לפיד: תפילה זו התקהלות מבולגנת

לדברי שר האוצר וראש הממשלה החליפי, הרי שיש הבדל בין התקהלות 'מסודרת' ובין התקהלות 'מבולגנת – ותפילה, (בשונה מהפגנה?) הינה כנראה 'מבולגנת'

הקפסולות בכותל
הקפסולות בכותל

קבינט הקורונה התכנס לדיון ב’זום’, כדי לאשר את מתווה החזרה ללימודים, הרחבת ‘התו הירוק’ וההגבלות ברחבת הכותל המערבי.

חלק מהשרים המשתתפים בדיון הביעו דאגה לקראת פתיחת שנת הלימודים וחגי תשרי. הם חוששים כי התקהלויות המוניות יובילו לעלייה נוספת של מאומתים וחולים קשים.

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, הזהיר בדיון מפני מה שצפוי בעקבות הנסיעה לאומן. לדבריו, מדובר ב”מגה אירוע” שעלול לגרום לנזק גדול במאבק במגפה.

“נראה לי מוזר שאנחנו מתעלמים מפצצה מתקתקת”, אמר השר. “אומן, 100 אלף איש שם בצפיפות. עולים על מטוס, מתפזרים לבתים, אחר כך מתפזרים לבתי כנסת. יש כאן מגה אירוע. קחו בחשבון ש-15 אלף כבר מזמן שם”.

יש לזכור כי אזהרות דומות לא הושמעו במהלך חודשי הקיץ, כאשר מאות אלפי ישראלים יצאו לחו”ל, כולל מדינות ‘אדומות’. בנוסף, מיותר לציין כי אין באומן 100 אלף חסידים.

הממונה על ההתגוננות במשרד הביטחון, תא”ל (במיל’) משה אדרי – השיב לבר-לב על אומן: “כרגע נעשית שיחת התייעצות עם השגריר באוקראינה כדי לעשות שם בדיקות ובמקביל יש מו”מ עם חברה שתצא לאוקראינה, שם יקימו עמדות בדיקה”.

שר החוץ יאיר לפיד סיפר: ”דיברתי עם שר החוץ של אוקראינה, הם מתוסכלים מהאירועים של שנה שעברה, אבל הם ירתמו. הם הבטיחו שיעזרו לנו ויהיה מערך בדיקות כמו שאנחנו רוצים וחושבים”.

בר לב העיר: ”בנושא האכיפה – משטרת ישראל עושה את המקסימום, אבל מי שחושב שאם התרחישים הפסימיים יתממשו ואנשים יחזרו חולים מאומן או מבתי הספר והפתרון יהיה אכיפה אז הוא טועה. שאף אחד לא ישלה את עצמו”.

שרת הפנים איילת שקד: ”אם עושים מתווה מגביל על הכותל, אני רוצה מתווה גם על התפילות בהר הבית”.

השר בר לב השיב: ”יהיה דיון בדיוק על זה מחר”.

לפיד אמר על מתווה התפילות בכותל: ”אני ממליץ לערב את רב הכותל כדי שזה לא יראה שאנחנו באים להגיד לחרדים איך לחיות, אלא שיבינו שאנחנו דואגים לבריאותם. אין סוג אחד של התקהלויות – אין דין חתונה לתאטרון גשר. יש סוגים מאוד מבולגנים של התקהלויות ויש כאלה מאוד מסודרים והפוך, דווקא צריך לתגמל התקהלויות כאלה”.

שר הבריאות ניצן הורוביץ הזהיר שהתקהלויות המוניות מסכנות את ההישגים שהושגו עד כה: “צריך לעשות הגבלה על התקהלויות המוניות במיוחד כשאנחנו לוקחים סיכון ופותחים שנת לימודים, אבל זה לא על סדר היום בקבינט הזה פשוט כי אין יכולת לתאם את זה עם משרדים אחרים – וגם אין רצון מצד משרד האוצר לפצות את הענפים שייפגעו מזה. בסוף דברים בחשיבות פחותה מזה כמו הופעות ענק מאיימים על פתיחת שנת הלימודים”.

