החיסון נגד קורונה בטוח גם לסובלים מאלרגיות קשות

המרכז הרפואי שיבא תל השומר נערך מחקר ייחודי בו נמצא כי החיסון נגד קורונה בטוח גם לאנשים הסובלים מאלרגיות קשות • פרופ' ננסי אגמון-לוין, מנהלת היחידה לאימונולוגיה קלינית, אנגיואדמה ואלרגיה במרכז הרפואי שיבא: "גם קבוצות בסיכון ללקות באלרגיות קשות יכולות להתחסן – ובתנאי שיחוסנו תחת השגחה רפואית"

סובלים מאלרגיות וחוששים מהשפעות החיסון נגד קורונה? במסגרת מחקר ייחודי שנערך במרכז הרפואי שיבא, נמצא כי למרות הדיווחים על שכיחות גבוהה מהצפוי של תגובות אלרגיות לחיסון זה בהשוואה לחיסונים אחרים, הוא בטוח גם לאנשים הסובלים מאלרגיות קשות. המחקר פורסם בכתב העת הרפואי JAMA.

פרופ' ננסי אגמון-לוין, מנהלת היחידה לאימונולוגיה קלינית, אנגיואדמה ואלרגיה במרכז הרפואי שיבא ומובילת המחקר, מוסיפה כי גם את הסובלים מסיכון ללקות באלרגיות קשות בעקבות החיסון אפשר לחסן בביטחה – ובתנאי שהחיסון יתבצע תחת השגחה רפואית.

"החיסונים נגד נגיף הקורונה, ובפרט החיסון של חברת פייזר BNT162b2 נמצאו יעילים מאוד, אך דיווחים ראשונים הצביעו על שכיחות גבוהה מהצפוי של תגובות אלרגיות לחיסון", מסבירה פרופ' אגמון-לוין ומוסיפה כי דיווחים אלה עוררו חשש בקרב בעלי היסטוריה של תגובות אלרגיות משמעותיות וגם בקרב הצוותים הרפואיים שחששו לחסנם.

לאור זאת, הושק במרכז הרפואי שיבא פרויקט ייחודי שמטרתו לאפשר לכלל המטופלים, ובהם גם בעלי היסטוריה של אלרגיה קשה ומשמעותית, להתחסן נגד קורונה במסגרת מחקר ותוך כדי ניהול מעקב אחר תופעות של רגישות יתר לחיסון.

מנועי חיסון

המחקר נערך בדצמבר 2020 עד פברואר 2021 ובמסגרתו בוצעו הערכה ומיון של 8,102 מטופלים עם רקע אלרגי שפנו ל"מוקד-קורונה" שהופעל על ידי היחידה למחלות זיהומיות והיחידה למניעה ובקרת זיהומים בשיבא.

באמצעות אלגוריתם ושאלון שפותחו על ידי צוות היחידה לאלרגיה ואימונולוגיה, הוגדרו 7,163 מהפונים למוקד כבעלי סיכון אלרגי נמוך והופנו לחיסון בדומה לכלל האוכלוסייה. חמישה מטופלים נוספים הוגדרו "מנועי חיסון" על פי הנחיית משרד הבריאות.

שאר הפונים, 429 גברים ונשים, הוגדרו כבעלי סיכון אלרגי גבוה והונחו להתחסן תחת השגחה של צוות היחידה לאימונולוגיה ואלרגיה במרכז הרפואי שיבא. קבוצה זו כללה מטופלים שלקו בעבר בתגובות אנפילקטיות (אלרגיה מסכנת חיים) לחיסון או תרופות בהזרקה או כאלה שלקו באלרגיות קשות מרובות בעבר והומלץ להם על ידי הרופא המטפל להימנע מחיסון.

מממצאי המחקר עלה כי מתוך 429 מתחסנים בסיכון אלרגי גבוה, 420 (97.9%) חוסנו ללא כל בעיה או תגובה; 9 חולים בלבד פיתחו תגובות אלרגיות קלות דוגמת תפרחת עורית או שיעול וטופלו על ידי הצוות הרפואי במקום ו-3 מטופלים (0.7%) בלבד פיתחו תגובות אנפילקטיות, שחייבו טיפול באדרנלין. כל המחוסנים שוחררו לביתם באותו יום.

לדברי פרופ' אגמון-לוין, "הרוב המכריע של המטופלים בעל הסיכון האלרגי הגבוה קיבלו גם את מנת החיסון השנייה של פייזר ובדומה למנה הראשונה – 98.2% מהם לא פיתחו תגובה אלרגית. 1.8% בלבד פיתחו תגובות אלרגיות קלות וטופלו במקום על ידי צוות היחידה לאימונולוגיה ואלרגיה".

פרופ' אגמון-לוין: "המסקנה שעולה מהמחקר היא שהחיסון נגד קורונה של פייזר בטוח עבור אנשים הסובלים מאלרגיות קלות, ובהחלט בטוח גם עבור הנמצאים בסיכון אלרגי מוגבר – ובתנאי שיתחסנו תחת השגחה רפואית".

השארת תגובה