בתי החולים: "נפסיק לקבל חולי קורונה"

מנהלי בתי החולים שערי צדק והדסה בירושלים, לניאדו בנתניה, מעייני הישועה בבני ברק, ובתי החולים האיטלקי, הצרפתי והאנגלי בנצרת, יצאו השבוע למאבק ציבורי

חדר ניתוח
חדר ניתוח

בתי החולים נגד משרד הבריאות: מנהלי שבעת בתי החולים הציבוריים – הדסה, שערי צדק, מעייני הישועה, לניאדו, ביה"ח האנגלי בנצרת, ביה"ח הצרפתי בנצרת וביה"ח האיטלקי בנצרת, יצאו השבוע למאבק ציבורי נגד משרד הבריאות.

ביום ראשון כינסו מנהלי בתי החולים מסיבת עיתונאים מול משרד הבריאות, במהלכה הודיעו שהם מפסיקים לקבל חולי קורונה חדשים. לדברי מנהלי בתיה"ח, הם נוקטים בצעד זה לאחר שלא הועברו להם התקציבים שהובטחו להם.

מנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק, פרופ' עופר מרין אמר במסיבת העיתונאים: "שנה וחצי וארבעה גלי קורונה אנחנו עובדים יום ולילה, שבעה ימים בשבוע, כדי להציל את מדינת ישראל. אנחנו עובדים להציל את מדינת ישראל, אבל זה מבייש אותנו ואת המדינה. היו להסכם עם האוצר שלושה חלקים, אף אחד מהם לא קוים. אנחנו מסתכלים על הספקים שלנו ולא יודעים אם נצליח לשלם להם, אך יותר מזה – אנחנו לא יודעים אם נוכל לטפל".

עוד אמר פרופ' מרין: "אני מתבייש לעמוד פה כפושט יד. אנחנו עומדים פה לא כמחאה ולא כשביתה, אנחנו עומדים פה עם אמירה ברורה. במצב הנוכחי אנחנו לא מסוגלים לטפל, אין לנו ציוד, אין לנו אמצעים לתת טיפול. אנחנו נצטרך לעבור בהמשך השבוע למתכונת שבת".

מנכ"ל הדסה, פרופ' יורם וייס, אמרי כי הנפגעים העיקריים מאי קיום ההסכמים הם העובדים והספקים. "לאזרחי ותושבי ירושלים, נצרת ובני ברק לא תהיה מערכת בריאות", אמר. "הגיע הזמן שנוכל לשלם לספקים שלנו. היה מולנו הסכם ואותו צריך לקיים. מי שנפגע זה העובדים והספקים שלנו שהצילו אלפי חולים. לא סתם בחרנו את המקום הזה, המנכ"ל והשר ביחד עם אנשי האוצר צריכים להילחם איתנו על ההסכם הזה".

מנכ"ל בית החולים האנגלי בנצרת, פרופ' פהד חכים אמר: "ממשלת השינוי רימתה אותנו. אני קורא לשר הבריאות לרדת אלינו. יושבים פה שבעה מנהלי בתי חולים ואנחנו סומכים על זה שאתה תפתור את זה עוד הלילה".

מנכ"ל בית החולים לניאדו, נדב חן, הוסיף: "נלחמנו, עשינו, חתמנו, לחצנו ידיים. שום דבר לא התקיים. לפני חודש קראו לנו בצו 8 להיכנס מתחת לאלונקה שוב. ביטלנו קורסים וחופשות. התגייסנו מיידי. אבל הבושה חוגגת, בירוקרטיה ותירוצים. ביום רביעי אנחנו עוברים למתכונת שבת. שר הבריאות, שר האוצר, תפתרו את הבושה הזו עוד הלילה".

