וּמִי בָאֵשׁ גל שריפות בסובב ירושלים

ניסיון העבר מלמד שכאשר לא נוקטים יד קשה כנגד גל הצתות מכוונות, אנו עלולים למצוא את עצמנו בגל נוסף, אולי אפילו נרחב יותר

שריפת הענק באזור ירושלים | צילום אריאל קדם, רשות הטבע והגנים
שריפת הענק באזור ירושלים | צילום אריאל קדם, רשות הטבע והגנים

זה התחיל כדיווח על שריפה שפרצה באזור ירושלים ועל כוחות הכיבוי שמנסים להשתלט על להבותיה. שום דבר חריג לא היה בדיווח הראשוני. מערך הכבאות בישראל מורגל באירועים מהסוג הזה.

אולם בחלוף שעות אחדות, התמונה החלה להתבהר. יותר נכון, להתקדר. כמה מוקדי שריפה, כולם באזור ירושלים בערו בעת ובעונה אחת מבלי שקו אש מחבר ביניהם. עובדה זו חיזקה את החשד שמדובר בהצתה מכוונת.

כמה ימים לאחר מכן הגיעו לידי 'ידיעות אחרונות' צילומי לווין של נאס"א שעבר באותו יום מעל ישראל. צילומי הלוויין מוכיחים שהאש פרצה בשלושה מוקדים בו זמנית: ליד היישוב בית מאיר, ליד שואבה ומוקד נוסף ליד רמת רזיאל וגבעת יערים. הצילום מוכיח, שגם לאחר שהאש בערה, לא היה קו אש שמחבר בין שלושת המוקדים שארבעה קילומטרים מפרידים בין אזור לאזור. מה גם שמוקד האש ליד היישוב בית מאיר התרחש בשטח תלול, עמוס בצמחיה וללא כביש גישה למקום. כלומר, לא מדובר באזור שבו נמצאים מטיילים.

המשמעות פשוטה: מדובר בהצתה מכוונת. ההערכה היא שמדובר בהצתה על רקע לאומני. במילים אחרות: טרור הצתות, שאינו שונה במהותו מטרור הבלונים שגורם להרס של דונמים רבים ביישובי עוטף עזה. גם בגל השריפות בעוטף ירושלים מדובר בשריפה בסדר גודל שהתרחש בכרמל. למעלה מ-20 אלף דונמים של צמחיה וחורש טבעי עלו בלהבות. יחלפו שנים ארוכות עד שתושבי האזור יביטו מחלונות בתיהם ויראו את הצמחיה הירוקה אליהו הורגלו כל השנים.

אלא שהגל הזה, גמו הירי על חייל מגב, וכמו טרור הבלונים, עובר עד עתה בשקט. אף אחד כמעט לא מדבר על הידרדרות במצב הביטחוני. לאגפים נרחבים בתקשורת הישראלית יש אינטרס מובהק שלא לדרדר את המצב. כשאתם שומעים שהכל טוב והמצב הבטחוני רגוע, כדאי שתזכרו את טרור ההצתות, את בלוני הגז שמחוללים הרס נרחב, וכמובן את החייל בראל חדריה שמואלי שנאבק על חייו.

ניסיון העבר מלמד שכאשר לא נוקטים יד קשה כנגד גל הצתות מכוונות, אנו עלולים למצוא את עצמנו בגל נוסף, אולי אפילו נרחב יותר.

אם הממשלה המכהנת לא רוצה להתחיל את תשפ"ב, עם גל הצתות נוסף, עליהם להפיק את לקחיה של תשפ"א: טרור, כל טרור, גודעים מיד בתחילתו.

השארת תגובה