מרכז ראשון מסוגו בישראל לחיים בריאים עם סוכרת

לראשונה בישראל: מרכז רב-תחומי לחיים בריאים עם סוכרת מעל גיל 60 נחנך במרכז הרפואי שיבא • מרכז "סוכרת 360⁰ לבני 60 פלוס" מעניק לחולי הסוכרת מענה מקיף המשלב טיפול בכלל ההיבטים הפיזיים, הנפשיים והקוגניטיביים של המחלה • ד"ר טלי צוקרמן-יפה, מנהלת המרכז: "מובילים מהפכה בפרדיגמת הטיפול בסוכרת בגיל השלישי"

התכנית הרב תחומית לסוכרת בני 60 ומעלה
התכנית הרב תחומית לסוכרת בני 60 ומעלה

מרכז רב-תחומי ייעודי ראשון מסוגו בישראל לחיים בריאים עם סוכרת מעל גיל 60 נחנך במרכז הרפואי שיבא.

ד"ר טלי צוקרמן-יפה, רופאה מומחית בכירה במכון האנדוקריני ומנהלת המרכז החדש: "זה יותר מ-16 שנה שאני חוקרת את הקשר בין סוכרת לליקויים קוגניטיביים ואתגרי ההזדקנות הבריאה עם סוכרת. כ-30-25 אחוז מבני 60 ומעלה בישראל מאובחנים עם סוכרת. האתגר הוא שסוכרת היא מחלה של הזדקנות מואצת. לאנשים עם סוכרת יש יותר ליקויים קוגניטיביים, קשיים בזיכרון ובחשיבה ויותר מוגבלויות תפקודיות משמעותיות הנובעות, בין השאר, מאובדן מואץ במסת השריר".

לדברי צוקרמן-יפה, "המשמעות היא שמחד יש להתייחס לליקויים קוגניטיביים וירידה תפקודית כעוד סיבוך של הסוכרת שיש לנסות ולמנוע על ידי איזון אופטימלי של גורמי סיכון כמו לחץ דם, ליפידים וסוכר ועל ידי שימוש בהתערבויות שהוכחו כמונעות הידרדרות; ומאידך – באנשים עם פגיעה קוגניטיבית-תפקודית, יש להתאים את הטיפול למגבלות התפקודיות".

המרכז הרב-תחומי הייעודי מעניק לחולי סוכרת בני 60 ומעלה מענה ייחודי ומקיף המשלב טיפול בכלל ההיבטים הפיזיים, הנפשיים והקוגניטיביים של המחלה. המטרה היא לשפר את איכות החיים של חולי הסוכרת ובני משפחתם ולשמור על הבריאות, התפקוד התקין, יכולות החשיבה, הזיכרון והלמידה באמצעות הערכה, מעקב סדיר ובניית תוכנית טיפולית רב-מקצועית מותאמת אישית.

ד"ר צוקרמן-יפה: "אנו מובילים מהפכה בפרדיגמת הטיפול בסוכרת בגיל השלישי על ידי יצירת פלטפורמה שמאפשרת מחקר פורץ דרך לצד פיתוח מתודולוגיות טיפול חדשניות, שנעזרות בכלים טכנולוגיים שכבר נמצאים היום בפיתוח ובשימוש במרכז".

פרופ' אמיר תירוש, מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם: "המחקר והטיפול במחלת הסוכרת הוא אחד מהתחומים המתפתחים ברפואה, וכעת ברור שמדובר בקבוצת מחלות עם מאפיינים ייחודיים המשפיעים באופן שונה על אוכלוסיות שונות ומחייבים התייחסות מיוחדת. המרכז החדש בהובלתה של ד"ר צוקרמן-יפה, מעניק לראשונה טיפול מקיף וכולל למטופלים בגילים מתקדמים, תוך מתן מענה לצרכים הייחודיים של אוכלוסייה זו, במקום אחד ועם צוות מקצועי. השירות משלב טיפולים תרופתיים, התנהגותיים וטכנולוגיים מהמתקדמים בעולם".

פרופ' איל צימליכמן, סמנכ"ל רפואה וחדשנות בשיבא: "התוכנית הרב-תחומית לחיים בריאים עם סוכרת היא השלישית שאנו חונכים בשיבא כיחידת IPU, וזאת אחרי יחידת ה-IPU לאבחון וטיפול באפילפסיה וה-IPU לטיפול בסרטן שד. פתיחת התוכנית התאפשרה הודות לשיתוף הפעולה עם יחידת האיכות והבטיחות ועם מרכז החדשנות ARC, המאפשר לשלב טכנולוגיות מתקדמות בהליכים הטיפוליים ולהעניק את הרפואה הטובה ביותר למטופלים".

השארת תגובה