גם יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי, קרא לשר הבריאות להתערב במצב "על מנת להבטיח את יציבות בתי החולים הציבוריים שעומדים בפני קריסה. הפרת ההבטחות שניתנו מהוות הולכת שולל והפקרות של ממש". במכתב ששיגר להורוביץ, כתב חגי כי "חלפו חודשיים בלבד מאז הסיכום האחרון עם שבעת בתי החולים הציבוריים שמופעלים בידי עמותות, ומסתבר שכבר עתה המדינה לא עומדת בהבטחותיה".

"לבתי החולים אין יכולת לשלם לספקים, לרכוש ציוד רפואי וסניטרי בסיסי ולספק את השירות ההכרחי למאות אלפי התושבים שתלויים בהם", ציין חגי. "בעוד מספר ימים גם תשלום המשכורות לעובדים ולצוותי הרפואה יעמוד בספק. לא ייתכן כי בזמן מגפה של פעם במאה שנים, שההתמודדות איתה היא מלחמה לכל דבר ועניין, בתי החולים נאלצים לנהל במקביל גם מלחמת הישרדות ולעמוד מול אטימות בלתי נתפסת".

לאחר מסיבת העיתונאים, שר הבריאות ניצן הורוביץ ומנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש ירדו לשוחח עם המנהלים. "אנחנו מכירים את הבעיה ונטפל בזה", אמר שר הבריאות הורוביץ.

אלא שהנושא לא הגיע אל פתרונו וביום שלישי הודיעו מנהלי שבעת בתי החולים, כי החל ממחר, יום רביעי, הם עוברים לעבוד במתכונת שבת.

חבר הכנסת ינון אזולאי (שס) הגיב לקריאתם של מנהלי בתי החולים ואמר: "לאחר התרעות חוזרות ונשנות שלי מעל כל במה אפשרית, הנה זה הגיע – שבעת מנהלי בתי החולים הציבוריים הודיעו: לא נקבל ממחר חולי קורונה. הם צודקים! משרד האוצר עשה את מה שיודע לעשות הכי טוב – להונות אותם במשך חודשים. אוי לממשלה שמזלזלת באזרחיה. בושה למשרד האוצר, לשר העומד בראשו שמגבה את פקידיו שלא לעמוד במילתם. בושה לשר הבריאות ששותף מלא להונאת הציבור בכלל ולמטופלים בפרט. ממשלה חולה – עם בריא, די! נמאסתם! לכו הביתה ותנו לאזרחי ישראל לחיות בכבוד".

"בגלל משרד האוצר ירושלים ללא מענה בריאותי לחולי קורונה", הגיב יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ יצחק פינדרוס, בתגובה להודעת מנהלי בתי החולים הציבוריים על הפסקת קבלת חולי קורונה חדשים: "כך זה שאין פיקוח של ועדת הכספים על משרד האוצר, המשרד מרשה לעצמו להפר הסכמים חתומים".

עוד אמר ח"כ פינדרוס: "לפני כחצי שנה, לאחר מאבק ממושך של מנהלי בתי החולים הציבוריים, בירושלים, נצרת, נתניה ובני ברק, ובהשתתפות חברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה, חתם משרד האוצר על הסכם חדש עם מנהלי בתי החולים. לצערי, משרד האוצר מתכחש לחלקו בהסכם ומעמיד את בתי החולים הציבוריים בפני שוקת שבורה. כבר לפני חודשיים פניתי יחד עם שליש מחברי ועדת הכספים ליו"ר הוועדה, על מנת שיקיים דיון בסירוב משרד האוצר לקיים את חלקו, על אף הזמן שחלף דיון כזה טרם נערך. כך זה שוועדת הכספים שאמורה לפקח על משרד האוצר נשלטת על ידי איש מפלגתו של שר האוצר".

"אני קורא לממשלה להתעשת ולסיים אחת ולתמיד את הפערים התקציביים של בתי החולים הציבוריים", הוסיף ח"כ פינדרוס. "לא יתכן שבירת ישראל על מיליון תושביה תישאר ללא בית חולים זמין לחולי קורונה בשיאו של משבר מתגלגל".

השארת תגובה