מפעל חיים של איש אחד

בני גל (בן ציון יוסף גלסטר) ז"ל היה איש אמונו של הגאון רבי צבי יהודה קוק זצ"ל, מראשוני המתיישבים ביהודה ושומרון וממובילי תנועת ההתיישבות • היה ממניחי היסודות לעול הפרסום החרדית בתחילת שנות ה-80

בני גל, צילום: אבישג שאר ישוב
בני גל, צילום: אבישג שאר ישוב

הקשר האישי עם בני גל ז"ל הולך עשרות שנים לאחור, אל ימי הבראשית של עולם הפרסום החרדי. אני כמו"ל צעיר בתחילת דרך והוא כמי שהגיע עם חזון וחלומות על עולם פרסום חרדי שיהיה הגשר והמתווך בין החברות הגדולות במשק לציבור החרדי.

בני ז"ל הניח את היסודות לעולם הפרסום החרדי. דורות של פרסומאים צמחו בארבעת העשורים האחרונים שבני היה להם במורה דרך ובמשך כמנטור, כאשר החל להפיץ את משנתו הכ"כ בהירה – סודות הקאוצ'ינג היהודי.

במרוצת השנים יחסי העבודה ושיתופי הפעולה העסקיים הובילו לחברות וקשר אישי ששאבתי ממנו לא מעט. חוכמתו, ידענותו ופיקחותו לא ידעו גבול. השיחות עימו היה מעמיקות ומחכימות. בני ז"ל, איש ההגות והספר, הרטוריקן שידע תמיד להקסים את בני שיחו.

באחת השיחות על מהות העבודה והעיסוק, שאלתי אותו, איך זה שלאור כישרונותיך הרבים שבורכת בהם, יכולת לעסוק בשורה ארוכה של תחומים, אז למה בחרת לעסוק דווקא בתחום הפרסום. בני ענה מיד ובישירות: לעסוק בפרסום זו הדרך היחידה לעשות וליצור הרבה דברים, בהרבה תחומים, בעת ובעונה אחת.

ואכן, בני ז"ל, עסק באינספור דברים, אך תמיד כאשר שוחח עם מישהו ידע לנתק עצמו משאר הדברים ולתת לבן שיחו את התחושה שכרגע, זהו הנושא היחידי שמעסיק אותו וזהו כל עולמו. כל נושא בנפרד היה כל עולמו.

כמי שנמנה עם דור המייסדים של עולם הפרסום החרדי, החזון של בני ז"ל היה להנגיש ולהנכיח את העולם החרדי בקרב החברה הישראלית. בזכותו הציבור הישראלי, בעיקר באמצעות החברות הגדולות במשק, למדו לדבר עם הציבור החרדי בשפתו ולהכיר בכוחו הצרכני והציבורי. הרבה חומות של ניכור הופלו בזכות פעילותו רבת השנים של בני ז"ל.

עדיין טבוע בזיכרוני כאשר הגיע לאירוע חגיגות 20 שנה לייסוד קו עיתונות לפני למעלה מעשור, אמר בדברי ברכתו שהעיתונים שלנו הם לא כמו ספנות של נייר אלא ספינות של ברזל. הוא ביקש להוכיח את העוצמה של העיתונות העצמאית והבלתי מפלגתית שתקעה יתדות בכל בית בציבור החרדי.

אבקש לשלוח מבין שורות אלה, ניחומים כנים ועמוקים לרעייה תיבדל לחיים ארוכים הגב' שרה תחי', שותפתו של בני ז"ל לדרך ולמסע החיים המופלא שהטביע חותם על ציבורים שלמים, ולבן היקר מאיר שיחי' שהמשיך אף הוא את המורשת של המצוינות המשפחתית. מן השמים תנוחמו.

בני גל (בן ציון יוסף גלסטר) ז"ל

איש הפרסום ממייסדי משרד הפרסום 'גל אורן לרנר'  ומאמן ברוח היהדות בני גל (בן ציון יוסף גלסטר), הלך ביום שני בבוקר לעולמו בגיל 77.

בני, בן-ציון יוסף גלסטר נולד בשנת 1944 בארגנטינה ובגיל 3 עלה לישראל יחד עם הוריו שעברו להתגורר בקיבוץ בית אורן שבכרמל. היה איש אמונו של הגאון רבי צבי יהודה קוק זצ"ל, מראשוני המתיישבים ביהודה ושומרון וממובילי תנועת ההתיישבות.

את דרכו המקצועית החל כבר בסוף שנות ה-60 של המאה הקודמת כשהקים וייסד את  משרד הפרסום "גל-שרגאי". בתחילת שנות ה-70 עבד במשרד "פלד" ואף היה חבר מזכירות בגוש האמונים.

בתחילת שנות ה-80 הקים את משרד הפרסום "פרסום גל" – המתמחה בפרסום למגזר החרדי, המיזם המשמעותי הראשון של המשרד היה שיווקה של העיר החרדית עמנואל שבשומרון.

בשנת 2007 לאחר פרישתו, רעייתו שרה גל התמזגה עם  משרד "פרסום אורן" בניהולו של אורן אלימלך.

במהלך השנים גדל והתפתח המשרד ואף צירף אליו שותפים נוספים ביניהם אבי לרנר נחום בנדיקט והאחים ביכלר והפך לקבוצה הגדולה ביותר לפרסום ושיווק בעולם החרדי והדתי לאומי.

בני גל לא היה רק פרסומאי, בשנת 1992 החל גל להעניק אימוני Coaching לתאגידים, חברות ואנשים פרטיים.

בשנת 2005 עזב גל את עולם הפרסום והחל להקדיש את זמנו ללימוד בבית מדרש "רעוא" ובבית הספר לפסיכולוגיה יהודית של הרב גינזבורג ולפיתוח מודל האימון היהודי. מודל עבור בתי הספר להכשרת מאמנים 'BSD אימון יהודי'.

אורן אלימלך מנכ"ל משרד גל-אורן-לרנר ספד: "אבדה גדולה לעולם הפרסום. בני, היה ממייסדי משרדנו היה אבן דרך ומי שגידל דורות רבים של פרסומאים גדולים לאורך השנים והיה עבורם מודל לחיקוי. אנו שולחים תנחומים לשרה ומאיר וכל המשפחה".

הלווייתו התקיימה ביום שני אחה"צ מבית הלוויות שמגר ומשם ל'הר הזיתים'.

 

השארת תגובה