צביעת בניינים משותפים

painters painting exterior building
painters painting exterior building

תחזוקת בניינים ושיפורם הפכו בשנים האחרונות לאחד הנושאים המדוברים ביותר. כל המדינה מתעסקת בנושא של תמ"א 38 וכל בעל בית חושב שכדאי לו להעלות דרך שיפוץ את ערך הדירה או הבניין. הנושא של צביעת בניינים הוא חלק אינטגרלי ומשמעותי מכל שיפוץ בניין באשר הוא. אין כמעט שיפוץ בניין שלא כולל בתוכו גם צביעה של הבניין. צבעית בניין היא פעולה שכדאי לבצע כל כמה שנים, בין אם במהלך שיפוץ או פשוט כי הצבע מתחיל להיחלש.

צביעת בניינים פשוטה משמעותית משיפוץ בניין. זהו גם תהליך שדורש הרבה פחות אישורים, ולא צריך לחכות נצח עד שהתהליך מסתיים. התוצאה יכולה להיות מרנינה לעיניים וגם להעלות את ערך הדירה בעשרה עד עשרים אחוזים!
משמעות המונח צביעת קירות חיצוניים של בניין כשמו כן הוא – צביעת הקירות החיצוניים של חזית הבניין, ולעיתים גם צביעת קירות פנימיים נוספים אשר נמצאים בשטח המשותף לכל הדיירים.

תהליך צביעת הבניין – איך זה עובד?

לפני הכול, חשוב לציין שצביעת בניין אינה דומה לצביעת דירה. צביעת פנים דירה מתבצעת כל 3–5 שנים, על פי רצון בעל הדירה, וניתן לבצע אותה לבד או על ידי איש מקצוע, בעוד שצביעת בניינים מתבצעת בדרך כלל כל 7–-10 שנים וחייבת להתבצע רק על ידי אנשי מקצוע.

שלבי הצביעה של הבניין:

קירות חיצוניים מתאפיינים בשני היבטים ייחודיים:

א. הם גבוהים מאוד.

ב. הם חשופים לפגעי מזג אוויר, הפרשי טמפרטורות, שינויי עונות, משקעים, זיהום סביבתי ולצערנו, לעיתים גם לוונדליזם.

לכן, עד שמגיעים לצביעה עצמה ישנם מספר שלבים מקדימים:

הכנה לעבודה בגובה – בניינים רבי קומות דורשים באופן טבעי התייחסות לעבודה בטיחותית בקומות גבוהות. במקרים רבים העבודה תתחיל בהקמת פיגומים, ובבניינים הכוללים יותר מ-6–7 קומות הקבלן יכול להציע צביעה בעזרת סנפלינג או מנופים עצמאיים.

ניקוי יסודי של השכבות הקיימות – חזיתות בניינים סופגות במשך השנים כמויות גדולות של אבק, עשן ופיח. אלה נספגים בצבע המקורי ונותנים לבית מראה כהה ומלוכלך. ניקוי יסודי נעשה באמצעות קיטור או באמצעות לחץ מים, ומוריד שכבות אלו כולל גם שאריות לכלוך אחרות, בהן כתמים, גרפיטי וכו’.

טיפול בקיר המקורי במקרה של הסרת צו מבנה מסוכן  – כחלק מהכנה מיטבית לצביעה איכותית צריך לקלף את הטיח היכן שהוא מתפורר, ולטפל בכל הסדקים, השברים ופגמים אחרים שמתגלים מתחת לשכבה הצבועה. קיימות טכניקות שונות לטיפול בסדקים כמו מילוי, הכנסת רשת למניעת התרחבות ועוד.

שלב צביעת הבניין:

ישנן מספר אפשרויות לבחירה בין הצבעים המיועדים לשימוש בצביעת בניינים חיצונית. ישנם שיקולים אסתטיים של בעלי הדירות לגבי התוצאה הרצויה – מרקם חלק או מגורען, הגוון המבוקש וכו’ – וישנם כמובן גם שיקולים טכניים הקשורים למצב הקיר: גודל הסדקים, סוג השכבה הראשונית וכו’.

שיטת הצביעה יכולה להיות בהתזה, אבל האפשרות הזאת כרוכה בסיכון שהצבע יתפזר באוויר. אפשרות נוספת היא לצבוע ברולרים מסוגים שונים. זוהי עבודה קצת יותר איטית אך יותר מדויקת.

חברת פיתוחי חותם היא חברה ותיקה העוסקת בכל תחומי השיפוץ והתחזוקה בפרט, והשבחת נכסים בכלל, והיא מחזיקה אפוא צוותים של אנשי מקצוע בעלי ניסיון רב-שנים בכל התחומים, כולל צביעה. הסינרגיה בין הצוותים מעניקה לחברה יתרון משמעותי בניהול פרויקט כמו צביעת בניינים.

השארת תגובה