קורונה: הסברה לחילונים – אכיפה לחרדים

2,000 שוטרים יאכפו 'התו הירוק' ויחלקו דוחות על אי עטיית מסכה • אבל כבר הלילה פשטו שוטרים על אירועים ואוטובוסים של חרדים • המבחן הסרולוגי – והאם יש צורך בסגר?

שוטר בקורונה
שוטר בקורונה

הבוקר נחצה רף שלילי חדש, ביממה האחרונה אותרו 6,275 נדבקים חדשים – המספר הגבוה ביותר מזה חצי שנה.

אתמול נערכו כ-130,669 בדיקות, ואחוז החיוביים עומד על 4.84% – הנתון הגבוה בחודשים האחרונים מאז ה-8 בפברואר.

מנתוני משרד הבריאות עולה כי 648 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים ברחבי הארץ, 394 מהם במצב קשה, כאשר 87 מתוכם במצב קריטי, ו-64 מהם מונשמים.

מספר הנפטרים מהנגיף עומד על 6,559.

577,899 בני אדם חוסנו במנה השלישית של החיסון.

לפי מודל הרמזור – 51 יישובים מוגדרים אדומים, בין הישובים: בית שאן, חדרה, שדרות, קריית גת, שלומי, אור יהודה, טבריה, יבנה קרית ביאליק ועוד.

142 יישובים מוגדרים כתומים ו-224 יישובים צהובים.

המבחן הסרולוגי

מתוצאות סקר הסרולוגי שנערך בערים החרדיות לילדים בגילאי 3 עד 12 עולה, כי אחד מכל 5 ילדים נמצא כמי שנדבק בעבר בקורונה.

הנתונים מבוססים על כאלף ילדים מהערים החרדיות אלעד, בני ברק, מודיעין עילית, ביתר עילית, קריית יערים ובית שמש שנדגמו אתמול לראשונה במסגרת הפיילוט לקראת פתיחת מערכת החינוך.

הפיילוט הוצע כחלק ממתווה ‘הכיתה הירוקה’ שיזם פרופ’ איתי פסח, מנהל בית החולים ‘ספרא’ לילדים במרכז הרפואי שיבא תל-השומר יחד עם חוקרים נוספים.

הסברה ואכיפה

לפי דיווח בחדשות 12, השר לביטחון פנים עמר בר-לב ומפכ”ל המשטרה קובי שבתאי סיכמו כי החל מהבוקר בין 1,600 ל-2,000 שוטרים יעסקו אך ורק בשמירה על הנחיות משרד הבריאות וחלוקת קנסות, למי שיפר אותן.

מלבד אכיפת הבידוד ואיתור מפרי בידוד, השוטרים יעסקו גם בשמירה על חובת עטיית המסכות ויוודאו שמתווה ‘התו הירוק’ מיושם.

לפי הדיווח של משה נוסבאום, ההנחיה שקיבלו השוטרים היא שמדיניות ההסברה נגמרה, ובמקומה יש להקפיד על אכיפה נחושה עם חלוקת דוחות וקנסות.

אלא שבכל הקשור לציבור החרדי – במשטרה לא מבזבזים זמן: שוטרים פשטו כבר הערב על אולם שמחות בביתר עלית, וקנסו את החוגגים שלא עטו מסיכות.

עוד קודם לכן פשטו שוטרים על אוטובוסים בעיר החרדית ורשמו דוחות על אי חבישת מסיכות.

“אין ציניות ואטימות גדולה יותר מאשר ההסתערות של שוטרים על הערים החרדיות, למטרת אכיפה בררנית של מסכות וחלוקת דוחות גבוהים”, אומר העיתנאי מנחם כהן. “הציבור החרדי שוב הופך לקורבן של שרשרת מחדלים ממשלתיים. בטירה יכולים לישון בשקט”.

המשטרה, שהציבה כעת את אכיפת ההגבלות כאחת משימותיה העיקריות, צפויה לגייס שוטרים זמניים ופנסיונרים שישתבצו אף הם באכיפה.

לפי דיווח של לירן לוי באתר ‘וואלה’, המשטרה תתחיל להפעיל מהבוקר גם שוטרים סמויים, שיעבדו בלבוש אזרחי וייכנסו לאולמות אירועים ומסיבות במטרה לאכוף אי עטיית מסיכות.

במסגרת התכנית של המשטרה, יוקמו מחדש מפקדות הקורונה בכל מחוז ומחוז, ויוסטו שוטרי מנהלה ומטה לטובת משימות האכיפה.

מהמשטרה נמסר: “אנו עומלים על תכנית מבצעית שתכליתה פעילות נחושה אל מול אלו שמפרים את הנחיות הקורונה בדגש על עטיית מסכה. בתכנית ייקבעו סדרי כוחות גדולים מאוד שיעסקו באופן מלא באכיפה, יוקמו מחדש מפקדות הקורונה בכל מחוז ומחוז, ושוטרי מנהלה ומטה יוסטו לטובת המשימה”.

אין טעם בסגר

מנכ”ל משרד הבריאות לשעבר, פרופ’ חזי לוי, אמר הבוקר בראיון ל’רדיו דרום’, כי הוא חושש לקראת פתיחת שנת הלימודים, ומתנגד לסגר. “הציבור נקעה נפשו. אין טעם. אני לא מאמין שאנחנו יכולים להיות שם היום”, הוא אומר.

הוא הוסיף: “לצערנו, הצעדים שננקטו לא עלה בכוחם למנוע את העלייה בתחלואה. בזמנו אמרנו שסגר יינקט כשבתי החולים עמוסים לעייפה, אנחנו עוד לא קרובים לקריסה אך אנחנו לא צריכים להגיע לקריסה”.

על אפשרות לסגר אמר: “הציבור נקעה נפשו, ומכיוון שכך הדבר, כפי שגם ראינו בסגר השלישי שהיה קשה מאוד לאכיפה – ואם סגר לא נעשה בצורה מלאה של ריחוק חברתי, ופעילות אך ורק הכרחית, גם ללא חינוך – אז אין טעם. לא חושב שאנחנו יכולים להיות במצב הזה היום, שניתן להשאיר את האנשים בבתים בחגים בצורה כזו”.

פרופ לוי התייחס גם לפתיחת שנת הלימודים באחד בספטמבר: “אם הייתי בתפקיד היום, הייתי מודע מאוד לצורך לפתוח את שנת הלימודים, אבל אני חושב שאם התחלואה מאוד מאוד תעלה בקצב הזה של מעל 5,000 מאומתים והכפלה תוך 8-9 ימים, אני בספק אם הייתי כמנכ”ל פותח את שנת הלימודים בספטמבר”.

השארת תגובה