שיעור ההדבקה בקרב בני משפחה מחוסנים נגד קורונה ירד מ-57% ל-4%

מחקר המשפחות של שיבא: במסגרת המחקר, שבוצע בקרב מאות עובדים ובני משפחותיהם, הצליחו החוקרים להצביע לראשונה על נתון מספרי המשקף את הסיכון להידבק בקורונה לאחר חשיפה משמעותית לחולה • פרופ' גילי רגב-יוחאי, מובילת המחקר: "עדות נוספת לחשיבות העלאת שיעור המתחסנים במדינת ישראל – ובעולם בכלל"

מחקר המשפחות של המרכז הרפואי שיבא, שנערך בשיתוף מכון המחקר הצרפתי פסטר ואוניברסיטת סורבון בפריז בקרב עובדי שיבא ובני ביתם, בדק את יעילות החיסון נגד קורונה ומצא כי מחוסנים שנדבקו בנגיף הקורונה – מדביקים פחות ונדבקים פחות. במסגרת המחקר, לראשונה נקבע נתון מספרי המשקף את הסיכון להידבק בקורונה לאחר חשיפה משמעותית לחולה – מ-57% ל-4% בקרב בני משפחה ששניהם מחוסנים.

המחקר, שהתפרסם ב-medRxiv, בוצע בקרב 210 משפחות בתקופה שלאחר תחילת מבצע החיסונים במדינת ישראל בדצמבר 2020 עד מרץ 2021. בסך הכול נבדקו 902 איש, ומתוכם אותרו 191 מבוגרים ו-24 ילדים מתחת לגיל 12 חיוביים לזן אלפא (הבריטי) של הקורונה.

לדברי ד"ר מעיין גלבוע, שותפה בכירה במחקר ורופאה בהתמחות שנייה ביחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא, המטרה הייתה לבדוק האם יש יותר הדבקות בקורונה במשפחות שבהן אחד מבני הבית נדבק בקורונה ומה מידת ההדבקה וההידבקות של מחוסנים במשפחות.

ד"ר גלבוע: "הממצא העיקרי שעלה מהמחקר הוא כי הסיכון של בני משפחה מחוסנים להידבק מבן משפחה שחלה למרות שחוסן, הוא 4% בהשוואה לסיכון של בן משפחה לא מחוסן להידבק מבן משפחה מאומת שלא חוסן, העומד על 57%. ממצא חדש וחשוב נוסף שעלה מהמחקר, הוא כי במקרה של בן בית שחלה בקורונה, הבידוד ממנו הוריד את שיעור ההדבקה בקרב שאר בני הבית בכ-80%-90%".

פרופ' גילי רגב-יוחאי, מובילה המחקר, מנהלת היחידה למניעה ובקרת זיהומים בשיבא: "ממצאי מחקר זה מחזקים ממצאים של מחקרים קודמים שנערכו בשיבא, המצביעים על כך שמחוסנים לא רק נדבקים פחות, אלא גם מדביקים פחות. למעשה, לראשונה הצלחנו לכמת את הסיכון האמיתי להידבק בקורונה לאחר חשיפה משמעותית בקרב מחוסנים, לא מחוסנים, מבודדים ומבוגרים בהשוואה לילדים. מחקר זה מהווה עדות נוספת לחשיבות העלאת שיעור המתחסנים במדינת ישראל בפרט, ובעולם בכלל, כדרך היעילה היחידה לצמצום ממדי המגפה והשבת החיים לשגרה לצד הקורונה".

השארת תגובה