ההחלטות שהתקבלו בקבינט הקורונה:

הרחבת מתווה “התו הירוק”:

• המתווה יוחל גם על עובדי מערכת הבריאות, עובדי מערכת החינוך ועובדי מוסדות רווחה.

כמו כן, יוחל המתווה גם על עובדי כלל המקומות בהם הלקוחות נדרשים בהצגת התו. בנוסף, תיבחן החלת מתווה “התו הירוק” על ענפים נוספים במשק.

מתווה התפילות בכותל המערבי:

• הגבלת משתתפים – עד 8,000 מתפללים.

• חלוקת המתפללים ברחבת הכותל ל-18 קפסולות.

• חובת עטיית מסכות בשטח פתוח, אכיפה תתבצע על ידי סדרנים.

• פסק הלכה המאפשר השתתפות בסליחות באמצעות צפייה במסך – באחריות הקרן למורשת הכותל.

• פעולות הסברה – המלצה להגעת מחוסנים ומחלימים בלבד, פרסום פסק ההלכה ומועדי הקרנת הסליחות, פרסום הגבלות הבטיחות במקום.

• ניתוב ההמון בכניסות לעיר העתיקה על ידי משטרת ישראל.

מערכת החינוך:

• החל מפתיחת שנת הלימודים, יום רביעי, 1 בספטמבר 2021, כיתות שבהן היקף התלמידים שקיבלו את מנת החיסון הראשונה יהיה נמוך מ-70% – ילמדו באופן מקוון.

• החל מיום חמישי, 30 בספטמבר 2021, היקף ההתחסנות למתווה זה יימדד ביחס לשתי מנות חיסון.

• במהלך חודש ספטמבר, תלמידי הכיתות שילמדו באופן מקוון יעודדו להתחסן בבתי הספר כדי להעביר את הכיתה ללמידה פרונטלית.

מתווה זה יחול בכיתות כיתות ח׳-י”ב בערים אדומות.

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין הצביע נגד המתווה להגבלת התפילות בכותל המערבי, לאחר שלא התקבלה הצעתו להגביל גם את התפילות ההמוניות של המוסלמים בהר הבית.

גם השרה איילת שקד הצביע נגד – מאותה סיבה.

”הצבעתי עכשיו בקבינט הקורונה יחד עם השרה איילת שקד נגד מגבלות על תפילות בכותל בגלל שההחלטה הפרידה את מעמד הכותל ממעמד הר הבית”, צייץ אלקין. ”בסבבים הקודמים שני המקומות הוחרגו מהתקנות וזכו לטיפול מיוחד. אין שום הגיון ליישם מגבלות קורונה בכותל ולא להתייחס במקביל למה שקורה בהר הבית”.

יו”ר סיעת הליכוד ח”כ יריב לוין הגיב להצבעת השרים אלקין ושקד נגד הגבלת התפילות בכותל המערבי:

”השר אלקין, השרה שקד – הצבעה נגד לא מנקה אתכם מאחריות ולא מועילה בכלום. הממשלה שאתם חברים בה מפחדת לאכוף את הוראות הבריאות על תפילות המוסלמים, ומטילה מגבלות רק על יהודים. פחדנות ואפליה פסולה שפוגעת בבריאות של כולנו”, אמר לוין.

”הצבעתכם נגד החלטה אומללה אחת מני רבות לא משנה את האחריות ההיסטורית שאתם נושאים בה להקמת ולקיום ממשלת השמאל והמחדל הזו. אף אחד לא מתרשם מהצבעתכם חסרת החשיבות היום. הצביעו נגד הממשלה הרעה הזו באי אמון ותאפשרו להפיל אותה. זו האחריות שלכם וזה מה שהציבור הלאומי מצפה מכם”.

השארת תגובה