת מסתובבת רק לטובת הכיס הפרטי שלהם. על חשבון הגב של העם שיהפכו אותו לעבדים!

  2. יש הפרדה הטייקונים הממשלה, השרים, רודפי הבצע = המנצלים עושים קופה על חשבון העם, מקבלי מעטפות וג'ובים לילדים שלהם ולהם – ומנגד העם המנוצל!!!!

  3. לנתניהו יש דעה מאד טובה על עצמו. "עשיתי הרבה רפורמות שהצילו את כלכלת ישראל…" האם הוא מונה ביניהן את רפורמת בכר שנגסה נגיסה קשה מהפנסיות של רובנו (לא של מקבלי הפנסיה התקציבית). האם כלולה היניהן האפליה הקשה בהשקעה ביישובים שמעבר לקו הירוק לעומת אלו שבתוך הקו הירוק ? האם כלולה האפליה שבתמיכה באברכים לעומת העלאת שכ"ל לסטודנטים ? האם כלולה הרפורמה במחירי הדירות ? האם כלולה הרפורמה שבמעמדנו המדיני בעולם ?
    את ההצלחה של ישראל לשרוד כה יפהבמפולת של שנת 2008, אל תזקוף לזכותך. זו הצלחה של בנק ישראל ובייחוד הפיקוח על הבנקים, אותה רגולציה שאתה כה סולד ממנה.
    והדובדבן שבקצפת הזו, הפופוליזם, אינך נכנע לפופוליזם ? בכמה שאלות חשובות הפכת דעתך הפוך וחזור רק בגלל לחץ מצד שותפיך ? לחץ מאירופה ולחץ מארה"ב ?

השארת תגובה