מחוץ לחומות: השבוע של הבורחים

לאחר לכידתם של ארבעה מתוך ששת המחבלים שברחו: נמשך המצוד אחר שני המחבלים שעדיין לא נתפסו • החיפושים מתמקדים באזור כפר יהושע: אך יתכן ואחד ברח לשטחים שבאזור ג'נין

לוחמי 'מרעול' בחיפושים אחר הבורחים
לוחמי 'מרעול' בחיפושים אחר הבורחים

חמישה ימים אחרי בריחתם: ארבעה מתוך ששת המחבלים שנמלטו ביום שני שעבר מכלא גלבוע, נלכדו במהלך השבת.

האחרונים שנלכדו על ידי כוחות הביטחון היו מחבל הפת”ח זכריא זביידי, שנתפס יחד עם מחמד עראדה, מחבל המזוהה עם הג’יהאד האסלאמי.

הם אותרו סמוך לשעה 05:00 בחניון משאיות במועצה מקומית שבלי-אום אל-גנם שבצפון – כמה שעות לאחר תפיסתם של שני מחבלים נוספים שאותרו בנצרת.

שני האסירים הראשונים שנתפסו, יעקוב מחמוד קאדרי ומוחמד עארידה קאסם, נלכדו אמש בנצרת, באזור הר הקפיצה.

הם נלכדו לאחר שהמשטרה קיבלה דיווח מאזרח על שני חשודים בנצרת, שביקשו אוכל ממשפחתו. האזרח סירב והזעיק את המשטרה, שבשל הפריסה הרחבה של הכוחות בשטח, הצליחה להגיע מהר למקום באמצעות מסוק וללכוד את השניים.

המצוד אחר שני המחבלים הנוספים נמשך.

לפי ההערכה של כוחות הבטחון, אחד משני המחבלים שעדיין חופשיים – מונאדל אינפיעאת ואיהם כמאמג’י – הצליח לעבור לשטחים באזור ג’נין, אבל המחבל השני עדיין מסתובב בתחומי ישראל באזור העמקים.

לאור כך, נמשך המצוד בשני הכיוונים, במלוא הכלים שעומדים למערכת הביטחון, הן אחר המחבל בישראל והן אחר זה שהצליח להימלט – ככל הנראה – לשטחי הרשות.

כוחות הבטחון מעריכים כי המחבלים כבר מודעים לכך שחבריהם נתפסו, ולכן ייתכן שיפגעו באזרחים או במי שינסה לתפוס אותם. כעת מתבצע מאמץ משולב של כוחות הביטחון – משטרה, מג”ב והשב”כ – כדי לנסות ללחוץ אותם עד שיעשו טעות שתוביל לחשיפתם.

“התארגנות לפרטי פרטים”

מפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב שמעון לביא, אמר כי בריחתם של ששת המחבלים מכלא גלבוע הייתה מתוכננת עד הפרט האחרון, כלשונו.

“אני חייב לציין שהייתה פה התארגנות לפרטי פרטים, מדויקת. משהו שלקח הרבה הרבה זמן, לא מיום קודם”, אמר לביא. “הכוחות הגיעו בדיליי מטורף, והצלחנו לייצר תמונת מצב טובה ולשבש להם את התוכניות. הובלנו אותם למקומות שאנחנו בחרנו עבורם.

“צריך לזכור שמדובר באסירים ביטחוניים עם ניסיון משמעותי שיודעים להפיק לקחים ממעצרים קודמים, והם עשו הכל כדי להקשות עלינו, כולל להביא אותנו למקומות אחרים, פיצול של החוליה ושימוש באמצעים שונים. ככל שיש להם ניסיון הם עושים טעויות, ולטעויות האלה חיכינו. לא פספסנו את ההזדמנות והתנפלנו עליהם”.

הוא הוסיף: “שיהיה ברור, המשימה לא הסתיימה. אנחנו במאמץ מוגבר כדי לאתר את שני האסירים שנמלטו ולהחזיר אותם לתא המעצר. אני רוצה לומר תודה ולהביע הערכה לשירות בתי הסוהר, לשירות הביטחון הכללי, לצבא הגנה לישראל ולמשטרת ישראל. בסופו של דבר, לוח התוצאות הוא חשוב אבל במקרה שלנו חשובה גם הדרך.

“מרגע האירוע היה פה שיתוף פעולה בין-ארגוני, דרך של אחריות משותפת שהמשטרה הובילה. מה שאפיין את שיתוף הפעולה זאת הנחישות של כלל הארגונים. אם יש משהו שנדרש לאחר אירוע משברי זאת אופטימיות, והייתה פה אופטימיות לכולם. אנחנו במאמץ מוגבר לעצור את השניים הנוספים ולסגור פה את המעגל”.

הארכת מעצר

אמש בשעה 20:30 התקיים דיון בהארכת מעצר בבימ”ש השלום בנצרת, באמצעות היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב”ל) בלהב 433, בנוגע למעצרם של 4 המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע.

מעצרם של ארבעת המחבלים הוארך עד ליום ראשון ה-19 בספטמבר.

הדיון התקיים בדלתיים סגורות.

זכריא זביידי ושלושת המחבלים הנוספים שנתפסו הובאו לדיון תחת אבטחה כבדה.

הם יועברו בהמשך לכלא מתקן שב”ס בדרום ויוחזקו בתנאי הפרדה מלאה. ככל הנראה הארבעה יוכנסו לבידוד בצינוק לתקופה ממושכת, כשבמקביל מתנהל נגדם הליך פלילי על עצם הבריחה.

עורך דינו של זביידי, אביגדור פלדמן, אמר ל’כאן חדשות’ כי הגיש ערר על צו איסור מפגש עם עו”ד שזביידי קיבל.

“לא ברור לי למה הוציאו צו איסור מפגש עם עו”ד”, אמר פלדמן. “הוא נועד לעבירות ביטחוניות ובריחה מן הכלא איננה עבירה ביטחונית”.

השארת תגובה